Zaniklá sobětická tvrz stávala na ostrůvku uprostřed rybníčka při jižním okraji Sobětic. Je poprvé připomínána roku 1514. Roku 1520 byla vypálena. Naposledy je připomínána tvrz v Soběticích v 17. stol. Není však prokázáno, že se jedná o stejnou tvrz.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště
Pohled na tvrziště uprostřed rybníka
© Luděk Pitter 04/2006
Obec Sobětice se nachází necelé 3 km jihovýchodně od Klatov vlevo od silnice I/22 vedoucí z Klatov do Horažďovic. V Místě odbočky do Sobětic je při silnici malý rybník a při jeho severovýchodním břehu je malým ostrůvkem, kde dříve stávala tvrz. Dnes je ostrůvek zarostlý stromy a nejsou na něm žádné stopy zdiva
L.P., 5.2. 2006
historie

Ves Sobětice vznikla počátkem 14. stol. Byla rozdělena do dvou částí a jako jeden z majitelů je v roce 1345 připomínán klatovský měšťan Glenglin. Druhou část vlastnil Jindřich ze Sobětic, který ji v roce 1348 zapsal jako věno manželce Kateřině. Předpokládá se, že tvrz v Soběticích vznikla v 1. polovině 14. stol. Sobětičtí drželi ves až do roku 1639. Za Alše ze Sobětic, přívržence Sudy z Řeneč, byla sobětická tvrz v roce 1520 vypálena. Od roku 1659 byl majitelem Sobětic Vilém Albrecht z Kolovrat, který statek s tvrzí připojil k týneckému panství, jehož součástí zůstal do 20. stol. Dosud není doloženo, zda tvrz na ostrůvku v rybníčku stála ještě v 17. stol. V té době je naposledy v Soběticích zmiňována tvrz, ale není jisté, zda se jedná o starou tvrz na ostrůvku nebo o jinou, jejíž polohu neznáme.

L.P. podle Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, III., Argo, s. 723 -724, 5.2. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Sobětice

Místa v okolí

 Luby
 Újezdec
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 synagoga
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Srbice
 kostel sv. Michala
 Mochtín
 Loreta
 Lomec
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Nový Čestín
 kostel sv. Martina
 Těšetiny
 Beňovy
 Obytce
 Kouskova Lhota
 Týnec
 Štěpánovice
 Hradiště
 Habartice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Tupadelské skály
 Tupadly
 Boříkovy
 Svrčovec
 Koryta
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 synagoga
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 Klenová
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Podolí
 Měcholupy
 Komošín
 Předslav
 Veselí
 Drslavice
 Dolany
 Sohostov
 Tetětice
 Mlázovy
 kaple sv. Isidora
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Opálka
 kaple sv. Anny
 Hořákov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Němčice
 Kokšín
 Malonice
 Březí
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 kostel sv. Markéty
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Markéta
 radnice
 Běhařov
 fara
 kostel sv. Václava
 Čachrov
 Kolinec
 Kratice
 Ujčín
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 kostel sv. Mikuláše
 Zavlekov
 Dobrá Voda
 Měčín
 židovský hřbitov
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Červené Poříčí
 U Žižků
 Úsilov
 Bystřice nad Úhlavou
 Lázeň
 Ježovy
 Lovčice
 rozhledna Bolfánek
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Dešenice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kašovice
 synagoga
 Ruchomperk
 Křenice
 Chocomyšl
 Pajrek
 Čejkovy
 kostel sv. Václava
 Zichov
 Svojšice
 Žinkovy
 kostel sv. Wolfganga
 Hrádek u Sušice
 Potenštejn
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
Základní informace místa
ID místa: 3889
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama