Míčovský farní kostel sv. Matouše je prvně doložen již r. 1349 jako gotická stavba. Jeho současná podoba pochází z novogotické přestavby v letech 1880-1884. Pravidelné sobotní bohoslužby jsou zajišťovány ex currendo z farnosti Ronov nad Doubravou.
Hlavní obrázek místa
Míčov-kostel sv. Matouše
© Mikroregion Heřmanoměstecko 06/2017
Ves Míčov tvoří západní část spojené obce Míčov-Sušice, která vznikla r. 1960. Leží na vedlejší silnici jihozápadně od Heřmanova Městce. V Míčově nyní žije asi 150 obyvatel a ves s místním kostelem jsou doloženy již r. 1349. Prochází tudy zelená turistická značka z Heřmanova Městce ke zřícenině hradu Lichnice a na místním rozcestí na ní končí žlutá od Zbyslavce. Farní kostel sv. Matouše se nachází na hřbitově v centru vsi.
18.6. 2021
historie

První zmínka o vsi pochází z r. 1349, a to v souvislosti s původním gotickým kostelem a farností. Právě v té době totiž byla definována působnost nově zřízeného biskupství v Litomyšli. Kostel byl vybudován v místě, kudy procházela důležitá obchodní stezka do severovýchodních Čech. Zároveň to byla spojka mezi zemskými stezkami Trstenickou a Libickou. O důležitosti zdejšího místa svědčí i zpráva, že kněze do kostela sv. Matouše ve své době vybral sám císař Karel IV. Další zpráva o historii kostela pochází až z 19. stol. V letech 1880-1884 došlo k jeho novogotické přestavbě do současné podoby. V rámci této přestavby také postavil r. 1884 pražský varhanář Carl Schiffner (1836-1894) pro kostel nové varhany. V r. 1960 vznikla sloučením dvou sousedních malých vsí dnešní obec s názvem Míčov-Sušice, k níž byly připojeny ještě osady Jetonice, Rudov a Zbyslavec. Již asi od poloviny 20. stol.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Míčov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14516
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama