Volně přístupná ocelodřevěná rozhledna svým názvem připomíná, že vznikla v oblasti významného keltského osídlení a zásluhou propagátorů keltských památek. Blízká obec České Lhotice leží v blízkosti někdejšího keltského oppida a je významnou archeologickou lokalitou.
Hlavní obrázek místa
Boiika
© Vlastimil Vozka 10/2019
Rozhledna Boiika je volně přístupná a je dostupná pěšky po Keltské naučné stezce z Nasavrk (asi 3 km) či z Českých Lhotic, nebo též motorovým vozidlem. U rozhledny, která leží nedaleko silnice Hodonín-České Lhotice, je parkoviště. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 11 m vede 32 schodů železného schodiště.
21.9. 2020
historie

Rozhlednu s keltským názvem zbudovanou v roce 2005 je možné nalézt v oblasti Železných hor u obce České Lhotice situované 3 km západně od města Nasavrky. Jedná se o dřevěnou stavbu se železným schodištěm vybudovanou na keltské naučné stezce v nadmořské výšce 528 metrů těsně pod vrchem Planina. O její výstavbu a financování se zasloužil mikroregion „Centrum Železných hor“, Turistický akademický klub Praha a občanské sdružení Boii, podle něhož se vyhlídková věž nazývá Boiika (odvozeno od kmene Bójů). Dodávku dřeva zajistila nedaleká pila v Šiškovicích. Náklady na výstavbu rozhledny přesáhly 1 mil. Kč. Její celková výška činí 14,5 m, vyhlídková plošina se nachází ve výši 11 m. Volně přístupná je od podzimu 2005, přičemž slavnostně byla otevřena v sobotu 20. května 2006. V polovině května 2015 však musela být z důvodu narušené statiky a celkově nevyhovujícího technického stavu uzavřena. Mikroregion Železné hory následně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména rozhledny webzdarma), 21.9. 2020

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), České Lhotice

Místa v okolí

 evangelický sbor
 Nasavrky
 Hrádek u Nasavrk
 Strádov
 Rohozná
 kostel sv. Víta
 Žumberk
 Lukavice
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Lipka
 Rabštejnek
 restaurace Monaco
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Václava
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Kunhuty
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Anny
 Svobodné Hamry
 Ležáky
 Svobodné Hamry
 Seč
 židovský hřbitov
 Možděnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 Vildštejn
 Stolany
 Oheb
 kostel sv. Štěpána
 skanzen Dřevíkov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Rozpakov
 Veselý Kopec
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Jiří
 Hoješín
 kostel sv. Víta
 Kozojedy
 Maleč
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánov
 Chrast
 Libice nad Doubravou
 kříž
 Ježdíkův dům
 Nabočany
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Kroměšín
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 pomník Jana Husa
 Topol
 Běstvina
 Heřmanův Městec
 Betlém
 synagoga
 Husův sbor
 Nový Studenec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 Přestavlky
 Medlešice
 Mrdice
 Třemošnice
 Lichnice
 Rosice
 Rosice
 Klešice
 Hrochův Týnec
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 vodní nádrž Hamry
 Chlum
 Sokolov
 Chotěboř
 Úhřetice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 mariánský sloup
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Čertův stolek
 Barborka
 kostel Všech svatých
 Nejepín
 Bořice
 kostel sv. Vavřince
 Březovice
 Svojšice
Základní informace místa
ID místa: 14613
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama