Zchátralý gotický jednolodní kostel s trojbokým závěrem a osově umístěnou sakristií uprostřed nefunkčního hřbitova. Přestavěný renesančně, po požáru r. 1791 barokně. Ve hřbitovní zdi dřevěná osmiboká zvonice ze 17. století s hranol. nástavbou krytou šindelem. Na zdech kostela renesanční náhrobníky.
Hlavní obrázek místa
kostel se zvonicí
© Rodochrozit, 05/2013
V severní části obce Jezbořice na Pardubicku se nachází kostel sv. Václava s dřevěnou zvonicí. Dostanete se k němu po místní silničce buď východně od obce Čepí, kde je veliký kruhový objezd, nebo od jihu z Heřmanova Městce přes Klešice. Vlak sem bohužel nejezdí a s autobusy to také slavné není – buď z Pardubic nebo z Heřmanova Městce. Na kole je to příjemná projížďka po místních komunikacích.
Rodochrozit, 8.5. 2013
popis

Jezbořice jsou poprvé zmíněny roku 1050, kdy jej od knížete Oty II. získali olomoučtí biskupové. V dalších staletích byly centrem biskupského jezbořického újezdu, 1390 jsou Jezbořice dokonce zmiňovány jako městečko – dá se tedy předpokládat, že v takto významné lokalitě stála i nějaká sakrální stavba, předchůdce dnešního kostela. S touto starší stavbou lze zřejmě spojovat i zprávy z poloviny 14. století, kdy je v Jezbořicích např. roku 1364 zmiňován plebán Jakub, roku 1374 plebán Jakub Vigandův. Jiný plebán Jakub roku 1399 k příslušenství jezbořického kostela (první výslovná zmínka o něm) přikoupil jakási pole, to však zde již stál nový gotický kostel datovaný D. Líbalem do poslední třetiny 14. století. Zatímco dosavadní literatura včetně D. Líbala považovala současný kostel v celém rozsahu za novostavbu z konce 14. století, podle stavebněhistorického průzkumu F. Václavíka je dílem této stavení etapy pouze východní polovina…  číst dále

Zany, 8.5. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jana Marešová (ed.): Fontes historiae artium XIII: Edice nedokončeného soupisu památek politického okresu pardubicko-holicko-přeloučského, Artefactum, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Jezbořice

Místa v okolí

 Jezbořice
 Klešice
 Veselá
 Mrdice
 Staré Čívice
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Barborka
 Husův sbor
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Medlešice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Víta
 Krchleby
 Kozojedy
 obecná škola
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Stolany
 kostel sv. Václava
 krematorium
 Blatník
 židovský hřbitov
 Valy u Přelouče
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Rozpakov
 Štěpánov
 kaple sv. Anny
 Nemošice
 kostel sv. Jiljí
 Zelená brána
 městské opevnění
 Pardubice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 automatické mlýny
 kaple Panny Marie
 Rabštejnek
 Bára
 radnice
 akvadukt na Židově
 Topol
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kočičí hrádek
 Dolní pec
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Stoupec
 požární hláska
 restaurace Monaco
 evangelický kostel
 Licoměřice
 Ráby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 Lipovec
 Ráby
 Vejvanovice
 Semtěš
 evangelický kostel
 Lichnice
 Kunětická Hora
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 Malý akvadukt
 kostel sv. Vojtěcha
 Nabočany
 Lukavice
 Berlova vápenka
 Velký akvadukt
 Semín
 Seč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Strádov
 Třemošnice
 evangelický sbor
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Vavřince
 Kočičí hrádek
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Kříže
 Boiika
 Suchotlesky
 kostel sv. Martina
 Žáravice
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Nasavrky
 zvonice
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 Hostačov
Základní informace místa
ID místa: 11224
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama