Restaurace byla postavena koncem 19. století. Původně celodřevěná stavba prošla několika úpravami a opravami. Jejími hosty byly význačné osoby, herci, skladatelé, muzikanti, zpěváci, básníci, spisovatelé, politici. Děti zde jistě zaujme nádherně vymalovaná perníková chaloupka a venkovní tělocvična.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© Rodochrozit, 11/2006
K restauraci Monaco se lze dostat autem, autobusem, na kole, pěšky, vlakem. Od nádraží ve Slatiňanech je to asi kilometr. Je možno jít i kolem slatiňanského zámku, přes park, podél ohrad plných krásných koní, dále Třešňovou alejí (vše po žluté a zelené turistické značce). Autem či na kole je možno parkovat přímo u Monaca. V okolí se nachází Kočičí hrádek – miniatura středověkého hradu. Tu pro své děti nechala na křemencové skalce vybudovat v letech 1898 až 1901 kněžna Vilemína Auerspergová. Státní zámek Slatiňany se svými hipologickými sbírkami je národní kulturní památkou. Hřebčín u zámku byl po válce využit k chovu starokladrubských vraníků. Hřebčín je známý z televizního seriálu Dobrá voda, který zde byl natáčen v 80. letech minulého století. Chovají tu také koně Převalského – kobylka Chrudimka uhynula na otravu tisem od nezodpovědných návštěvníků. Pro milovníky adrenalinových sportů je nedaleko pískovcový lom Škrovád, kde se scházejí horolezci z blízkého i dalekého okolí. Cvičné stěny jsou vhodné pro trénink a pro odreagování. Přesto nedoporučuji lézt bez jištění, viděla jsem zde několik pádů, některé skončily zlomenými obratly i kostmi, v lepším případě nepěknými odřeninami.
rodo chrozit , 13.4. 2011
historie

Restaurace byla postavena před sto lety, původně byla celá dřevěná. Prošla několika úpravami a opravami. Jejími hosty byly význačné osoby, herci, skladatelé, muzikanti, zpěváci, básníci, spisovatelé, politici. Výletní restaurace Monaco je hojně navštěvována turisty a výletníky z blízkého i širokého okolí. Děti zde jistě zaujme nádherně vymalovaná perníková chaloupka a venkovní tělocvična.

rodo chrozit - podle webových stránek , 13.4. 2011

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 Kočičí hrádek
 požární hláska
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Bára
 Lukavice
 Rabštejnek
 Strádov
 kostel sv. Jiří
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Kočičí hrádek
 Chrudim
 Stolany
 Kozojedy
 Hrádek u Nasavrk
 Žumberk
 evangelický sbor
 kostel sv. Marka
 Boiika
 Topol
 Nasavrky
 Nabočany
 kostel sv. Víta
 kříž
 kostel sv. Anny
 Medlešice
 Vejvanovice
 Rozpakov
 Úhřetice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 zvonice
 Hrochův Týnec
 Přestavlky
 kostel sv. Víta
 Chrast
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Klešice
 kostel sv. Markéty
 Mrdice
 Husův sbor
 Rohozná
 Ležáky
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Rosice
 kaple sv. Jiří
 Bořice
 kostel sv. Havla opata
 vodní nádrž Seč II
 Nemošice
 Seč
 krematorium
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiljí
 Lipka
 Zámeček
 Veselá
 Březovice
 Vildštejn
 Trhová Kamenice
 Barborka
 Oheb
 kaple sv. Anny
 Šimkův mlýn
 Zuberský kopec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Staré Čívice
 vodní nádrž Seč I
 kostel Všech svatých
 automatické mlýny
 Slepotice
 Pardubice
 Staré Čívice
 Klokočov
 Svobodné Hamry
 Chroustovice
 Jahůdka
 Svobodné Hamry
 Hoješín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Choltice
 Svojšice
 tyrolská zvonice
 Krchleby
 Běstvina
 Maleč
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
Základní informace místa
ID místa: 9936
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama