Hřbitovní renesanční kostelík ze 16. stol. stojí na místě původní hřbitovní gotické kaple z pol. 13. stol. Byl barokizován a do dnešní podoby renovován r. 1928. Je v působnosti děkanství Heřmanův Městec a v letním období se v něm konají pravidelné bohoslužby. V sousedství zvonice stejného stáří.
Hlavní obrázek místa
Heřmanův Městec-hřbitovní kostel
© Mikroregion Heřmanoměstecko 03/2016
Město Heřmanův Městec je doloženo od r. 1325 a nyní má asi 4500 obyvatel. Prochází jím silnice I/17 z Čáslavi do Chrudimi a vedou sem silnice II/341 z Vápenného Podola a II/342 z Valů u Přelouče. Z Přelouče sem vede rovněž regionální železniční trať 015. Na jejím pokračování do Prachovic i do Chrudimi však již byla zastavena osobní doprava. Procházejí tudy také turisticky značené cesty: zelená od Míčova pokračuje do Slatiňan, modrá přichází od Seče a červená od Valů u Přelouče. Římskokatolický kostel Zvěstování Panně Marii se nachází na hřbitově na nároží Barákovy a Pokorného ulice v blízkosti Husova sboru církve československé husitské, jihozápadně od centra.
22.7. 2021
popis

Hřbitovní kostel Zvěstování Panně Marii je drobný jednolodní kostelík s půlkruhově uzavřeným presbytářem a sakristií v ose. Vnějšek je podepřen trojbokými opěrnými pilíři, v nadpraží hlavního vchodu je renesanční kamenný vlys s reliéfy. Presbytář je zaklenut křížově hřebínkově, v sakristii je koncha. Loď je kryta polem křížové hřebínkové klenby. Okna jsou hrotitá a nad triumfálním obloukem je přemalovaná barokní freska Nejsvětější Trojice. Renesanční nástěnné malby byly zabíleny r. 1959. Na západní straně je kruchta otevřená oblouky na dvou pilířích. Je vybavena varhanním pozitivem neznámého stáří a původu, který r. 1899 restauroval Antonín Mölzer (1839-1916), varhanář z Kutné Hory. Z vnitřního zařízení vyniká hlavní oltář s bohatě řezaným rámem a obrazem Zvěstování P. Marii z 1. poloviny 18. stol. Barokní je též boční oltářík sv. Antonína. Tabulový malovaný epitaf Doroty Karáskové se Vzkříšením Krista z r. 1616 je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 24.7. 2021

historie

Původně zde pravděpodobně stála hřbitovní kaple z poloviny 13. stol. Současný kostel Zvěstování Panně Marii na hřbitově v Heřmanově Městci je renesanční stavba ze 16. stol. V 18. stol. byl barokizován patrně Bartolomějem Jedličkou a do dnešní podoby restaurován r. 1928. U kostela je samostatná zvonice, pravděpodobně založená společně s kostelem. Má zděné přízemí na čtvercové základně a dřevěné patro nesené dřevěnými krakorci.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 24.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Heřmanův Městec

Místa v okolí

 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 synagoga
 kaple sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Mrdice
 Klešice
 Barborka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Rozpakov
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 kříž
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Stolany
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Veselá
 kostel sv. Marka
 Kozojedy
 Stoupec
 Rabštejnek
 Staré Čívice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Licoměřice
 kostel sv. Martina
 Medlešice
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Lepějovice
 Bára
 zvonice
 Lichnice
 Lipovec
 Štěpánov
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Berlova vápenka
 Valy u Přelouče
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Štěpána
 požární hláska
 Třemošnice
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 restaurace Monaco
 kostel sv. Martina
 Semtěš
 Slatiňany
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Václava
 krematorium
 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 Vildštejn
 Blatník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 Oheb
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 Topol
 Běstvina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 evangelický sbor
 evangelický kostel
 vodní nádrž Seč I
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel sv. Jiří
 Boiika
 Zámeček
 automatické mlýny
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Moravany
 Lukavice
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Hoješín
 Žleby
 Obora Žleby
 kostel Všech svatých
 Nasavrky
 Šimkův mlýn
 akvadukt na Židově
 kamenný most
 Klokočov
 Úhřetice
 Kočičí hrádek
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Marka
 Semín
 Zdechovice
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Hostačov
 Úhrov
 Ráby
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Ráby
 Červenice
 kostel sv. Kříže
 Rohozná
 Malý akvadukt
 Kunětická Hora
 Velký akvadukt
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14554
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama