Hřbitovní renesanční kostelík ze 16. stol. stojí na místě původní hřbitovní gotické kaple z pol. 13. stol. Byl barokizován a do dnešní podoby renovován r. 1928. Je v působnosti děkanství Heřmanův Městec a v letním období se v něm konají pravidelné bohoslužby. V sousedství zvonice stejného stáří.
Hlavní obrázek místa
Heřmanův Městec-hřbitovní kostel
© Mikroregion Heřmanoměstecko 03/2016
Město Heřmanův Městec je doloženo od r. 1325 a nyní má asi 4500 obyvatel. Prochází jím silnice I/17 z Čáslavi do Chrudimi a vedou sem silnice II/341 z Vápenného Podola a II/342 z Valů u Přelouče. Z Přelouče sem vede rovněž regionální železniční trať 015. Na jejím pokračování do Prachovic i do Chrudimi však již byla zastavena osobní doprava. Procházejí tudy také turisticky značené cesty: zelená od Míčova pokračuje do Slatiňan, modrá přichází od Seče a červená od Valů u Přelouče. Římskokatolický kostel Zvěstování Panně Marii se nachází na hřbitově na nároží Barákovy a Pokorného ulice v blízkosti Husova sboru církve československé husitské, jihozápadně od centra.
22.7. 2021
popis

Hřbitovní kostel Zvěstování Panně Marii je drobný jednolodní kostelík s půlkruhově uzavřeným presbytářem a sakristií v ose. Vnějšek je podepřen trojbokými opěrnými pilíři, v nadpraží hlavního vchodu je renesanční kamenný vlys s reliéfy. Presbytář je zaklenut křížově hřebínkově, v sakristii je koncha. Loď je kryta polem křížové hřebínkové klenby. Okna jsou hrotitá a nad triumfálním obloukem je přemalovaná barokní freska Nejsvětější Trojice. Renesanční nástěnné malby byly zabíleny r. 1959. Na západní straně je kruchta otevřená oblouky na dvou pilířích. Je vybavena varhanním pozitivem neznámého stáří a původu, který r. 1899 restauroval Antonín Mölzer (1839-1916), varhanář z Kutné Hory. Z vnitřního zařízení vyniká hlavní oltář s bohatě řezaným rámem a obrazem Zvěstování P. Marii z 1. poloviny 18. stol. Barokní je též boční oltářík sv. Antonína. Tabulový malovaný epitaf Doroty Karáskové se Vzkříšením Krista z r. 1616 je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 24.7. 2021

historie

Původně zde pravděpodobně stála hřbitovní kaple z poloviny 13. stol. Současný kostel Zvěstování Panně Marii na hřbitově v Heřmanově Městci je renesanční stavba ze 16. stol. V 18. stol. byl barokizován patrně Bartolomějem Jedličkou a do dnešní podoby restaurován r. 1928. U kostela je samostatná zvonice, pravděpodobně založená společně s kostelem. Má zděné přízemí na čtvercové základně a dřevěné patro nesené dřevěnými krakorci.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 24.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Heřmanův Městec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14554
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama