Gotický kostel z konce 13. století vypálen s celou obcí r. 1469 Uhry, obnoven až v baroku, kdy byly Slatiňany samostatným panstvím. Současná podoba pochází z novogotické přestavby v letech 1891-1892 podle plánů Františka Schmoranze, tehdy farní kostel rozšířen a spojen krytou chodbou se zámkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Martina
© Pavel Vlach, 05/2015
Obec na řece Chrudimce prvně připomínaná r. 1294 byla r. 1971 povýšena na město. Proslavil ji zámek s unikátním hippologickým muzeem a v jeho sousedství hřebčín s chovem starokladrubských vraníků. Městem prochází silnice I/37 z Pardubic do Žďáru nad Sázavou a vychází odtud silnice II/358 do Litomyšle a České Třebové. Místní nádraží leží na trati 238 z Havlíčkova Brodu do Pardubic. Dálkové trasy turistických značek odtud vedou do Chrudimi, k Sečské přehradě, do Heřmanova Městce nebo na vrch Spálava v Železných horách. U zámku začíná též naučná stezka Ke Kočičímu hrádku o délce 3 km.
23.5. 2015
historie

Slatiňany se poprvé připomínají v roce 1294 a krátce nato je datována i první zmínka o zdejším kostele sv. Martina. O vzniku kostela nejsou sice žádné zprávy, ale již v roce 1297 je uváděn jako farní. Celé Slatiňany byly v roce 1469 vypáleny vojskem uherského krále Matyáše Korvína a ještě dlouho poté zůstaly opuštěné. K obnovení kostela došlo až v době baroka, kdy byly Slatiňany samostatným panstvím. Tehdy vznikla jednolodní chrámová stavba s věží. Současná podoba kostela pochází až z konce 19. století, kdy jej přestavěl architekt František Schmoranz (1814-1902). I když Schmoranzovo dílo nacházíme převážně jen ve východních a středních Čechách, patří k významným představitelům novogotického stavebního slohu. Ve Slatiňanech strávil značnou část svého života (a je zde také pohřben), pro knížecí rod Auerspergů pracoval na nedalekém zámku Žleby i na zámku ve Slatiňanech. K přestavbě kostela sv. Martina došlo…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu informačního centra Slatiňany a materiálů Národního památkového ústavu), 22.5. 2015

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 Slatiňany
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Bára
 požární hláska
 kostel sv. Jiří
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Lukavice
 Rabštejnek
 Kozojedy
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Topol
 Strádov
 kostel sv. Marka
 Nabočany
 Žumberk
 Hrádek u Nasavrk
 kříž
 Medlešice
 evangelický sbor
 Vejvanovice
 kostel sv. Víta
 Úhřetice
 kostel sv. Václava
 Boiika
 kostel sv. Anny
 Hrochův Týnec
 Nasavrky
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 zvonice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chrast
 Rozpakov
 kostel sv. Martina
 Bořice
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Klešice
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 židovský hřbitov
 Nemošice
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Mrdice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Husův sbor
 kostel sv. Víta
 krematorium
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Dolní pec
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Ležáky
 kostel sv. Havla opata
 Zámeček
 Rohozná
 Březovice
 kaple sv. Anny
 Veselá
 vodní nádrž Seč II
 městské opevnění
 Zelená brána
 Slepotice
 Barborka
 automatické mlýny
 Seč
 Pardubice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 Chroustovice
 kostel sv. Štěpána
 Staré Čívice
 akvadukt na Židově
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 Vildštejn
 Lipka
 kostel Všech svatých
 Trhová Kamenice
 Malý akvadukt
 Oheb
 Šimkův mlýn
 Krchleby
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Anny
 vodní nádrž Seč I
 Svojšice
 Blatník
 Klokočov
 Hoješín
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
Základní informace místa
ID místa: 12221
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama