Gotický kostel z konce 13. století vypálen s celou obcí r. 1469 Uhry, obnoven až v baroku, kdy byly Slatiňany samostatným panstvím. Současná podoba pochází z novogotické přestavby v letech 1891-1892 podle plánů Františka Schmoranze, tehdy farní kostel rozšířen a spojen krytou chodbou se zámkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Martina
© Pavel Vlach, 05/2015
Obec na řece Chrudimce prvně připomínaná r. 1294 byla r. 1971 povýšena na město. Proslavil ji zámek s unikátním hippologickým muzeem a v jeho sousedství hřebčín s chovem starokladrubských vraníků. Městem prochází silnice I/37 z Pardubic do Žďáru nad Sázavou a vychází odtud silnice II/358 do Litomyšle a České Třebové. Místní nádraží leží na trati 238 z Havlíčkova Brodu do Pardubic. Dálkové trasy turistických značek odtud vedou do Chrudimi, k Sečské přehradě, do Heřmanova Městce nebo na vrch Spálava v Železných horách. U zámku začíná též naučná stezka Ke Kočičímu hrádku o délce 3 km.
23.5. 2015
historie

Slatiňany se poprvé připomínají v roce 1294 a krátce nato je datována i první zmínka o zdejším kostele sv. Martina. O vzniku kostela nejsou sice žádné zprávy, ale již v roce 1297 je uváděn jako farní. Celé Slatiňany byly v roce 1469 vypáleny vojskem uherského krále Matyáše Korvína a ještě dlouho poté zůstaly opuštěné. K obnovení kostela došlo až v době baroka, kdy byly Slatiňany samostatným panstvím. Tehdy vznikla jednolodní chrámová stavba s věží. Současná podoba kostela pochází až z konce 19. století, kdy jej přestavěl architekt František Schmoranz (1814-1902). I když Schmoranzovo dílo nacházíme převážně jen ve východních a středních Čechách, patří k významným představitelům novogotického stavebního slohu. Ve Slatiňanech strávil značnou část svého života (a je zde také pohřben), pro knížecí rod Auerspergů pracoval na nedalekém zámku Žleby i na zámku ve Slatiňanech. K přestavbě kostela sv. Martina došlo…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu informačního centra Slatiňany a materiálů Národního památkového ústavu), 22.5. 2015

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 Slatiňany
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Bára
 požární hláska
 kostel sv. Jiří
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Lukavice
 Rabštejnek
 Kozojedy
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Topol
 Strádov
 kostel sv. Marka
 Nabočany
 Žumberk
 Hrádek u Nasavrk
 boží muka
 Medlešice
 Vejvanovice
 kostel sv. Víta
 Úhřetice
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Hrochův Týnec
 Nasavrky
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 zvonice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chrast
 Rozpakov
 kostel sv. Martina
 Bořice
 Rosice
 Klešice
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 židovský hřbitov
 Nemošice
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Mrdice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Víta
 krematorium
 židovský hřbitov
 Dolní pec
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Ležáky
 Rohozná
 Březovice
 kaple sv. Anny
 Veselá
 městské opevnění
 Zelená brána
 Slepotice
 Barborka
 automatické mlýny
 Seč
 Pardubice
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 Chroustovice
 Staré Čívice
 akvadukt na Židově
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 Vildštejn
 Lipka
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 Trhová Kamenice
 Malý akvadukt
 Oheb
 Šimkův mlýn
 Krchleby
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Anny
 vodní nádrž Seč I
 Svojšice
 Blatník
 Klokočov
 Hoješín
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
Základní informace místa
ID místa: 12221
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama