
V roce 1223, kdy je první zmínka o Bratčicích, byly majetkem komendy řádu německých rytířů v Drobovicích. Po zániku komendy v r. 1421 se Bratčice staly součástí žlebského panství, při jehož dělení v r. 1555 je získal Heřman Bohdanecký z Hodkova, který zde v postavil tvrz. V 17. stol tvrz ztratila jako šlechtické sídlo význam, zpustla a v pozdějších písemnostech se už nepřipomíná. Tvrz stávala na skalnatém návrší nad Pastušským rybníkem. Ještě v 19. stol byl patrný sklep se schodištěm. V druhé pol. 19. stol zde však byl těžen kámen, který tvrziště natolik porušil, že po tvrzi již nezůstaly žádné stopy. Malé skalnatí návrší však dodnes nese název Hrádek.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo