Gotickou tvrz ze 14. století přestavěl Bohuslav Mazanec z Frymburka po r. 1561 na renesanční zámek. R.1732 Josef František ze Schönfeldu zámek barokně upravil. Auerspergové v 19. stol. upravili zámek neoslohově. R. 1945 zámek konfiskován Trauttmansdorfům .V l. 1950-52 zřízeno hippologické muzeum.
Hlavní obrázek místa
pohled z parku
© Petr Kovařík 07/2003
Obec a zámek Slatiňany leží 4 km jižně od Chrudimi. Zámek je veřejnosti přístupný a nachází se v něm hippologické muzeum. Nedaleko za zámeckým parkem dojdeme k lesu, ve kterém se nachází místní kuriozita - Kočičí hrádek. Ten dal v lese postavit jeden ze zámeckých pánů pro své děti. I dnes zůstává tento objekt oblíbeným místem pro "řádění" dětí. 5 km severovýchodně v obci Kočí nalezneme nádherný dřevěný kostelík.
Pavel Vítek, 13.1. 2006
historie

Na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou se vypínala středověká gotická tvrz již na konci 13. století. Prvním známým vlastníkem byl v letech 1294 - 1297 František ze Slatiňan. V držení tvrze se v následujících obdobích vystřídala řada majitelů, známější byl snad až Václav ze Slatiňan, který připojil svůj podpis na protestní listinu českých a moravských stavů proti upálení Mistra Jana Husa. Dřevěná tvrz lehla několikrát popelem. V roce 1575 koupil majetek písař menších desk zemských Bohuslav Mazanec z Frymburka.Bohatý pražský měšťan obdržel za císařské služby od krále Ferdinanda v roce 1556 vladycký list a v roce 1561 byl povýšen do stavu rytířského. Stará slatiňanská tvrz byla císařskému úředníku těsná a proto si pozval stavitele císaře Rudolfa II. Ulrica Aostalise de Sala, aby mu v místech původní tvrze vystavěl moderní renesanční zámek. Po Mazancově smrti v roce 1589 pokračovala ve stavbě jeho druhá manželka Alena Škopková,…  číst dále

Pavel Vítek, 13.1. 2006

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Bára
 požární hláska
 kostel sv. Jiří
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Lukavice
 Rabštejnek
 Kozojedy
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Strádov
 Topol
 kostel sv. Marka
 Nabočany
 Žumberk
 Hrádek u Nasavrk
 kříž
 Medlešice
 evangelický sbor
 Vejvanovice
 kostel sv. Víta
 Úhřetice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 Boiika
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 zvonice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chrast
 Rozpakov
 kostel sv. Martina
 Bořice
 Rosice
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Klešice
 Nemošice
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Mrdice
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Husův sbor
 krematorium
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Dolní pec
 kaple sv. Jiří
 Ležáky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla opata
 Zámeček
 Rohozná
 Březovice
 kaple sv. Anny
 Veselá
 vodní nádrž Seč II
 městské opevnění
 Zelená brána
 Slepotice
 Seč
 Barborka
 automatické mlýny
 Pardubice
 kostel sv. Vavřince
 Chroustovice
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 kostel sv. Štěpána
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Jahůdka
 Lipka
 kostel sv. Václava
 Trhová Kamenice
 Vildštejn
 Oheb
 kostel Všech svatých
 Malý akvadukt
 Šimkův mlýn
 Krchleby
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Anny
 vodní nádrž Seč I
 Svojšice
 Blatník
 Klokočov
 Hoješín
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Valy u Přelouče
Kontaktní informace
Státní zámek Slatiňany
Zámecký park 1
538 21 Slatiňany
Tel: 469 681 112
http://www.zamek-slatinany.cz/
slatinany@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 868
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama