Evangelická modlitebna v Hradišti byla postavena v letech 1783-1787 jako dřevěná a brzy zchátrala. Zděná stavba byla vybudována v letech 1842-1847 při dodržení tolerančních omezení a v této podobě je dodnes. Slouží farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v rámci seniorátu chrudimského.
Hlavní obrázek místa
Hradiště-evangelický sbor
© Vladimír Hovorka 06/2018
Prostá budova evangelického sboru se nachází ve vsi Hradiště, místní části obce České Lhotice. Je vzdálena asi 2,5 km od města Nasavrky severozápadním směrem po vedlejší silnici. Osada s třicítkou obyvatel, prvně doložená r. 1329, dostala pojmenování podle skutečnosti, že stojí v místech bývalého keltského hradiště. Do Hradiště vede modrá značka z Nasavrk doprovázená Keltskou naučnou stezkou, dále modrá pokračuje jako Vlastivědná stezka krajem Chrudimky k břehu přehradní nádrže Křižanovice I a po pravém břehu proti toku řeky ke zřícenině hradu Oheb.
15.1. 2020
historie

V zapadlém kraji kolem Hradiště se v dobách protireformace scházeli tajní evangelíci. Po vyhlášení tolerančního patentu císaře Josefa II. se přihlásili k reformovanému vyznání a protože v tomto kraji tvořili většinu, rozhodli se r. 1783 postavit v Hradišti modlitebnu a faru. Získali místo zcela stranou. Jejich první modlitebna byla slavnostně otevřena 30. září 1787 a prvním kazatelem byl Štěpán Törös. Stavba byla dřevěná a brzy proto začala chátrat. Stavba nové, již kamenné modlitebny začala r. 1842 za faráře Čeňka Jurena (1804-1888) a byla dokončena r. 1847. Stavba musela ještě tehdy splňovat omezující toleranční předpisy. Proto je to prostá stavba bez věže, zcela jednoduchá zvnějšku i uvnitř. V této podobě zůstala přes nezbytné opravy až dodnes. Tzv. nová fara z r. 1835 prošla zásadní renovací v letech 1985-1987. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Hradišti spadá pod Chrudimský seniorát. Je centrem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hradiště

Místa v okolí

 Boiika
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Strádov
 požární hláska
 Lukavice
 kostel sv. Víta
 Rohozná
 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Rabštejnek
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Václava
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Lipka
 kostel sv. Anny
 Trhová Kamenice
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Kunhuty
 Šimkův mlýn
 Stolany
 kostel sv. Anny
 Seč
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 Rozpakov
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Svobodné Hamry
 Oheb
 kostel sv. Jiří
 Svobodné Hamry
 Kozojedy
 Klokočov
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Možděnice
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 vodní nádrž Seč I
 skanzen Dřevíkov
 Hoješín
 kostel sv. Marka
 Veselý Kopec
 kostel sv. Havla opata
 kříž
 Maleč
 Nabočany
 Chrast
 Topol
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Medlešice
 Štěpánov
 kaple sv. Jiří
 Ježdíkův dům
 Mrdice
 Běstvina
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 židovský hřbitov
 Kroměšín
 Přestavlky
 Klešice
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Rosice
 Třemošnice
 Hrochův Týnec
 pomník Jana Husa
 Betlém
 Lichnice
 Úhřetice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 Nový Studenec
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Barborka
 vodní nádrž Hamry
 Chotěboř
 kostel Všech svatých
 Bořice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Březovice
 Svojšice
 Nejepín
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Slepotice
Základní informace místa
ID místa: 14630
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama