Hráz vodní nádrže Křižanovice II leží o 7 km níže po toku řeky od hráze přehrady Křižanovice I. Obě nádrže vznikly současně v letech 1948-1953, ta dolní jako vyrovnávací k elektrárně pod Práčovem. Obě slouží zároveň jako zásobárny pitné vody.
Hlavní obrázek místa
Hráz Práčovské přehrady
© Infocentrum Nasavrky 06/2015
Hráz vodní nádrže Křižanovice II se nachází při jižním okraji obce Svídnice ležící jižně od Slatiňan. Před hrází ze silnice Svídnice-Práčov odbočuje k východu vedlejší silnice na Výsonín, která překračuje Chrudimku a je z ní výhled právě k hrázi. Po této silnici vede i modrá turistická značka. Osada Práčov asi se 40 obyvateli, gotickým kostelem sv. Jakuba ze 14. stol. (viz samostatné heslo) a dominantní vodárenskou věží leží nad levým, západním břehem řeky.
16.6. 2021
historie

Vodní nádrž Křižanovice II, zvaná též Práčovská přehrada, je vyrovnávací nádrž na řece Chrudimce pod místní částí obce Svídnice, zvanou Práčov. Byla vybudována současně s výše položenou údolní nádrží Křižanovice I mezi lety 1948 až 1953 a slouží pro vyrovnání špičky odtoků z přehrady Křižanovice I, z elektrárny Práčov I a také jako rezervní odběrné místo pro skupinový vodovod Chrudim - Pardubice. Má zemní sypanou hráz vysokou 17,5 m, dlouhou 210 m a její vodní hladina zaujímá plochu cca 6 ha. Na levém břehu Chrudimky v místech, kde končí vzdutí hladiny v přehradě, byla zároveň vybudována vodní elektrárna s Francisovou turbínou. Její součástí je 58 m vysoká vodárenská věž na návrší v Práčově. Do ní vede 3 km dlouhý podzemní přivaděč od hráze přehrady Křižanovice I a funguje na principu spojených nádob. Hladina vody ve věži je tedy stejně vysoko jako v Křižanovické přehradě. Z věže voda spadá ocelovou rourou na turbínu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Svídnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14616
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama