Hráz vodní nádrže Křižanovice II leží o 7 km níže po toku řeky od hráze přehrady Křižanovice I. Obě nádrže vznikly současně v letech 1948-1953, ta dolní jako vyrovnávací k elektrárně pod Práčovem. Obě slouží zároveň jako zásobárny pitné vody.
Hlavní obrázek místa
Hráz Práčovské přehrady
© Infocentrum Nasavrky 06/2015
Hráz vodní nádrže Křižanovice II se nachází při jižním okraji obce Svídnice ležící jižně od Slatiňan. Před hrází ze silnice Svídnice-Práčov odbočuje k východu vedlejší silnice na Výsonín, která překračuje Chrudimku a je z ní výhled právě k hrázi. Po této silnici vede i modrá turistická značka. Osada Práčov asi se 40 obyvateli, gotickým kostelem sv. Jakuba ze 14. stol. (viz samostatné heslo) a dominantní vodárenskou věží leží nad levým, západním břehem řeky.
16.6. 2021
historie

Vodní nádrž Křižanovice II, zvaná též Práčovská přehrada, je vyrovnávací nádrž na řece Chrudimce pod místní částí obce Svídnice, zvanou Práčov. Byla vybudována současně s výše položenou údolní nádrží Křižanovice I mezi lety 1948 až 1953 a slouží pro vyrovnání špičky odtoků z přehrady Křižanovice I, z elektrárny Práčov I a také jako rezervní odběrné místo pro skupinový vodovod Chrudim - Pardubice. Má zemní sypanou hráz vysokou 17,5 m, dlouhou 210 m a její vodní hladina zaujímá plochu cca 6 ha. Na levém břehu Chrudimky v místech, kde končí vzdutí hladiny v přehradě, byla zároveň vybudována vodní elektrárna s Francisovou turbínou. Její součástí je 58 m vysoká vodárenská věž na návrší v Práčově. Do ní vede 3 km dlouhý podzemní přivaděč od hráze přehrady Křižanovice I a funguje na principu spojených nádob. Hladina vody ve věži je tedy stejně vysoko jako v Křižanovické přehradě. Z věže voda spadá ocelovou rourou na turbínu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Svídnice

Místa v okolí

 Strádov
 Lukavice
 Hrádek u Nasavrk
 požární hláska
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 evangelický sbor
 Kočičí hrádek
 Nasavrky
 Slatiňany
 Boiika
 kostel sv. Martina
 Bára
 Rabštejnek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Stolany
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Rohozná
 Kozojedy
 kostel sv. Víta
 Ležáky
 Nabočany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Chrast
 Topol
 Rozpakov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 kříž
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 vodní nádrž Seč II
 Lipka
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Hrochův Týnec
 Zuberský kopec
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 Medlešice
 kostel sv. Kunhuty
 Rosice
 Rosice
 Úhřetice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Seč
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Vavřince
 Šimkův mlýn
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Vildštejn
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Oheb
 synagoga
 židovský hřbitov
 zvonice
 Možděnice
 Husův sbor
 skanzen Dřevíkov
 Mrdice
 Klešice
 Klokočov
 Bořice
 kaple sv. Jiří
 Veselý Kopec
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Hoješín
 Březovice
 Jahůdka
 Nemošice
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Maleč
 Betlém
 Chroustovice
 Barborka
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Václava
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 Slepotice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Staré Čívice
 Choltice
 tyrolská zvonice
Základní informace místa
ID místa: 14616
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama