Vodní nádrž na Chrudimce byla vybudována v letech 1948-1953 z důvodů energetických a vodárenských. Betonová hráz o délce 130 m a výšce 31,5 m vytváří vodní plochu o rozloze 32 ha. Voda je 3 km dlouhým přivaděčem vedena k elektrárně Práčov níže po toku.
Hlavní obrázek místa
Křižanovická přehrada
© TIC Seč 04/2013
Malá obec Křižanovice, která má nyní jen asi 120 obyvatel, leží na vedlejší silnici, která ji přes hráz vodní nádrže spojuje s městem Nasavrky. Obec leží nad levým břehem Chrudimky, nad kterým neprocházejí žádné turisticky značené stezky. Nad protějším břehem však vede modrá značka (Vlastivědná stezka krajem Chrudimky), která přichází od Nasavrk a sleduje z různé vzdálenosti řeku proti jejímu toku ke zřícenině hradu Oheb nad hladinou vodní nádrže Seč I. Stezka dále pokračuje do Horního Bradla, kde mění barvu na zelenou.
9.1. 2020
historie

Vodní nádrž pod obcí Křižanovice byla vybudována na řece Chrudimce v letech 1948-1954. Betonová hráz o délce 130 m a výšce 31,5 m přehradila tok řeky a voda v nádrži vytváří jezero o rozloze téměř 32 ha, z kterého je přiváděna přes 3 km dlouhým přivaděčem do elektrárny Práčov. Kromě energetických účelů je přehradní nádrž také zdrojem pitné vody pro část Pardubického kraje. Její hráz se nachází o 13 km říčního toku níže než hráz známé Sečské přehrady (viz heslo vodní nádrž Seč I).

Jiří Špaček (zdroj: ČR od A do Z, SW Travel 2009 a různé webové stránky), 8.1. 2020

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Křižanovice

Místa v okolí

 evangelický sbor
 Boiika
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Strádov
 kostel sv. Víta
 požární hláska
 Rabštejnek
 Lukavice
 Rohozná
 restaurace Monaco
 Žumberk
 kostel sv. Václava
 Kočičí hrádek
 Kočičí hrádek
 Bára
 Lipka
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Šimkův mlýn
 Stolany
 Trhová Kamenice
 Trhová Kamenice
 Seč
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Rozpakov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Oheb
 Ležáky
 Klokočov
 kostel sv. Víta
 Kozojedy
 kostel sv. Jiří
 Svobodné Hamry
 vodní nádrž Seč I
 Svobodné Hamry
 Možděnice
 Mydlářovský dům
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Mikuláše
 Hoješín
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Marka
 Veselý Kopec
 kříž
 Maleč
 kostel sv. Havla opata
 Heřmanův Městec
 Nabočany
 Husův sbor
 Chrast
 synagoga
 Topol
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Běstvina
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Medlešice
 Mrdice
 Libice nad Doubravou
 Štěpánov
 Klešice
 Kroměšín
 Třemošnice
 Lichnice
 židovský hřbitov
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Přestavlky
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Rosice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Úhřetice
 Jezbořice
 Rosice
 pomník Jana Husa
 Betlém
 kostel sv. Václava
 Berlova vápenka
 Nový Studenec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Barborka
 kostel Všech svatých
 Chotěboř
 Stoupec
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Hamry
 mariánský sloup
 Bořice
 kostel sv. Havla opata
 Svojšice
 Nejepín
 Březovice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Slepotice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
Základní informace místa
ID místa: 14612
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama