Středověká tvrz Turyň vznikla ve 14. stol., prvně doložena r. 1369. V 16. stol. opuštěna. Na přelomu 18. a 19. stol. její zbytky rozebrány, tvrziště změněno na sad a louky, v sousedství postaven osamocený statek č. p. 1. Terénní pozůstatky od r. 1987 v seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Turyň-tvrziště
© Wikimedia Commons 8/2012
Litoboř se stovkou obyvatel patří k nejmenším obcím Královéhradeckého kraje. Jižně od obce na ostrohu leží terénní pozůstatky středověké tvrze Turyň, doložené r. 1369. V r. 1534 již byla pustá. Na jejím místě nyní stojí samota, tzv. Vondráčkův statek č. p. 1. Turisticky značená cesta sem nevede, jen příjezdová silnička z Litoboře. Litoboř leží na vedlejší silnici spojující Hořičky a Slatinu nad Úpou. Jejím východním okrajem prochází modrá turistická značka od Hořiček, která pak sleduje tok Hlubokého potoka do Babiččina údolí a dále na Rýzmburk a do Žernova.
5.11. 2021
historie

Tvrz Turyň vznikla v dávných dobách na příkrém ostrohu nad tokem Zlámaného potoka, který je dnes nazýván jako Hluboký, a jeho bezejmenného přítoku. Ze tří stran je dodnes obklopen lesem, jen severozápadním směrem se nacházejí louky, pole a přístupová cesta z Litoboře. Jedna z nepodložených teorií tvrdí, že název obdržela podle toho, že byla opěrným bodem v dobách válek s durynskými nájezdníky v 10. století. Podle místní pověsti byla založena bájným silákem Ctiborem, který zvítězil v klání nad německým rytířem (heraldická pověst k erbu Bernarda Žehušického z Nestajova). Z této tvrze měla též pocházet hluchoněmá dívka, která se uzdravila poté, co se napila z boušínské studánky. Tuto pověst vypráví i Božena Němcová ve své Babičce. Prvním známým vlastníkem tvrze byl Ješek z Litoboře, který byl v letech 1369-1372 též pánem na Chvalči. V r. 1372 je připomínán také jeho bratr Lítek Hanuš z Chlumu…  číst dále

https://www.turistika.cz/mista/tvrz-turyn-v-litobori/detail, 1.11. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Litoboř

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16041
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama