Středověká tvrz Turyň vznikla ve 14. stol., prvně doložena r. 1369. V 16. stol. opuštěna. Na přelomu 18. a 19. stol. její zbytky rozebrány, tvrziště změněno na sad a louky, v sousedství postaven osamocený statek č. p. 1. Terénní pozůstatky od r. 1987 v seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Turyň-tvrziště
© Wikimedia Commons 8/2012
Litoboř se stovkou obyvatel patří k nejmenším obcím Královéhradeckého kraje. Jižně od obce na ostrohu leží terénní pozůstatky středověké tvrze Turyň, doložené r. 1369. V r. 1534 již byla pustá. Na jejím místě nyní stojí samota, tzv. Vondráčkův statek č. p. 1. Turisticky značená cesta sem nevede, jen příjezdová silnička z Litoboře. Litoboř leží na vedlejší silnici spojující Hořičky a Slatinu nad Úpou. Jejím východním okrajem prochází modrá turistická značka od Hořiček, která pak sleduje tok Hlubokého potoka do Babiččina údolí a dále na Rýzmburk a do Žernova.
5.11. 2021
historie

Tvrz Turyň vznikla v dávných dobách na příkrém ostrohu nad tokem Zlámaného potoka, který je dnes nazýván jako Hluboký, a jeho bezejmenného přítoku. Ze tří stran je dodnes obklopen lesem, jen severozápadním směrem se nacházejí louky, pole a přístupová cesta z Litoboře. Jedna z nepodložených teorií tvrdí, že název obdržela podle toho, že byla opěrným bodem v dobách válek s durynskými nájezdníky v 10. století. Podle místní pověsti byla založena bájným silákem Ctiborem, který zvítězil v klání nad německým rytířem (heraldická pověst k erbu Bernarda Žehušického z Nestajova). Z této tvrze měla též pocházet hluchoněmá dívka, která se uzdravila poté, co se napila z boušínské studánky. Tuto pověst vypráví i Božena Němcová ve své Babičce. Prvním známým vlastníkem tvrze byl Ješek z Litoboře, který byl v letech 1369-1372 též pánem na Chvalči. V r. 1372 je připomínán také jeho bratr Lítek Hanuš z Chlumu…  číst dále

https://www.turistika.cz/mista/tvrz-turyn-v-litobori/detail, 1.11. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Litoboř

Místa v okolí

 Rýzmburk
 Červená Hora
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Chvalkovice
 Koldovka
 kostel sv. Jiljí
 vojenský hřbitov
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 malá fara
 socha Barunky
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 Barunčina škola
 Vízmburk
 židovský hřbitov
 Studnice
 synagoga
 Velká Bukovina
 Dubno
 Sviništany
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 zvonice
 stará radnice
 Zvole
 Velké Svatoňovice
 Nový Dvůr
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 kovárna
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Veselice
 Kuks
 Náchod
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městský hřbitov
 podkova
 nová radnice
 štola Kateřina
 Na Signálu
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 Starý Rokytník
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Wenkeův dům
 Hronov
 Žaltman
 mariánské sousoší
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Černčice
 pevnost Josefov
 Dobrošov
 Homole
 Radvanice
 Betlém u Kuksu
 Bystrý
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Stárkov
 městské opevnění
 Stárkov
 mlýn Dřevíček
 Sendraž
 Bergerův dvůr
 synagoga
 nová radnice
 Výrov
 městské opevnění
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 Na Vartě
 stará radnice
 Trutnov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 Velichovky
 Vlčinec
 smírčí kříž
 Čáp
 Skály
 Skály
 kaple sv. Anny
 Rotemberk
 Holohlavy
 mlýn Podhrad
 Samaritánka
 Ostaš
 Vražba
 Habřina
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 kříž nad Pěkovem
 Rodov
Základní informace místa
ID místa: 16041
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama