První zmínka o vsi je z r. 1401, kdy je majetkem Parduse Kbela z Lipovce. První zmínka o tvrzi je až po smrti Aleše Parduse z Lipovce v r. 1483. V r. 1494 je po smrti jeho ženy Anny tvrz opuštěna. V r. 1510 se uvádí pustá tvrz v Lipovci. Dochován pahorek jádra a zbytky valů a příkopů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Petr Nožička 03/2012
Z části narušené lichoběžníkové tvrziště za domem č.p. 34. Nejvýrazněji dochovaná část tvrziště je v severní části. V severozápadní části chráněno dnes již zaniklým rybníkem, jehož hráz je dodnes patrná. Na jihovýchodě a severozápadě chráněno příkopem, na JV až tři metry hlubokým.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, 28.3. 2012
historie

První zmínka o Lipovci je z roku 1401, kdy je majetkem Parduse nazývaného Kbel z Lipovce. Tento rod vlastní Lipovec téměř do konce 15. století. První zmínka o tvrzi je až z roku 1483, kdy po smrti posledního z rodu – Aleše Parduse z Lipovce – připadla ves a tvrz se čtyřmi vesnicemi jako odúmrť králi Vladislavovi II. Král panství postupuje nejvyššímu kancléři Janovi ze Šelmberka a Janovi Šmatlanovi z Močovic, ale na tvrzi dál bydlí vdova po Alešovi Pardusovi Anna z Výklek, což vedlo k dlouhým soudním sporům, které byly ukončeny v roce 1493 dohodou, podle které mohla Anna na tvrzi dožít. Anna umírá v roce 1494, tvrz je opuštěná a začíná chátrat. Na přelomu let 1494 a 1495 byl Lipovec prodán Mikulášovi Trčkovi z Lípy, který jej připojuje k panství Lichnice. V roce 1510 se uvádí tvrz v Lipovci jako pustá.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.3. 2012

Půdorys místa

půdorys podle krokování r. 1989
© L. Svoboda (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lipovec

Místa v okolí

 Licoměřice
 Stoupec
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 kostel sv. Kříže
 Semtěš
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Berlova vápenka
 kaple sv. Kříže
 evangelický kostel
 Lichnice
 Žleby
 Obora Žleby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kaple Panny Marie
 Třemošnice
 kamenný most
 Svojšice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Moravany
 Hostačov
 Barborka
 kostel sv. Václava
 Filipov
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Choltice
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Běstvina
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rozpakov
 kostel sv. Gotharda
 Mrdice
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 synagoga
 Žehušice
 sokolovna
 městské opevnění
 městský dům
 vodní mlýn
 mariánský sloup
 kašna
 barokní kamenný most
 evangelický kostel
 radnice
 měšťanský dům
 Husův sbor
 kostel sv. Štěpána
 Žehušice
 měšťanský dům
 děkanství
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Podměstský mlýn
 Štěpánov
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Tupadly
 Klešice
 Seč
 kostel Panny Marie
 Červenice
 Horušice
 Zdechovice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Úhrov
 Vildštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Golčův Jeníkov
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Markéty
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Lepějovice
 vodní nádrž Seč II
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Lochy
 Valy u Přelouče
 Veselá
 Hoješín
 evangelický kostel
 Hrádek u Podmok
 větrný mlýn
 kostel sv. Víta
 kříž
 Stolany
 Třebešice
 Staré Čívice
 kostel sv. Vavřince
 Semín
 Klokočov
 kostel sv. Jakuba
 Staré Čívice
 Kačina
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Krchleby
 Smrčany
 evangelický kostel
 Kojice
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Kolo
 kostel sv. Anny
 Blatník
 Týnec nad Labem
 radnice
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Lipka
Základní informace místa
ID místa: 10755
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama