Barokní kostel sv. Petra a Pavla postavil v letech 1768-1769 plzeňský stavitel Eugen Candell (Kondel). Opravy kostela byly prováděny r. 1896, poté v letech 1901-1905 a dále v letech 1984 a 2007. Nyní kostel filiální ve farnosti Dolní Bělá s nedělními bohoslužbami jednou měsíčně.
Hlavní obrázek místa
Líšťany-kostel
© Pavel Cvrček Creative Commons 1/2014
Líšťany (něm. Lichtenstein) jsou starobylá obec doložená již r. 1115, která má nyní se 7 připojenými místními částmi přes 700 obyvatel. Leží na vedlejší silnici asi 2 km jižně od silnice I/20, spojující Plzeň a Karlovy Vary, z níž odbočuje u Všerub. Barokní kostel sv. Petra a Pavla se nachází na návrší nad obcí.
11.10. 2021
popis

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Líšťanech je obdélná sálová stavba zvlněného půdorysu s oddělenou partií kruchty, nad níž stojí hranolová věž s cibulí. K obdélnému, půlkruhově uzavřenému presbytáři z boků přiléhají sakristie a oratoř. K severní straně lodi byla r. 1821 přistavěna empírová hrobka. Interiér lodi je zaklenut valeně s lunetami, oratoř a sakristie plackami. Kruchta stojící na dvou jónských sloupech byla upravena r. 1905. Vnitřní zařízení je barokní nebo novobarokní z r. 1905. Z té doby pochází hlavní oltář a kazatelna převezené z Pasova. Dva boční oltáře jsou raně barokní z doby kolem r. 1650 s novějšími sochami. K rokokovému oltáři Immaculaty patří čtyři sochy světců z dílny Lazara Widmanna asi z r. 1760.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Líšťanech je římskokatolický kostel prvně zmiňovaný v r. 1369, kdy k němu bratři Jan, Jetřich a Půta z Gutštejna dosadili nového faráře. Původní stavba byla na pokyn hraběte Antonína Jana Nepomuka Hamiltona roku 1768 stržena a v květnu téhož roku byl položen základ nové stavby, která byla již 25. listopadu 1769 vysvěcena. Stavbu prováděl stavitel Eugen Candell (psán i Evžen Kondel) z Plzně za finanční spoluúčasti hraběte Jakuba X. Hamiltona. Udivující je velmi krátká doba od položení základního kamene až do doby, kdy byl kostel vysvěcen. Když byl kostel vysvěcen, probíhaly zde zákonitě všechny církevní obřady, ale vnitřní úpravy byly dokončeny až r. 1774 hrabětem Maxmiliánem Kinským. Znak Kinských je proto umístěn nad vchodem do kostela. V r. 1791 byly do kostela v Líšťanech převezeny varhany z děkanského kostela ve Stříbře. V současnosti jsou v kostele varhany, které r. 1903 postavil…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16000
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama