Barokní kostel sv. Petra a Pavla postavil v letech 1768-1769 plzeňský stavitel Eugen Candell (Kondel). Opravy kostela byly prováděny r. 1896, poté v letech 1901-1905 a dále v letech 1984 a 2007. Nyní kostel filiální ve farnosti Dolní Bělá s nedělními bohoslužbami jednou měsíčně.
Hlavní obrázek místa
Líšťany-kostel
© Pavel Cvrček Creative Commons 1/2014
Líšťany (něm. Lichtenstein) jsou starobylá obec doložená již r. 1115, která má nyní se 7 připojenými místními částmi přes 700 obyvatel. Leží na vedlejší silnici asi 2 km jižně od silnice I/20, spojující Plzeň a Karlovy Vary, z níž odbočuje u Všerub. Barokní kostel sv. Petra a Pavla se nachází na návrší nad obcí.
11.10. 2021
popis

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Líšťanech je obdélná sálová stavba zvlněného půdorysu s oddělenou partií kruchty, nad níž stojí hranolová věž s cibulí. K obdélnému, půlkruhově uzavřenému presbytáři z boků přiléhají sakristie a oratoř. K severní straně lodi byla r. 1821 přistavěna empírová hrobka. Interiér lodi je zaklenut valeně s lunetami, oratoř a sakristie plackami. Kruchta stojící na dvou jónských sloupech byla upravena r. 1905. Vnitřní zařízení je barokní nebo novobarokní z r. 1905. Z té doby pochází hlavní oltář a kazatelna převezené z Pasova. Dva boční oltáře jsou raně barokní z doby kolem r. 1650 s novějšími sochami. K rokokovému oltáři Immaculaty patří čtyři sochy světců z dílny Lazara Widmanna asi z r. 1760.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Líšťanech je římskokatolický kostel prvně zmiňovaný v r. 1369, kdy k němu bratři Jan, Jetřich a Půta z Gutštejna dosadili nového faráře. Původní stavba byla na pokyn hraběte Antonína Jana Nepomuka Hamiltona roku 1768 stržena a v květnu téhož roku byl položen základ nové stavby, která byla již 25. listopadu 1769 vysvěcena. Stavbu prováděl stavitel Eugen Candell (psán i Evžen Kondel) z Plzně za finanční spoluúčasti hraběte Jakuba X. Hamiltona. Udivující je velmi krátká doba od položení základního kamene až do doby, kdy byl kostel vysvěcen. Když byl kostel vysvěcen, probíhaly zde zákonitě všechny církevní obřady, ale vnitřní úpravy byly dokončeny až r. 1774 hrabětem Maxmiliánem Kinským. Znak Kinských je proto umístěn nad vchodem do kostela. V r. 1791 byly do kostela v Líšťanech převezeny varhany z děkanského kostela ve Stříbře. V současnosti jsou v kostele varhany, které r. 1903 postavil…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

 Líšťany
 Frumštejn
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Luhov
 Luhov
 Podmokly
 Staré Lipno
 Luhov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Diviše
 Buben
 Nekmíř
 Čeminy
 Krukanice
 židovský hřbitov
 kaolinový důl
 Vrtba
 Pňovany
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Komberk
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Dolní Bělá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 Kyjov
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Malesice
 Bezemín
 Rochlov
 Krkavec
 Gutštejn
 Sulislav
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Daňkov
 Falštejn
 Sylvánský vrch
 Nečtiny
 Březín
 Čertova Kazatelna
 Preitenstein
 Radčice
 kostel sv. Petra
 Radějov
 Janovský mokřad
 Cebiv
 Hradištský vrch
 kostel sv. Josefa
 kolomazná pec
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 Vyšohrad
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Korandův dům
 kostel sv. Václava
 Ondřejov
 kaple U Ježíška
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Plasy
 železná huť
 Litice
 Tyršův most
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 16000
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama