Barokní kostel sv. Petra a Pavla postavil v letech 1768-1769 plzeňský stavitel Eugen Candell (Kondel). Opravy kostela byly prováděny r. 1896, poté v letech 1901-1905 a dále v letech 1984 a 2007. Nyní kostel filiální ve farnosti Dolní Bělá s nedělními bohoslužbami jednou měsíčně.
Hlavní obrázek místa
Líšťany-kostel
© Pavel Cvrček Creative Commons 1/2014
Líšťany (něm. Lichtenstein) jsou starobylá obec doložená již r. 1115, která má nyní se 7 připojenými místními částmi přes 700 obyvatel. Leží na vedlejší silnici asi 2 km jižně od silnice I/20, spojující Plzeň a Karlovy Vary, z níž odbočuje u Všerub. Barokní kostel sv. Petra a Pavla se nachází na návrší nad obcí.
11.10. 2021
popis

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Líšťanech je obdélná sálová stavba zvlněného půdorysu s oddělenou partií kruchty, nad níž stojí hranolová věž s cibulí. K obdélnému, půlkruhově uzavřenému presbytáři z boků přiléhají sakristie a oratoř. K severní straně lodi byla r. 1821 přistavěna empírová hrobka. Interiér lodi je zaklenut valeně s lunetami, oratoř a sakristie plackami. Kruchta stojící na dvou jónských sloupech byla upravena r. 1905. Vnitřní zařízení je barokní nebo novobarokní z r. 1905. Z té doby pochází hlavní oltář a kazatelna převezené z Pasova. Dva boční oltáře jsou raně barokní z doby kolem r. 1650 s novějšími sochami. K rokokovému oltáři Immaculaty patří čtyři sochy světců z dílny Lazara Widmanna asi z r. 1760.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Líšťanech je římskokatolický kostel prvně zmiňovaný v r. 1369, kdy k němu bratři Jan, Jetřich a Půta z Gutštejna dosadili nového faráře. Původní stavba byla na pokyn hraběte Antonína Jana Nepomuka Hamiltona roku 1768 stržena a v květnu téhož roku byl položen základ nové stavby, která byla již 25. listopadu 1769 vysvěcena. Stavbu prováděl stavitel Eugen Candell (psán i Evžen Kondel) z Plzně za finanční spoluúčasti hraběte Jakuba X. Hamiltona. Udivující je velmi krátká doba od položení základního kamene až do doby, kdy byl kostel vysvěcen. Když byl kostel vysvěcen, probíhaly zde zákonitě všechny církevní obřady, ale vnitřní úpravy byly dokončeny až r. 1774 hrabětem Maxmiliánem Kinským. Znak Kinských je proto umístěn nad vchodem do kostela. V r. 1791 byly do kostela v Líšťanech převezeny varhany z děkanského kostela ve Stříbře. V současnosti jsou v kostele varhany, které r. 1903 postavil…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 11.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

 Líšťany
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Luhov
 Luhov
 Všeruby
 Podmokly
 Staré Lipno
 Luhov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Diviše
 Buben
 Nekmíř
 Čeminy
 Krukanice
 židovský hřbitov
 kaolinový důl
 Vrtba
 Pňovany
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Komberk
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Dolní Bělá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Kyjov
 Malesice
 Bezemín
 Rochlov
 Krkavec
 Sulislav
 Gutštejn
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Daňkov
 Falštejn
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Nečtiny
 Březín
 Radčice
 Preitenstein
 Radějov
 kostel sv. Petra
 Janovský mokřad
 Cebiv
 Hradištský vrch
 kostel sv. Josefa
 kolomazná pec
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 Vyšohrad
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Korandův dům
 kostel sv. Václava
 Ondřejov
 kaple U Ježíška
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Plasy
 železná huť
 Litice
 Tyršův most
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 16000
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama