Poč.18. st. vystavěn barokní zámek. Po r.1745 přistavěna věž s kaplí, koncem 18.st. zbudováno schodiště propojující hlavní sál se zahradou. Po r.1948 zámek zchátral. V 90.letech 20.st. nový majitel zámek zachránil před zánikem.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Úhrově u Chotěboře
Hlavní průčelí s věží
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Úhrov, místní část obce Kraborovice, leží 13 km severozápadně od Chotěboře 3 km jihovýchodně od Vilémova. Obcí Kraborovice, od které je Úhrov vzdálen 1,5 km severozápadně, prochází silnice č. II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř – Ždírec nad Doubravou. V okolí Vilémova v roce 1469 proběhla bitva mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem. A právě na území nynějšího Úhrova probíhala po bitvě mírová jednání mezi oběma králi. Zámek leží v objektu hospodářského dvora na jihozápadním okraji obce a je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 13.7. 2007
popis

Zámek je jednopatrová obdélníková budova. Hlavní průčelí je obráceno do dvora. Stěny zámku jsou hladké. Kolem oken ploché rámy. Čtyřboká dvoupatrová věž je kryta cibulovou střechou s lucernou. Kaple Povýšení sv. Kříže má vchod z patra zámku a prostupuje oběma patry věže. Je sklenuta křížově bez žeber. Přízemí zámku i schodiště, které vede ze vstupní haly do patra, je sklenuto valeně. Schodiště vedoucí hlavní sál přímo se zahradou je již opraveno a opět slouží svému účelu.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

historie

Roku 1693 nechal František Václav Vltavský z Manswertu na pozemcích bývalé vsi Úhrov, která byla zpustošena za třicetileté války, nový panský dvůr. Později byla obnovena i ves. Počátkem 18. století dal František Václav Vltavský na západní straně hospodářského dvora vystavět barokní zámek. Dalším majitelem úhrovského statku a zámku byl Ignác Kajetán Dubský z Vitiněvsi, od nějž panství koupil roku 1745 generál Karel Josef z Bernes. Ten nechal k hlavnímu vchodu ze dvora přistavět čtyřbokou věž s kaplí Povýšení sv. Kříže. Po smrti Karla Josefa se jeho manželka provdala za Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Ten koncem 18. století nechal zahradní průčelí zámečku vybavit schodištěm, které zpřístupnilo hlavní sál přímo se zahradou. V majetku Dobřenských byl zámek až do roku 1892. Pak se majitelé často střídali. V roce 1948 jej převzal československý stát a byl přidělen Státnímu statku Chotěboř. Zámek sloužil jako kanceláře a byty…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Úhrov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Červenice
 Běstvina
 Moravany
 Hoješín
 Golčův Jeníkov
 Třemošnice
 vodní nádrž Seč I
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Markéty
 Hostačov
 Oheb
 kostel sv. Martina
 Vildštejn
 Berlova vápenka
 kostel sv. Kříže
 Klokočov
 kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 Nejepín
 Lichnice
 kostel sv. Vavřince
 Habry
 Seč
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Maleč
 Hrádek u Podmok
 Obora Žleby
 Žleby
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Anny
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 poštovní stanice
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Licoměřice
 Kroměšín
 Lipovec
 kostel sv. Gotharda
 Chotěboř
 kostel sv. Marka
 Stoupec
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Lipka
 Zboží
 mariánský sloup
 Tupadly
 Rozpakov
 kostel sv. Mikuláše
 Filipov
 Chlum
 kostel Všech svatých
 Sokolov
 evangelický kostel
 Štěpánov
 Rozsochatec
 větrný mlýn
 Žáky
 Žáky
 městské opevnění
 Žáky
 Husův sbor
 budova pošty
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 evangelický kostel
 sokolovna
 kašna
 radnice
 Heřmanův Městec
 městský dům
 děkanství
 synagoga
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Stolany
 židovský hřbitov
 Kozojedy
Základní informace místa
ID místa: 5458
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama