Poč.18. st. vystavěn barokní zámek. Po r.1745 přistavěna věž s kaplí, koncem 18.st. zbudováno schodiště propojující hlavní sál se zahradou. Po r.1948 zámek zchátral. V 90.letech 20.st. nový majitel zámek zachránil před zánikem.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Úhrově u Chotěboře
Hlavní průčelí s věží
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Úhrov, místní část obce Kraborovice, leží 13 km severozápadně od Chotěboře 3 km jihovýchodně od Vilémova. Obcí Kraborovice, od které je Úhrov vzdálen 1,5 km severozápadně, prochází silnice č. II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř – Ždírec nad Doubravou. V okolí Vilémova v roce 1469 proběhla bitva mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem. A právě na území nynějšího Úhrova probíhala po bitvě mírová jednání mezi oběma králi. Zámek leží v objektu hospodářského dvora na jihozápadním okraji obce a je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 13.7. 2007
popis

Zámek je jednopatrová obdélníková budova. Hlavní průčelí je obráceno do dvora. Stěny zámku jsou hladké. Kolem oken ploché rámy. Čtyřboká dvoupatrová věž je kryta cibulovou střechou s lucernou. Kaple Povýšení sv. Kříže má vchod z patra zámku a prostupuje oběma patry věže. Je sklenuta křížově bez žeber. Přízemí zámku i schodiště, které vede ze vstupní haly do patra, je sklenuto valeně. Schodiště vedoucí hlavní sál přímo se zahradou je již opraveno a opět slouží svému účelu.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

historie

Roku 1693 nechal František Václav Vltavský z Manswertu na pozemcích bývalé vsi Úhrov, která byla zpustošena za třicetileté války, nový panský dvůr. Později byla obnovena i ves. Počátkem 18. století dal František Václav Vltavský na západní straně hospodářského dvora vystavět barokní zámek. Dalším majitelem úhrovského statku a zámku byl Ignác Kajetán Dubský z Vitiněvsi, od nějž panství koupil roku 1745 generál Karel Josef z Bernes. Ten nechal k hlavnímu vchodu ze dvora přistavět čtyřbokou věž s kaplí Povýšení sv. Kříže. Po smrti Karla Josefa se jeho manželka provdala za Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Ten koncem 18. století nechal zahradní průčelí zámečku vybavit schodištěm, které zpřístupnilo hlavní sál přímo se zahradou. V majetku Dobřenských byl zámek až do roku 1892. Pak se majitelé často střídali. V roce 1948 jej převzal československý stát a byl přidělen Státnímu statku Chotěboř. Zámek sloužil jako kanceláře a byty…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Úhrov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Červenice
 Běstvina
 Moravany
 Hoješín
 Golčův Jeníkov
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Markéty
 Hostačov
 kostel sv. Martina
 Oheb
 Vildštejn
 Berlova vápenka
 kostel sv. Kříže
 kamenný most
 Klokočov
 Nejepín
 kostel sv. Štěpána
 Lichnice
 kostel sv. Vavřince
 Habry
 synagoga
 Seč
 židovský hřbitov
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Šimkův mlýn
 kostel Panny Marie
 Maleč
 Hrádek u Podmok
 Obora Žleby
 zvonice
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Anny
 Bačkov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 poštovní stanice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Licoměřice
 Kroměšín
 Lipovec
 kostel sv. Marka
 Stoupec
 kostel sv. Gotharda
 Chotěboř
 Libice nad Doubravou
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Lipka
 Zboží
 Čertův stolek
 Tupadly
 Rozpakov
 Smrdov
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Mikuláše
 Filipov
 Smrčany
 Chlum
 kostel Všech svatých
 Sokolov
 evangelický kostel
 Štěpánov
 Rozsochatec
 větrný mlýn
 Žáky
 Žáky
 městské opevnění
 Žáky
 Husův sbor
 budova pošty
 evangelický kostel
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 sokolovna
 kašna
 synagoga
 radnice
 Heřmanův Městec
 městský dům
 děkanství
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Stolany
 židovský hřbitov
 Soběnov
 Kozojedy
Základní informace místa
ID místa: 5458
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama