Poč.18. st. vystavěn barokní zámek. Po r.1745 přistavěna věž s kaplí, koncem 18.st. zbudováno schodiště propojující hlavní sál se zahradou. Po r.1948 zámek zchátral. V 90.letech 20.st. nový majitel zámek zachránil před zánikem.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Úhrově u Chotěboře
Hlavní průčelí s věží
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Úhrov, místní část obce Kraborovice, leží 13 km severozápadně od Chotěboře 3 km jihovýchodně od Vilémova. Obcí Kraborovice, od které je Úhrov vzdálen 1,5 km severozápadně, prochází silnice č. II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř – Ždírec nad Doubravou. V okolí Vilémova v roce 1469 proběhla bitva mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem. A právě na území nynějšího Úhrova probíhala po bitvě mírová jednání mezi oběma králi. Zámek leží v objektu hospodářského dvora na jihozápadním okraji obce a je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 13.7. 2007
popis

Zámek je jednopatrová obdélníková budova. Hlavní průčelí je obráceno do dvora. Stěny zámku jsou hladké. Kolem oken ploché rámy. Čtyřboká dvoupatrová věž je kryta cibulovou střechou s lucernou. Kaple Povýšení sv. Kříže má vchod z patra zámku a prostupuje oběma patry věže. Je sklenuta křížově bez žeber. Přízemí zámku i schodiště, které vede ze vstupní haly do patra, je sklenuto valeně. Schodiště vedoucí hlavní sál přímo se zahradou je již opraveno a opět slouží svému účelu.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

historie

Roku 1693 nechal František Václav Vltavský z Manswertu na pozemcích bývalé vsi Úhrov, která byla zpustošena za třicetileté války, nový panský dvůr. Později byla obnovena i ves. Počátkem 18. století dal František Václav Vltavský na západní straně hospodářského dvora vystavět barokní zámek. Dalším majitelem úhrovského statku a zámku byl Ignác Kajetán Dubský z Vitiněvsi, od nějž panství koupil roku 1745 generál Karel Josef z Bernes. Ten nechal k hlavnímu vchodu ze dvora přistavět čtyřbokou věž s kaplí Povýšení sv. Kříže. Po smrti Karla Josefa se jeho manželka provdala za Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Ten koncem 18. století nechal zahradní průčelí zámečku vybavit schodištěm, které zpřístupnilo hlavní sál přímo se zahradou. V majetku Dobřenských byl zámek až do roku 1892. Pak se majitelé často střídali. V roce 1948 jej převzal československý stát a byl přidělen Státnímu statku Chotěboř. Zámek sloužil jako kanceláře a byty…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 13.7. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Úhrov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Červenice
 Běstvina
 Moravany
 Hoješín
 Golčův Jeníkov
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Markéty
 Hostačov
 kostel sv. Martina
 Oheb
 Vildštejn
 Berlova vápenka
 kostel sv. Kříže
 kamenný most
 Klokočov
 kostel sv. Štěpána
 Nejepín
 Lichnice
 kostel sv. Vavřince
 Habry
 Seč
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Maleč
 Hrádek u Podmok
 Obora Žleby
 zvonice
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Anny
 Bačkov
 poštovní stanice
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Licoměřice
 Kroměšín
 Lipovec
 kostel sv. Marka
 Stoupec
 kostel sv. Gotharda
 Chotěboř
 Libice nad Doubravou
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Lipka
 Zboží
 Čertův stolek
 Tupadly
 kostel sv. Havla opata
 Rozpakov
 kostel sv. Mikuláše
 Filipov
 Chlum
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Sokolov
 Štěpánov
 Rozsochatec
 větrný mlýn
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 městské opevnění
 Husův sbor
 budova pošty
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 evangelický kostel
 sokolovna
 kašna
 městský dům
 děkanství
 synagoga
 radnice
 Heřmanův Městec
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Víta
 Rabštejnek
 boží muka
 Stolany
 židovský hřbitov
 Soběnov
 Kozojedy
Základní informace místa
ID místa: 5458
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama