Původní farní kostel hrabišického města se připomíná poprvé roku 1384. Dnešní stavba vznikla po požáru roku 1567 (dokončena 1572), byla provedena ve slohu saské renesance. Úpravy po dalších požárech změnily vzhled stavby na barokní. V tomto slohu je provedena i většina vnitřního zařízení.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 8.30, v úterý od 17.00, ve středu od 8.00, ve čtvrtek a pátek od 18.00.
Ivan Grisa, 5.3. 2011
historie

Kostel Archanděla Michaela (původně sv. Mikuláše)

Město Ostrov (Schlackenwert) založil Slavko Hrabišic v sousedství původní slovanské osady, která se nacházela na "ostrově" mezi Bystřicí a jejím přítokem u dnes hřbitovního kostela svatého Jakuba. Farní svatyní nového města se stal kostel sv. Mikuláše, který spravovali cisterciáci z hrabišického rodinného kláštera v Oseku. Poprvé se připomíná roku 1384. Původní kostel zničil požár roku 1567. Dochovala se z něj spodní část věže, část portálu v severní zdi trojlodí a sakristie. Trojlodí ve stylu saské renesance s tribunami nad vedlejšími loděmi bylo dokončeno roku 1572. Obnovu po dalším požáru roku 1607 provedli stavitelé N. Andres z Lokte a Ch. Knorr z Plavna (Plauen). Úpravy po dalších škodách mu daly v exteriéru i interiéru barokní výzdobu a vnitřní zařízení. Nejvýraznějším prvkem interiéru ale zůstává žebrová klenba hlavní lodi a sklípková klenba jižní kaple sv. Michaela.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978, 5.3. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 kaple v býv. Popově
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 kaple sv. Barbory
 městský hřbitov
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Dalovice
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 Dalovice
 Bučina
 Hauenštejn
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Sedlec
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Plešivec
 Himlštejn
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Nebesa
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Klínovec
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Boží vyhlídka
 Andělská Hora
 kostel sv. Anny
 důl Mauritius
 kostel sv. Linharta
 Doubí
 kamenný viadukt
 Jírov
 Stružná
 Nejdek
 vápenka
 kostel sv. Martina
 Tisovský vrch
 Nejdek
 štola Johannes
 Svatošské skály
 Perštejn
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí jámy
 Blatenský vrch
 Bražec
 Klejnštejn
 Blatenský příkop
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Terezie
 železárna
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 radnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Malé náměstí 25
363 01 Ostrov
Tel: 353 843 113
farnostostrov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9780
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama