Farní kostel sv. Michaela archanděla v Licibořicích gotického původu z doby před r. 1350, obnoven barokně a nová loď postavena po požáru r. 1711. Sousední mohutná věž s cibulovitou bání z r. 1675 opravena v letech 1995-1997. Kostel kulturní památkou od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Licibořice - kostel
© Info Chrast 08/2003
Obec Licibořice leží na vedlejší silnici asi 7 km jihozápadně od Slatiňan směrem k vodní nádrži Křižanovice. Neprochází jí železnice ani turisticky značené trasy. Obec je doložena od r. 1329 a nyní má asi 250 obyvatel (včetně dvou připojených osad). Její dominantu tvoří mohutná, samostatně stojící kostelní věž (zvonice), která se stala i součástí obecního znaku.
16.7. 2021
historie

Kostel sv. Michaela archanděla v Licibořicích je gotického původu z doby před r. 1350, kdy je poprvé zmiňován, protože tehdy byl převáděn z působnosti arcibiskupství pražského do působnosti nově založeného biskupství v Litomyšli. Počátkem 17. stol. patřil protestantům, o čemž svědčí zpráva z r. 1603, v pobělohorské době však byl vrácen katolíkům. Nejstarší dochovanou částí je gotický presbytář, který podle názoru historiků pochází z konce 15. stol. Je dlouhý 7,3 m a široký 5,8 m, uprostřed jsou pískovcové pilíře. Ve středních a jižních stěnách jsou gotická okna ze stejné doby. Strop presbytáře je křížově zaklenut a na severní straně je starobylá freska, která byla restaurována r. 1995. Tato část kostela přetrvala požár r. 1711, který zničil většinu obce a také chrámovou loď. Obnovená loď je dlouhá 16,9 m a široká 6,7 m. Na severní a jižní straně se nacházejí dvě okna v románské podobě. Původní vchod do kostela…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, památkového katalogu a UPČ 2 Academia 1978), 17.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Licibořice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama