Keltské hradiště u Nasavrk bylo osídleno podle nálezů ve 2. a 1. stol. př. n. l. Plocha hradiště byla nepochybně osídlena i později a dříve. Terénní pozůstatky zpřístupňuje naučná stezka. Město Nasavrky keltskou tradici udržuje, Keltům je věnována i muzejní expozice.
Hlavní obrázek místa
Keltské oppidum
© Archeologický atlas 03/2008
Keltské oppidum se nachází na katastrálním území vsi Hradiště, místní části obce České Lhotice. Leží asi 3 km severozápadně od města Nasavrky. Územím prochází vedlejší silnice z Nasavrk přes osadu Hradiště na hráz vodní nádrže Křižanovice I a dále do Křižanovic. Je tu též vyznačena trasa Keltské naučné stezky. Plocha hradiště (oppida) zaujímá úzký ostroh sevřený prudkým ohybem toku řeky Chrudimky.
15.1. 2020
historie

České Lhotice jsou hradiště severně od stejnojmenné obce na Chrudimsku, které je považováno za jediné známé keltské oppidum ve východních Čechách. Bylo postaveno nejpozději ve 2. století před naším letopočtem. Po hradišti a jeho okolím vede naučná stezka. Hradiště je od r. 1958 chráněno jako kulturní památka ČR. Lokalita byla osídlena již v paleolitu, neolitu, eneolitu, v pozdní době bronzové a starší době halštatské. Posledním dvěma obdobím patří nálezy z okruhu slezskoplatěnické kultury. Dochované pozůstatky opevnění byly postaveny v pozdní fázi doby laténské ve 2. století př. n. l. Oppidum bylo opuštěno po polovině 1. století př. n. l. Archeologické nálezy dokládají také osídlení v době římské a během raného i vrcholného středověku, ale obnova opevnění nebyla v raně středověkém období doložena. Nejstarší nálezy z hradiště pochází z r. 1847, kdy byl vybírán kámen ze zřícené hradby. Později lokalitu zkoumal v r. 1943…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hradiště

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14618
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama