Keltské hradiště u Nasavrk bylo osídleno podle nálezů ve 2. a 1. stol. př. n. l. Plocha hradiště byla nepochybně osídlena i později a dříve. Terénní pozůstatky zpřístupňuje naučná stezka. Město Nasavrky keltskou tradici udržuje, Keltům je věnována i muzejní expozice.
Hlavní obrázek místa
Keltské oppidum
© Archeologický atlas 03/2008
Keltské oppidum se nachází na katastrálním území vsi Hradiště, místní části obce České Lhotice. Leží asi 3 km severozápadně od města Nasavrky. Územím prochází vedlejší silnice z Nasavrk přes osadu Hradiště na hráz vodní nádrže Křižanovice I a dále do Křižanovic. Je tu též vyznačena trasa Keltské naučné stezky. Plocha hradiště (oppida) zaujímá úzký ostroh sevřený prudkým ohybem toku řeky Chrudimky.
15.1. 2020
historie

České Lhotice jsou hradiště severně od stejnojmenné obce na Chrudimsku, které je považováno za jediné známé keltské oppidum ve východních Čechách. Bylo postaveno nejpozději ve 2. století před naším letopočtem. Po hradišti a jeho okolím vede naučná stezka. Hradiště je od r. 1958 chráněno jako kulturní památka ČR. Lokalita byla osídlena již v paleolitu, neolitu, eneolitu, v pozdní době bronzové a starší době halštatské. Posledním dvěma obdobím patří nálezy z okruhu slezskoplatěnické kultury. Dochované pozůstatky opevnění byly postaveny v pozdní fázi doby laténské ve 2. století př. n. l. Oppidum bylo opuštěno po polovině 1. století př. n. l. Archeologické nálezy dokládají také osídlení v době římské a během raného i vrcholného středověku, ale obnova opevnění nebyla v raně středověkém období doložena. Nejstarší nálezy z hradiště pochází z r. 1847, kdy byl vybírán kámen ze zřícené hradby. Později lokalitu zkoumal v r. 1943…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hradiště

Místa v okolí

 evangelický sbor
 Boiika
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Strádov
 požární hláska
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Lukavice
 restaurace Monaco
 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Rohozná
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Václava
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Lipka
 kostel sv. Anny
 Stolany
 Trhová Kamenice
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Zuberský kopec
 Seč
 kostel sv. Anny
 Rozpakov
 kostel sv. Vavřince
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Ležáky
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Kozojedy
 Oheb
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Klokočov
 Mydlářovský dům
 Svobodné Hamry
 městské opevnění
 Chrudim
 Svobodné Hamry
 vodní nádrž Seč I
 židovský hřbitov
 Možděnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 Hoješín
 skanzen Dřevíkov
 kříž
 Veselý Kopec
 kostel sv. Havla opata
 Nabočany
 Maleč
 Chrast
 Heřmanův Městec
 Topol
 synagoga
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Medlešice
 kaple sv. Jiří
 Mrdice
 Klešice
 kostel sv. Jiljí
 Běstvina
 Libice nad Doubravou
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Štěpánov
 Vejvanovice
 Kroměšín
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Lichnice
 Hrochův Týnec
 Třemošnice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 Rosice
 zvonice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 pomník Jana Husa
 Betlém
 Barborka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Stoupec
 Bořice
 vodní nádrž Hamry
 Chotěboř
 kostel sv. Havla opata
 Svojšice
 Březovice
 Nejepín
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Slepotice
Základní informace místa
ID místa: 14618
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama