Téměř zaniklé tvrziště "Zámčisko" tvrze založené po polovině 15. století jako náhrada za zpustošený hrádek Kasařov. Tvrz zanikla během třicetileté války, v polovině 19. století byly její zbytky použity při stavbě sousedního dvora (bývalé JZD).
Hlavní obrázek místa
vyvýšená plocha tvrziště, dnes upravena na autobusovou zastávku, po pravé straně bývalý prusinovický dvůr na "Zámčisku"
od severu
© Ondřej Štěpánek 08/2006
Obec Prusinovice leží asi 6 km jihozápadním směrem od Bystřice pod Hostýnem. Tvrz v Prusinovicích stávala na vyvýšené ploše v místě dnešní autobusové zastávky při východním konci obce (směr Hlinsko pod Hostýnem) přímo nad bývalým prusinovickým dvorem (bývalé JZD), v místě, kde se dodnes říká "Zámčisko". Povrch tvrziště je velmi poznamenán asfaltovou plochou autobusové zastávky, takže nelze pozorovat žádné reliéfní pozůstatky bývalé zástavby tvrze. Tvrziště můžeme identifikovat jen podle svahu, do kterého vyrovnaná plocha zastávky sestupuje na východě, západě a k bývalému prusinovickému dvoru na jihu. Výška svahu kolísá, nejvíce je svah patrný na jihu a východě tvrziště, kde oproti okolnímu terénu dosahuje výšky cca 2,5 - 3 m. Z plochy tvrziště je jihovýchodním směrem možno spatřit vrch "Hrádek" s reliéfními zbytky hrádku Kasařova, snad předchůdce prusinovické tvrze.
Ondřej Štěpánek, 8.8. 2006
historie

První zmínka o Prusinovicích pochází z roku 1349, kdy se po ní psal Sezima z Prusinovic. Tento Sezima byl předkem Podstatských z Prusinovic erbu paroží, kteří snad původně sídlili na asi 1,5 km vzdáleném hrádku Kasařově. Tento hrádek byl však nejspíše za vpádu uherského vojska v 60. letech 15. století zpustošen a jeho majitelé pravděpodobně přesídlili na nově postavenou tvrz přímo v Prusinovicích. Roku 1464 prodává Prokop Podstatský ves s tvrzí a pusté vsi Jaroslavice, Kolkov a Lhotu Arklebovi a Filipovi z Víckova, kteří pak na tvrzi v Prusinovicích sídlili. Poslední členka rodu Prusinovských z Víckova, Bohunka, se provdala za předního vůdce stavovského povstání na Moravě (1618 - 1620), Václava Bítovského z Bítova, kterému byly Prusinovice po poráže stavů v roce 1623 zkonfiskovány a postoupeny Zdeňkovi Vojtěchovi z Lobkovic, ten je pak připojil ke svému holešovskému panství. Tvrz tak zřejmě…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle F. Spurný a kol. : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-severní Morava, Svoboda, 1983, 8.8. 2006

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Prusinovice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Chlum
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Holešov
 morový sloup
 pivovar
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Křídlo
 Domaželice
 Slavkov pod Hostýnem
 Hrádek u Přílep
 Přílepy
 kostel sv. Jiljí
 Nahošovice
 Čechy
 Količín
 Prusy
 Přestavlky
 smírčí kříž
 Přestavlky
 Hostýn
 Hostýn
 Dobrčice
 Lhotsko
 Chvalčov
 Skalný
 Štulbach
 Želatovice
 Hradčany
 Chvalčov
 Žeranovice
 Švédské šance
 Šišma
 kostel sv. Vavřince
 Horní Moštěnice
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Obřany
 Oprostovice
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Žeranovice
 Libosváry
 Loukov
 kostel sv. Mikuláše
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Kladníky
 Vávrův mlýn
 Kladníky
 kostel sv. Mikuláše
 hraniční kameny
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 kostel sv. Floriána
 Hlinsko
 Horní Újezd
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Městský dům
 kostel sv. Floriána
 bratrská škola
 kaple sv. Anny
 Kyselovice
 Mysločovice
 Lukov
 kostel sv. Josefa
 Prosenice
 Tusculum
 Zámeček
 mlýnský náhon
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 pozorovatelna CO
 Tlumačov
 Komárno
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Buk
 židovská radnice
 Kroměříž
 Štípa
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Mlýnská brána
 radnice
 biskupská mincovna
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Kvasice
 kaple Panny Marie
 vrchnostenská sýpka
 Čekyně
 Rokytnice
 Malhotice
 Malhotice
 Žeravice
 Čekyně I
 Čekyně II
 kaple sv. Marka
 Penčičky
 Kokory
Základní informace místa
ID místa: 4372
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama