Téměř zaniklé tvrziště "Zámčisko" tvrze založené po polovině 15. století jako náhrada za zpustošený hrádek Kasařov. Tvrz zanikla během třicetileté války, v polovině 19. století byly její zbytky použity při stavbě sousedního dvora (bývalé JZD).
Hlavní obrázek místa
vyvýšená plocha tvrziště, dnes upravena na autobusovou zastávku, po pravé straně bývalý prusinovický dvůr na "Zámčisku"
od severu
© Ondřej Štěpánek 08/2006
Obec Prusinovice leží asi 6 km jihozápadním směrem od Bystřice pod Hostýnem. Tvrz v Prusinovicích stávala na vyvýšené ploše v místě dnešní autobusové zastávky při východním konci obce (směr Hlinsko pod Hostýnem) přímo nad bývalým prusinovickým dvorem (bývalé JZD), v místě, kde se dodnes říká "Zámčisko". Povrch tvrziště je velmi poznamenán asfaltovou plochou autobusové zastávky, takže nelze pozorovat žádné reliéfní pozůstatky bývalé zástavby tvrze. Tvrziště můžeme identifikovat jen podle svahu, do kterého vyrovnaná plocha zastávky sestupuje na východě, západě a k bývalému prusinovickému dvoru na jihu. Výška svahu kolísá, nejvíce je svah patrný na jihu a východě tvrziště, kde oproti okolnímu terénu dosahuje výšky cca 2,5 - 3 m. Z plochy tvrziště je jihovýchodním směrem možno spatřit vrch "Hrádek" s reliéfními zbytky hrádku Kasařova, snad předchůdce prusinovické tvrze.
Ondřej Štěpánek, 8.8. 2006
historie

První zmínka o Prusinovicích pochází z roku 1349, kdy se po ní psal Sezima z Prusinovic. Tento Sezima byl předkem Podstatských z Prusinovic erbu paroží, kteří snad původně sídlili na asi 1,5 km vzdáleném hrádku Kasařově. Tento hrádek byl však nejspíše za vpádu uherského vojska v 60. letech 15. století zpustošen a jeho majitelé pravděpodobně přesídlili na nově postavenou tvrz přímo v Prusinovicích. Roku 1464 prodává Prokop Podstatský ves s tvrzí a pusté vsi Jaroslavice, Kolkov a Lhotu Arklebovi a Filipovi z Víckova, kteří pak na tvrzi v Prusinovicích sídlili. Poslední členka rodu Prusinovských z Víckova, Bohunka, se provdala za předního vůdce stavovského povstání na Moravě (1618 - 1620), Václava Bítovského z Bítova, kterému byly Prusinovice po poráže stavů v roce 1623 zkonfiskovány a postoupeny Zdeňkovi Vojtěchovi z Lobkovic, ten je pak připojil ke svému holešovskému panství. Tvrz tak zřejmě…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle F. Spurný a kol. : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-severní Morava, Svoboda, 1983, 8.8. 2006

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Prusinovice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Chlum
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Holešov
 morový sloup
 pivovar
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Křídlo
 Domaželice
 Slavkov pod Hostýnem
 Hrádek u Přílep
 Přílepy
 kostel sv. Jiljí
 Nahošovice
 Čechy
 Količín
 Prusy
 Přestavlky
 smírčí kříž
 Přestavlky
 Hostýn
 Hostýn
 Dobrčice
 Lhotsko
 Chvalčov
 Skalný
 Štulbach
 Želatovice
 Hradčany
 Chvalčov
 Žeranovice
 Švédské šance
 Šišma
 kostel sv. Vavřince
 Horní Moštěnice
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Obřany
 Oprostovice
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Žeranovice
 Libosváry
 Loukov
 kostel sv. Mikuláše
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Kladníky
 Vávrův mlýn
 Kladníky
 kostel sv. Mikuláše
 hraniční kameny
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 kostel sv. Floriána
 Hlinsko
 Horní Újezd
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Městský dům
 kostel sv. Floriána
 bratrská škola
 kaple sv. Anny
 Kyselovice
 Mysločovice
 Lukov
 kostel sv. Josefa
 Prosenice
 Tusculum
 Zámeček
 mlýnský náhon
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 pozorovatelna CO
 Tlumačov
 Komárno
 Všechovice
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Buk
 židovská radnice
 Kroměříž
 Štípa
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Mlýnská brána
 radnice
 biskupská mincovna
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Kvasice
 kaple Panny Marie
 vrchnostenská sýpka
 Čekyně
 Rokytnice
 Malhotice
 Malhotice
 Žeravice
 Čekyně I
 Čekyně II
 kaple sv. Marka
 Penčičky
 Kokory
Základní informace místa
ID místa: 4372
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama