Pozůstatky opevnění poddanského městečka, přihrazeného k sousednímu hradu, pozdější raně renesanční pevnosti. Zachovnány úseky hlavní hradby, Příhrádek a zejména dominanta města, Zelená brána s předbraním.
Hlavní obrázek místa
Zeď tzv. Přihrádku
© Petr Turyna 09/2006

Městské opevnění v Pardubicích

Nevelké městečko na soutoku Labe a Chrudimky bylo zřejmě ohrazeno až v průběhu 15. století. Z této doby patrně pocházejí zbytky hradební zdi o výšce cca 6,5 m, asi 1,3 m silné, s ochozem. Nacházejí se zejména na jižních hranicích parcel domů na jižní straně Pernštejnského náměstí. Poté, co město získali Pernštejnové, proběhla na přelomu 15. a 16. století (snad do roku 1511) zásadní změna opevnění: po celém obvodu byly před příkop staré hradby nasypány zemní valy s nárožními rondely. Na koruně valů stála hradba s podsebitím a několika baštami, vnější linii tvořila parkánová hradba a až 20 m široký příkop, postupně napájený soustavou vodních děl z Chrudimky. Vstup do města zajišťovaly Pražská (dnes Zelená) a Bílá brána (na severovýchodě, u mostu přes Chrudimku). Po požáru 1538 byly přestavěny obě hlavní branské věže. Roku 1541 zesílila obranu bateriová věž u kostela Zvěstování Panny Marie, lehké opevnění obklopilo i obě předměstí. V době třicetileté války se opevnění dále zkvalitňovalo, což umožnilo úspěšnou obranu proti Švédům v letech 1639, 1644 a 1645. Naopak po postavení barokních pevností Hradec Králové a Josefov Pardubice ztratily vojenský význam. Od roku 1776 byly likvidovány hlavní valy na jižní a západní straně města (nahradila je jezdecká kasárna), v průběhu 19. století byla zbořena Bílá a bateriová věž, četné zásahy se dotkly i původní zděné hradby. Naštěstí se zachovala Zelená brána, která prošla několika opravami (1886, 1912) a doplněním předbraní (viz heslo Zelená brána).
Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 5, 23.11. 2008

Půdorys místa


zapůjčeno s laskavým svolením odboru památkové péče pardubické radnice
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice

Místa v okolí

 Zelená brána
 Pardubice
 automatické mlýny
 kaple sv. Anny
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Ráby
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Blatník
 Kunětická Hora
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Staré Čívice
 Krchleby
 Medlešice
 Staré Čívice
 Veselá
 radnice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Topol
 kostel sv. Marka
 Úhřetice
 boží muka
 vila Josefa Vosáhla
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Dašice
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Vejvanovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kozojedy
 kostel sv. Mikuláše
 Klešice
 Lepějovice
 Mrdice
 Valy u Přelouče
 Stolany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Bořice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 tyrolská zvonice
 Libišany
 Heřmanův Městec
 Choltice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 kaple sv. Jiří
 evangelický kostel
 Barborka
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Bára
 fara
 Hrochův Týnec
 Štěpánov
 Chvojenec
 Škroupův dům
 Kočičí hrádek
 Rohoznice
 Rohoznice
 Slepotice
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 Rabštejnek
 požární hláska
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 Svojšice
 Přestavlky
 Holice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kasalice
 Rozpakov
 Lipoltice
 Březovice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Kratonohy
 Obědovice
 Stoupec
Základní informace místa
ID místa: 4601
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama