Pozůstatky opevnění poddanského městečka, přihrazeného k sousednímu hradu, pozdější raně renesanční pevnosti. Zachovnány úseky hlavní hradby, Příhrádek a zejména dominanta města, Zelená brána s předbraním.
Hlavní obrázek místa
Brána do tzv. Přihrádku od zámku
© Jan P. Štěpánek 09/2012

Městské opevnění v Pardubicích

Nevelké městečko na soutoku Labe a Chrudimky bylo zřejmě ohrazeno až v průběhu 15. století. Z této doby patrně pocházejí zbytky hradební zdi o výšce cca 6,5 m, asi 1,3 m silné, s ochozem. Nacházejí se zejména na jižních hranicích parcel domů na jižní straně Pernštejnského náměstí. Poté, co město získali Pernštejnové, proběhla na přelomu 15. a 16. století (snad do roku 1511) zásadní změna opevnění: po celém obvodu byly před příkop staré hradby nasypány zemní valy s nárožními rondely. Na koruně valů stála hradba s podsebitím a několika baštami, vnější linii tvořila parkánová hradba a až 20 m široký příkop, postupně napájený soustavou vodních děl z Chrudimky. Vstup do města zajišťovaly Pražská (dnes Zelená) a Bílá brána (na severovýchodě, u mostu přes Chrudimku). Po požáru 1538 byly přestavěny obě hlavní branské věže. Roku 1541 zesílila obranu bateriová věž u kostela Zvěstování Panny Marie, lehké opevnění obklopilo i obě předměstí. V době třicetileté války se opevnění dále zkvalitňovalo, což umožnilo úspěšnou obranu proti Švédům v letech 1639, 1644 a 1645. Naopak po postavení barokních pevností Hradec Králové a Josefov Pardubice ztratily vojenský význam. Od roku 1776 byly likvidovány hlavní valy na jižní a západní straně města (nahradila je jezdecká kasárna), v průběhu 19. století byla zbořena Bílá a bateriová věž, četné zásahy se dotkly i původní zděné hradby. Naštěstí se zachovala Zelená brána, která prošla několika opravami (1886, 1912) a doplněním předbraní (viz heslo Zelená brána).
Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 5, 23.11. 2008

Půdorys místa


zapůjčeno s laskavým svolením odboru památkové péče pardubické radnice
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice

Místa v okolí

 Zelená brána
 Pardubice
 automatické mlýny
 kaple sv. Anny
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 Zámeček
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Ráby
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Blatník
 Kunětická Hora
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Staré Čívice
 Krchleby
 Medlešice
 Staré Čívice
 Veselá
 radnice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Topol
 kostel sv. Marka
 Úhřetice
 kříž
 vila Josefa Vosáhla
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Bohdanečský rybník
 Dašice
 kaplička Panny Marie
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 Vejvanovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kozojedy
 kostel sv. Mikuláše
 Klešice
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
 Mrdice
 Stolany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Bořice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 synagoga
 tyrolská zvonice
 Libišany
 Heřmanův Městec
 Choltice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kaple sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 evangelický kostel
 Barborka
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 Slatiňany
 fara
 Hrochův Týnec
 Bára
 Štěpánov
 Škroupův dům
 Chvojenec
 Kočičí hrádek
 Rohoznice
 Rohoznice
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 Rabštejnek
 požární hláska
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 Přestavlky
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kasalice
 Rozpakov
 Lipoltice
 Březovice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Kratonohy
 Obědovice
 Stoupec
Základní informace místa
ID místa: 4601
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama