Venkovský kostel gotického původu ze 14. stol., v 17. stol. barokně opraven a rozšířen, nynější podoba z r. 1908. Zařízení novogotické. Od r. 1995 kostel a ohradní zeď okolního hřbitova v seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Heřmanice-areál kostela sv. Bartoloměje
© TIC Seč 2012
Malá obec Heřmanice leží na západním okraji kraje Vysočina při hranicích s krajem Pardubickým a Středočeským. Prochází jí silnice II/340 spojující Vilémov u Golčova Jeníkova s rekreačním městem Seč. Historický kostel sv. Bartoloměje se nachází na hřbitově při západním okraji zástavby. Heřmanice mají jen něco přes 50 obyvatel, dalších 20 žije v připojené osadě Bučovice.
27.7. 2020
historie

Heřmanice jsou prvně zmiňovány r. 1281 jako majetek vilémovského kláštera. Původem gotický kostel sv. Bartoloměje je doložen r. 1352 v soupisu papežských desátků. Z této původní stavby se dochoval presbytář. V 17. stol. byla přistavěna nová barokní loď, což dokládá obnovený letopočet 1663 na severní straně presbytáře. Vnější podoba kostela byla upravena ještě v 18. stol., zatímco sakristie a márnice byly přistavěny až r. 1908. Venkovský kostel je jednolodní s pětibokým presbytářem s opěráky, po jehož stranách jsou dva čtvercové přístavky. Západní průčelí je tříosé, členěné lizénami a završené štítem. Nad portálem je kasulové okno. Presbytář je zaklenut paprsčitou klenbou, loď má plochý strop se štukovým zrcadlem. Kruchta spočívá na dvou mohutných zděných přízedních pilířích. Zařízení kostela je vesměs novogotické z 19. stol., jen sochy sv. Barbory a další neznámé světice pocházejí z 18. stol. Dřevěná deska s obrazem Piety…  číst dále

Jiří Špaček (UPČ sv. 1, Academia 1977 a různé webové stránky), 29.7. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Heřmanice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Úhrov
 Moravany
 Červenice
 Běstvina
 Hostačov
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 zvonice
 Třemošnice
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kříže
 Berlova vápenka
 Lichnice
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Seč I
 Hoješín
 kostel Panny Marie
 Oheb
 Vildštejn
 Obora Žleby
 kostel sv. Štěpána
 zvonice
 Žleby
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kříže
 Hrádek u Podmok
 Seč
 Habry
 synagoga
 židovský hřbitov
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 Klokočov
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Nejepín
 kostel sv. Marka
 Licoměřice
 Lipovec
 kostel sv. Gotharda
 Šimkův mlýn
 Stoupec
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Maleč
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Bačkov
 kostel sv. Víta
 Filipov
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Anny
 poštovní stanice
 kostel Všech svatých
 Smrčany
 Zboží
 Rozpakov
 Chlum
 Smrdov
 Kroměšín
 Lipka
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Chotěboř
 budova pošty
 Libice nad Doubravou
 Žáky
 městské opevnění
 Žáky
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 kostel sv. Jiljí
 Žáky
 Husův sbor
 sokolovna
 kašna
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 synagoga
 radnice
 děkanství
 měšťanský dům
 městský dům
 Semtěš
 měšťanský dům
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Hrádek
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Alžběty
 kostel Všech svatých
 Čertův stolek
 boží muka
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Sokolov
 Štěpánov
 Mrdice
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 Lochy
 Stolany
 Třebešice
 kříž
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 14375
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama