Na byty přestavěná budova sídla, které v 1. pol. 16. st. (první zmínka z r. 1542 za Koupských z Břízy) nahradilo původní blíže neznámou gotickou tvrz. Od r. 1666 ves připojena pány z Mitrovic ke lnářskému panství. Dochována kamenná erbovní deska.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí budovy bývalé tvrze s osazenou kamennou erbovní deskou
© Filip Matoušek 07/2006
Ves Hvožďany leží v krásném podhůří Brdských lesů či hvozdů (které jí daly i jméno), asi 11 km jihozápadně od Březnice. Kromě překrásné okolní krajiny zde stojí za návštěvu hezky opravený původní gotický kostel sv. Prokopa a Navštívení Panny Marie ze 14. století a samozřejmě také přestavěná budova mladšího panského sídla - tvrze v jihozápadní části vsi. Pod ní je navíc i nádrž na koupání a také stylová hospůdka Vagón, takže i v parném létě se tu můžete stejně jako my osvěžit po všech stránkách. Prostor kolem bývalé tvrze je volně přístupný, ovšem v budově se nachází několik soukromých bytů.
Filip Matoušek, 2.8. 2006
historie

Historie

Ves se spolu s kostelem připomíná v písemných pramenech poprvé v roce 1352 a o 7 let později se uvádí Oldřich z Hvožďan jako majitel zboží. Od roku 1408 drželi ves páni z Třemšína a poté zřejmě od 70. let 15. století Obytečtí z Obytec, z nichž jako první používal přídomku „z Hvožďan“ Bohuslav Vyduna v roce 1494. Od jeho potomků získal celý statek někdy před rokem 1539 Jindřich Koupský z Břízy, jehož vnuk Jan Koc z Dobrše pak zboží roku 1593 opět prodává Vitanovským z Vlčkovic. Od nich odkoupil Hvožďany roku 1666 Ferdinand Vratislav z Mitrovic a ves i s bývalou tvrzí natrvalo připojil ke svému rozrůstajícímu se lnářskému panství, takže již nikdy nenabyla samostatnosti. Zajímavý je popis tvrze z roku 1765, hovořící o čtverhranném stavení s vysokou valbovou střechou krytou šindelem, jehož přízemí obsahovalo klenutý průjezd a hospodářské a obytné místnosti, zatímco v patře se…  číst dále

© J. Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 2.8. 2006

Další texty historie

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hvožďany

Místa v okolí

 Starý Smolivec
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Třemšín
 Třemšín
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Hengst
 Dožice
 Lnáře
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Dobšický mužík
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Hostišovice
 Životice
 Na Skále
 Strašná skála
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Drahenice
 Řesanice
 Křikava
 Ženatý dub
 silniční most
 Podhůří
 Uzeničky
 Březnice
 pivovar Herold
 Kokšín
 kaple sv. Vojtěcha
 Mítovský mlýn
 Pole
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 Draheničky
 Mítov
 parostrojní lihovar
 kostel sv. Ondřeje
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Vavřince
 Kadov
 Oselce
 skanzen Chanovice
 Buzice
 Chlum
 Chanovice
 židovský hřbitov
 Hrochův hrádek
 boží muka
 Pouskův mlýn
 Tochovice
 Těnovice
 Starosedlský Hrádek
 Vysoká u Příbramě
 Defurovy Lažany
 Homberk
 Šťastná věž
 Zábrodský mlýn
 Škvořetice
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
Základní informace místa
ID místa: 4479
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama