Na byty přestavěná budova sídla, které v 1. pol. 16. st. (první zmínka z r. 1542 za Koupských z Břízy) nahradilo původní blíže neznámou gotickou tvrz. Od r. 1666 ves připojena pány z Mitrovic ke lnářskému panství. Dochována kamenná erbovní deska.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí budovy bývalé tvrze s osazenou kamennou erbovní deskou
© Filip Matoušek 07/2006
Ves Hvožďany leží v krásném podhůří Brdských lesů či hvozdů (které jí daly i jméno), asi 11 km jihozápadně od Březnice. Kromě překrásné okolní krajiny zde stojí za návštěvu hezky opravený původní gotický kostel sv. Prokopa a Navštívení Panny Marie ze 14. století a samozřejmě také přestavěná budova mladšího panského sídla - tvrze v jihozápadní části vsi. Pod ní je navíc i nádrž na koupání a také stylová hospůdka Vagón, takže i v parném létě se tu můžete stejně jako my osvěžit po všech stránkách. Prostor kolem bývalé tvrze je volně přístupný, ovšem v budově se nachází několik soukromých bytů.
Filip Matoušek, 2.8. 2006
historie

Historie

Ves se spolu s kostelem připomíná v písemných pramenech poprvé v roce 1352 a o 7 let později se uvádí Oldřich z Hvožďan jako majitel zboží. Od roku 1408 drželi ves páni z Třemšína a poté zřejmě od 70. let 15. století Obytečtí z Obytec, z nichž jako první používal přídomku „z Hvožďan“ Bohuslav Vyduna v roce 1494. Od jeho potomků získal celý statek někdy před rokem 1539 Jindřich Koupský z Břízy, jehož vnuk Jan Koc z Dobrše pak zboží roku 1593 opět prodává Vitanovským z Vlčkovic. Od nich odkoupil Hvožďany roku 1666 Ferdinand Vratislav z Mitrovic a ves i s bývalou tvrzí natrvalo připojil ke svému rozrůstajícímu se lnářskému panství, takže již nikdy nenabyla samostatnosti. Zajímavý je popis tvrze z roku 1765, hovořící o čtverhranném stavení s vysokou valbovou střechou krytou šindelem, jehož přízemí obsahovalo klenutý průjezd a hospodářské a obytné místnosti, zatímco v patře se…  číst dále

© J. Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 2.8. 2006

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hvožďany

Místa v okolí

 Starý Smolivec
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Třemšín
 Třemšín
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Hengst
 Dožice
 Lnáře
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Hostišovice
 Životice
 Na Skále
 Strašná skála
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Drahenice
 Řesanice
 Křikava
 Ženatý dub
 silniční most
 Podhůří
 Uzeničky
 Březnice
 pivovar Herold
 kaple sv. Vojtěcha
 Mítov
 Pole
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 Draheničky
 parostrojní lihovar
 kostel sv. Ondřeje
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Vavřince
 Kadov
 Oselce
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Chanovice
 Buzice
 židovský hřbitov
 Hrochův Hrádek
 Pouskův mlýn
 Tochovice
 Těnovice
 Starosedlský Hrádek
 Vysoká u Příbramě
 Defurovy Lažany
 Homberk
 Zábrodský mlýn
 Škvořetice
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
Základní informace místa
ID místa: 4479
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama