Kostel založen nejspíše ve 2. pol. 14. stol., pozdně gotické kněžiště je ze 2. pol. 15. stol. a trojlodí, portály a kruchta z 1. pol. 16. stol. od J. Hanzara. Později opravován po požárech.
Hlavní obrázek místa
© de.ardoise, 08/2007
Kostel se nachází při turisticky značené cestě z vlakového nádraží do centra.
de ardoise, 20.8. 2007
popis

Kostel má podobu halového trojlodí na polygonálních pilířích zaklenutého křížovými klenbami bez přípor. Žebra jsou podložena vegetabilními konzolami. Loď je zakončená u vstupního průčelí kruchtou zdobenou kamennými figurálními reliéfy. Široký presbytář má pětiboké zakončení a je zaklenut křížovou klenbou svedenou na přípory s figurálními hlavicemi, u levé stěny se nachází pozdně gotické sanktuárium. V lodi i presbytáři jsou dochována pozdně gotická kružbová okna. Kostel je zvenčí opatřen čtyřmi portály, které tvoří stylově rozhraní mezi pozdní gotickou a renesancí. Kostel byl při pozdně gotické přestavbě opatřen vysokými stanovými střechami, které byly zničeny při požáru Kateřinského předměstí v roce 1850. Dnes je zakryt valbovou střechou. Věž je čtyřhraná, poslední zvonové patro je vyneseno na kamenných krakorcích. Věž ukončuje vysoká štíhlá helmice.

de ardoise, 20.8. 2007

historie

Historie kostela sv. Kateřiny Alexandrijské v Chrudimi

Kostel pochází ze 14. století, nicméně první zmínka pochází až z roku 1421, kdy je uveden jako farní kostel. Původně patřil kostel k jednomu z Chrudimských špitálů.V roce 1536 započala v souvislosti s nárůstem obyvatel výstavba nové lodi kostela. Kostel byl poničen při požáru Kateřinského předměstí v roce 1850. Oprava kostela po požáru probíhala až do roku 1887, nové vysvěcení připadlo na září roku 1888.

de ardoise, 20.8. 2007

okruhy, vstupné

Kostel je přístupný celoročně vždy v neděli v 18:00 v rámci konání Mše svaté.

jakub poutník, 20.8. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Topol
 Bára
 Medlešice
 Kočičí hrádek
 Stolany
 restaurace Monaco
 kříž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 požární hláska
 zvonice
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Úhřetice
 Vejvanovice
 Nabočany
 Lukavice
 Nemošice
 krematorium
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Klešice
 kostel sv. Jiljí
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 Hrochův Týnec
 Strádov
 Mrdice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Zámeček
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rozpakov
 Husův sbor
 Žumberk
 Přestavlky
 Hrádek u Nasavrk
 kaple sv. Jiří
 Veselá
 městské opevnění
 Bořice
 Zelená brána
 evangelický sbor
 automatické mlýny
 Pardubice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 akvadukt na Židově
 Boiika
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Nasavrky
 Barborka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Dolní pec
 Chrast
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rosice
 Krchleby
 Malý akvadukt
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Blatník
 kostel sv. Markéty
 Březovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 Slepotice
 Velký akvadukt
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Ráby
 Svojšice
 Ráby
 vodní nádrž Seč II
 Lepějovice
 Chroustovice
 Kunětická Hora
 Seč
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Vavřince
 Ležáky
 kostel sv. Štěpána
 Valy u Přelouče
 Vildštejn
 Oheb
 radnice
 Štěpánov
 Lichnice
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Václava
 Hoješín
 Běstvina
 Holice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5614
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama