Miniatura hrádku postavená v duchu romantismu v letech 1898 – 1901 paní Vilemínou Auerspergovou. Zděný hrádek stojící na křemencové skalce byl určený pro zámecké děti. Hrádek stojí v památkové zóně.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 05/2011
Nedaleko skvělé zahradní restaurace Monako se nachází tato romantická stavbička, která dozajista rozzáří oči především dětí. I my jsme byli unešeni. Na místo se dostanete po zelené turistické ze Slatiňan.
28.5. 2002
historie

O Kočičím hrádku se nedochovalo mnoho zpráv. V letech 1898–1901 ho nechala postavit Vilemína Auerspergová. Architektura stavby je ovlivněna romantismem. Tento umělecký směr předminulého století hledal inspiraci v rytířském středověku a v architektuře se snažil o teatrální iluzi života na starém hradě před staletími. Miniatura zděného hrádku, který stojí na křemencové skalce byla určena pro zámecké děti, které tu rády trávily svůj čas. Kočičí hrádek se nachází ve slavicko-slatiňanském areálu. Toto území bylo vyhlášeno památkovou zónou dne 1. 7. 1996 k zajištění ochrany částí krajinného celku a historického prostředí.

Tolik cedule u místa, 28.5. 2002

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Slatiňany

Místa v okolí

 restaurace Monaco
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 požární hláska
 Bára
 Rabštejnek
 Lukavice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 Stolany
 kostel sv. Jiří
 Kozojedy
 Strádov
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Marka
 Hrádek u Nasavrk
 Žumberk
 evangelický sbor
 Topol
 kříž
 kostel sv. Víta
 Nabočany
 Medlešice
 Boiika
 Nasavrky
 Rozpakov
 kostel sv. Anny
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Martina
 Klešice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Dolní pec
 Chrast
 Husův sbor
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Nemošice
 Rosice
 Rosice
 Bořice
 Rohozná
 Ležáky
 krematorium
 vodní nádrž Seč II
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Jiljí
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 Zámeček
 Veselá
 kostel sv. Štěpána
 Barborka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Březovice
 Vildštejn
 Lipka
 Oheb
 Staré Čívice
 městské opevnění
 Zelená brána
 Trhová Kamenice
 Staré Čívice
 Šimkův mlýn
 automatické mlýny
 Pardubice
 kostel Všech svatých
 Zuberský kopec
 Slepotice
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Anny
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kunhuty
 Chroustovice
 Klokočov
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Dašice
 Svojšice
 vila Josefa Vosáhla
 Krchleby
 Hoješín
 Malý akvadukt
 Blatník
 Běstvina
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
Základní informace místa
ID místa: 769
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama