Kostel sv. Máří Magdalény je románská stavba s věží z doby kolem r. 1127, rozšířena patrně v 18. stol., velká oprava r. 1837, při níž pořízena většina vnitřního zařízení. Nyní filiální kostel ve farnosti Vilémov u Golčova Jeníkova.
Hlavní obrázek místa
Pařížov - kostel
© TIC Seč 07/2013
Malá ves Pařížov, v současnosti místní část obce Běstvina, je písemně doložena od r. 1397, je však mnohem starší, což dokládá románský kostel zmiňovaný již r. 1127. Má asi jen 60 obyvatel a prochází jí silnice II/340 v úseku od Seče do Vilémova u Golčova Jeníkova. Severojižním směrem tudy prochází žlutá turistická značka, která sleduje řeku Doubravu proti toku od Třemošnice k Pařížovské přehradě. Kostel sv. Máří Magdalény se nachází ve vsi na ostrohu nad řekou a kolem něj se rozkládá malý hřbitov obcházený zákrutem silnice.
18.1. 2020
historie

Podélný románský kostel sv. Máří Magdalény (dříve patrně sv. Jana) v Pařížově je situován uprostřed malého hřbitova, ohrazeného kamennou zdí, na hraně nevysokého ostrohu nad údolím řeky Doubravky. Jeho nevelká orientovaná budova sestává z obdélné lodi, zakončené na východě mělkým trojbokým závěrem, k němuž po stranách přiléhá dvojice nižších bočních kaplí. Podle posledních výzkumů byl kostel postaven kolem r. 1127. Z této původní románské stavby zbyla věž a část lodi. Zbývající část lodi a presbytář s dvojicí bočních kaplí pocházely podle starších pramenů z doby důkladné opravy v 19. stol., patrně z r. 1837. Skutečnost, že však v této podobě je kostel uveden již ve stabilním katastru, toto tvrzení zpochybňuje a současný vzhled kostela je posouván do 18. stol. Původně stával proti věži velmožský dvorec, z něhož vedl můstek přímo do patra věže. Zazděný vchod je dosud patrný, zvnějšku však jen při opravách omítky. Existenci…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 29.7. 2020

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Pařížov

Místa v okolí

 Moravany
 Běstvina
 Úhrov
 Třemošnice
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 Berlova vápenka
 kostel sv. Martina
 Červenice
 kostel sv. Kříže
 Lichnice
 Hostačov
 vodní nádrž Seč I
 kamenný most
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 Hoješín
 Vildštejn
 Oheb
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Seč
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Obora Žleby
 zvonice
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 Dolní pec
 Licoměřice
 kostel sv. Václava
 kostel Panny Marie
 Lipovec
 Stoupec
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 kostel sv. Marka
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Víta
 Habry
 Nejepín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Maleč
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Gotharda
 Rozpakov
 kostel sv. Anny
 Filipov
 kostel Všech svatých
 Tupadly
 Lipka
 kostel sv. Martina
 Bačkov
 Kroměšín
 kostel Všech svatých
 Husův sbor
 Libice nad Doubravou
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiljí
 Semtěš
 kaple sv. Jiří
 Heřmanův Městec
 evangelický kostel
 synagoga
 Chotěboř
 Smrčany
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Svojšice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 budova pošty
 Barborka
 Zboží
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 evangelický kostel
 Husův sbor
 sokolovna
 kašna
 synagoga
 radnice
 Chlum
 Žáky
 větrný mlýn
 měšťanský dům
 městský dům
 měšťanský dům
 Žáky
 děkanství
 Žáky
 Hrádek
 Rabštejnek
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Alžběty
 Mrdice
 Čertův stolek
 Smrdov
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Stolany
 Klešice
 Štěpánov
 Sokolov
 kostel sv. Václava
 kříž
 Kozojedy
 Žehušice
 barokní kamenný most
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Marka
 Soběnov
Základní informace místa
ID místa: 14376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama