Archeologické nálezy předpokládají existenci tvrze v první pol. 14. stol., z r.1492 jediná zmínka o tvrzi, která záhy zpustla. Ještě v 19. stol. patrná čtyřhranná vyvýšenina v místě tvrze, pův. asi obehnána dvojím pásem valů a příkopů.
Hlavní obrázek místa
Zbytek tvrziště poničený silnicí
© Petr Nožička 03/2011
Místo této zaniklé tvrze je při severním okraji vsi Nemošice po pravé straně při silnici z Pardubic, místo je patrné jako mírná terénní vlna.
13.7. 2006
historie

První zpráva o vsi Nemošice je z roku 1318 v souvislosti s jejím prvním známým majitelem Vilémem z Nemošic. R.1382 se připomíná Matěj Holec z Nemošic, předek zemanské rodiny, která hrála na Pardubicku v první polovině 15. století významnou úlohu ve veřejném dění. V r. 1477 držel statek Jindřich Makovský z Potštejna, jehož syn jej prodal v r. 1492 Vilémovi z Pernštejna, majiteli pardubického panství. Z této doby je také první a jediná písemná zmínka o nemošické tvrzi. Archeologické nálezy však předpokládají její existenci již v první polovině 14. století. Po připojení k pardubickému panství nebyla již tvrz obývána a pravděpodobně záhy zpustla. Ještě v 19.století byla patrná čtyřhranná vyvýšenina v místě tvrze. Patrně byla obehnána dvojím pásem valů a příkopů. Příkopy bylo možno plnit přímo vodou z Chrudimky. Tyto zbytky byly zničeny při melioracích a při stavbě silnice…  číst dále

Z.Fiala a kol.; Hrady, záky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku-Východní Čechy, 13.7. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Nemošice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Zámeček
 krematorium
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Pardubice
 zvonice
 akvadukt na Židově
 Medlešice
 kostel sv. Václava
 Topol
 Malý akvadukt
 Ráby
 Úhřetice
 Velký akvadukt
 Ráby
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Marka
 Kunětická Hora
 Staré Čívice
 Blatník
 Vejvanovice
 kříž
 Staré Čívice
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Jezbořice
 Veselá
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 kostel sv. Jiří
 Klešice
 Stolany
 Nabočany
 Bořice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 radnice
 Hrochův Týnec
 Bára
 Mrdice
 kostel sv. Víta
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 restaurace Monaco
 synagoga
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Vavřince
 Lepějovice
 Slepotice
 požární hláska
 kaple sv. Jiří
 Bohdanečský rybník
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Rabštejnek
 Barborka
 Valy u Přelouče
 kaplička Panny Marie
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Choltice
 Březovice
 Lukavice
 Chvojenec
 Rozpakov
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Štěpánov
 Holice
 kostel sv. Martina
 Svojšice
 Rosice
 Rosice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 fara
 Chrast
 Škroupův dům
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 Dobřenice
Základní informace místa
ID místa: 4400
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama