Barokní kostel, s obdélnou lodí, půlkruhem zakončeným závěrem a čtvercovou sakristií postaven se samostatnou zvonicí r. 1732 v místě snad románské svatyně. R. 1745 se zhroutila klenba lodi, r. 1771 kostel vyhořel. Poč. 20. st. přistavěna hranolová věž a zbořena zvonice. Skromný mobiliář barokní.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí
© Pavel Zany Komárek, 11. 9. 2010
Markovice jsou částí města Chrudim. Nachází se cca 1,5 km daleko od centra města, při silnici z Chrudimi do Čáslavi. Kolem obce vedla železniční trať č. 017, Chrudim město - Heřmanův Městec. U Markovic však zastávka nebyla. Provoz na této trati byl ukončen v roce 2010. Kostel sv. Marka stojí na kopci v severozápadní části Markovic. A díky stavbě na kopci a kostelní věži je stavba nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 22.12. 2014
popis

První písemná zmínka o Markovicích pochází z roku 1349. Na místě současného kostela stávala kaple snad již v době románské. V roce 1732 byl na místě kaple postaven kostel zasvěcený sv. Markovi se samostatně stojící zvonicí. Kostel stál dříve o samotě, obklopen hřbitovem, později se stal součástí obce Markovice. Již v roce 1745 se zhroutila klenba kostela a v roce 1771 kostel po zásahu bleskem vyhořel. Kostel byl následně opraven. Do opraveného kostela byl přenesen hlavní oltář s obrazem patrona a roku 1829 zvon, pravděpodobně z kostela sv. Jana Křtitele z Chrudimi. Na počátku 20. století byla před západní průčelí přistavěna novobarokní věž a zvonice, která tak ztratila svou funkci, byla zbořena (přesto ji uměnovědná literatura dosud uvádí jako stojící). Vedle kostela se rozkládá velký hřbitov.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.chrudim-markovice.cz/o-nas/historie-i/, 22.12. 2014

historie

První písemná zmínka o Markovicích pochází z roku 1349. Na místě současného kostela stávala kaple snad již v době románské. V roce 1732 byl na místě kaple postaven kostel zasvěcený sv. Markovi. Kostel stál dříve o samotě, obklopen hřbitovem, později se stal součástí obce Markovice. Již v roce 1745 se zhroutila klenba kostela a v roce 1771 kostel po zásahu bleskem vyhořel. Kostel byl následně opraven. Do opraveného kostela byl přenesen hlavní oltář s obrazem patrona a roku 1829 zvon, pravděpodobně z kostela sv. Jana Křtitele z Chrudimi. Vedle kostela se rozkládá velký hřbitov.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.chrudim-markovice.cz/o-nas/historie-i/, 22.12. 2014

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Kozojedy
 kříž
 Medlešice
 Stolany
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Víta
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Bára
 Klešice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Kočičí hrádek
 Rabštejnek
 Mrdice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 židovský hřbitov
 Topol
 synagoga
 Heřmanův Městec
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Husův sbor
 kaple sv. Jiří
 Veselá
 krematorium
 Nemošice
 židovský hřbitov
 Rozpakov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Barborka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Úhřetice
 Zámeček
 Zelená brána
 městské opevnění
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Pardubice
 Lukavice
 automatické mlýny
 Nabočany
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel Všech svatých
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Strádov
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Václava
 Blatník
 Svojšice
 Kočičí hrádek
 evangelický sbor
 Hrochův Týnec
 Hrádek u Nasavrk
 Hrochův Týnec
 Lepějovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Boiika
 židovský hřbitov
 Bořice
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 Přestavlky
 Valy u Přelouče
 Malý akvadukt
 Ráby
 kostel sv. Havla opata
 Štěpánov
 Stoupec
 Seč
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Velký akvadukt
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kaple Panny Marie
 Ráby
 kostel sv. Anny
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 radnice
 Kunětická Hora
 Chrast
 Lichnice
 kostel sv. Martina
 Vildštejn
 Licoměřice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Oheb
 Slepotice
 kostel sv. Markéty
 Berlova vápenka
 židovský hřbitov
 Třemošnice
 vodní nádrž Seč I
 evangelický kostel
 Ležáky
 Běstvina
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost – arciděkanství Chrudim
Školní náměstí 56
537 01 Chrudim 1
Tel: 734 435 201, 469 622 029
http://farnost-chrudim.cz
farnost@farnost-chrudim.cz
Základní informace místa
ID místa: 11967
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama