Nádrž Seč je údolní přehrada v Železných horách o délce asi 7 km, hojně navštěvovaná turisty.
Hlavní obrázek místa
Seč - ostrov
© Hynek Slezák, 08/2009
Přehrada Seč každoročně láká mnoho rekreantů. V okolí je dostatek památek např. zříceniny hradů Oheb, Vildštejn, Lichnice, zámek Žleby s oborou, hřebčín Slatiňany... Koupání se doporučuje spíše v prvním měsíci prázdnin, protože pak se zde objevují sinice.
Marie Šustrová, 25.8. 2007
popis

Zděná žulová hráz je vysoká 42 metrů a její délka je 165 metrů. Přehrada pojme až 22 miliónů metrů krychlových vody. Je dlouhá 7 km a plocha činí 220 hektarů, maximální hloubka je 25 m. Při stavbě byly zatopeny 4 mlýny, 4 pily, statek, hospodářské budovy a 11 obytných domů. Kámen na stavbu se dopravoval lanovou dráhou z lomu pod Libkovem. Dřevěným potrubím o průměru 2 m je dopravována voda k elektrárně, která se nachází asi 1,5 km pod přehradou. V roce 1947 byla u vsi Hořelec vybudována vyrovnávací nádrž Seč II, jejíž sypaná hráz je 10,6 m vysoká a 111 m dlouhá.

Marie Šustrová, 26.8. 2007

historie

Vodní nádrž Seč I se nachází v Železných horách na řece Chrudimce. Byla vybudována v letech 1925–1934. Úkolem přehrady je ochrana proti povodním a výroba elektrické energie, ale slouží také jako významné rekreační středisko. Vodní nádrž zpestřuje ostrov s lesíkem. Na skalách kolem jsou vidět i zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Ve skále pod zříceninou hradu Vildštejn byl vybudován silniční tunel.

Marie Šustrová, 21.8. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Seč

Místa v okolí

 Oheb
 Hoješín
 Vildštejn
 kostel sv. Vavřince
 Klokočov
 kostel sv. Štěpána
 Seč
 Šimkův mlýn
 Běstvina
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Úhrov
 Třemošnice
 Maleč
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Lipka
 Lichnice
 Moravany
 Berlova vápenka
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Rozpakov
 Nejepín
 kostel sv. Martina
 Kroměšín
 kostel sv. Kříže
 Libice nad Doubravou
 Červenice
 kostel sv. Jiljí
 Boiika
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický sbor
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Chotěboř
 Suchotlesky
 Hostačov
 Nasavrky
 mariánský sloup
 kamenný most
 Stoupec
 Rabštejnek
 Štěpánov
 Licoměřice
 Golčův Jeníkov
 Zuberský kopec
 Hrádek u Nasavrk
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Čertův stolek
 Rohozná
 Možděnice
 Lipovec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Víta
 Sokolov
 Trhová Kamenice
 Husův sbor
 kostel sv. Havla opata
 Heřmanův Městec
 Strádov
 zvonice
 Žleby
 Stolany
 Obora Žleby
 synagoga
 požární hláska
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Kříže
 Habry
 synagoga
 židovský hřbitov
 Bára
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 restaurace Monaco
 Svobodné Hamry
 Kočičí hrádek
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Mrdice
 kostel Panny Marie
 Nový Studenec
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Kozojedy
 Veselý Kopec
 Lukavice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 kříž
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Marka
 Soběnov
 Bačkov
 kostel Všech svatých
 Mydlářovský dům
 Semtěš
 Chrudim
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Zboží
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 5618
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama