Venkovský kostel sv. Václava v Hrbokově prošel složitým stavebním vývojem. Původně gotický doložen r. 1350, upraven pozdně barokně a empírově, r. 1874 přistavěna věž, stavebně obnoven v letech 1920-1922 podle Boži Dvořáka. Pozoruhodná fresková výzdoba Vojmíra Vokolka z let 1958-1962.
Hlavní obrázek místa
Hrbokov - kostel
© TIC Seč 03/2012
Malá ves Hrbokov, doložená od r. 1349, je nyní místní částí městyse Bojanov a žije v ní asi 70 obyvatel. Ves leží při silnici II/340 z Chrudimi do Seče, do níž tu od severu ústí silnice II/341 od Heřmanova Městce. Železnice ani turistické značky vsí neprocházejí. Kostel sv. Václava se nachází na jižním okraji vsi poblíž silnice II/340. Nyní je kostelem filiálním v římskokatolické farnosti Bojanov, která je nyní personálně spojena s farností Licibořice. Sobotní bohoslužby se v něm konají pouze v období letního času jednou za dva týdny.
18.6. 2021
popis

Zdejší pozoruhodností jsou malby pardubického výtvarníka Vojmíra Vokolka z let 1958-1962. Malíř se seznámil s tehdejším knězem Jaroslavem Mošťkem. Ten ho požádal, aby pro něj vytvořil freskovou výzdobu v Hrbokově. Tehdy byl kostel po zavedení elektřiny a stěny bylo třeba znovu vybílit. Pozval tedy malíře na prohlídku, a ten když prostor uviděl, prohlásil prý, že na takovou příležitost čekal celý život, a když mu ji kněz dá, udělá výmalbu zdarma, jen za peníze na barvy a na autobus. Za čtyřletou práci v Hrbokově dostal malíř necelých 12.000 korun. Byl však s touto sumou spokojen. Jak v Hrbokově, tak při pozdějších realizacích financoval fresky z větší části sám. Samotné tvorbě vždy ještě předcházely zednické práce, které vykonával také on. Vokolek během prací přespával na matraci přímo na kůru a jídlo si připravoval na plynovém vařiči nebo se někdy nechal pozvat od vesničanů na oběd nebo na večeři. Velké plochy kostelní lodi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.7. 2021

historie

Venkovský kostel sv. Václava v Hrbokově prošel složitým stavebním vývojem. Jako původně gotický je připomínán již r. 1350, pozdně barokní a empírovou úpravou prošel koncem 18. stol. V r. 1874 byla na místě nevelké předsíňky přistavěna věž v rámci úprav prováděných Fr. Schmoranzem. Chátrající empírový kostel byl v letech 1920-1922 částečně zbořen a nahrazen novostavbou pojatou jako rekonstrukci stavu z 19. stol., a to podle projektu pardubického architekta Boži Dvořáka (1864-1954). Současný kostel je proto jednolodní, orientovaná stavba s obdélnou lodí a s odsazeným, půlkruhově zakončeným presbytářem. Západní průčelí je doplněno věží s připojeným šnekovým schodištěm. Hlavní vstup do podvěží má novorománský, půlkruhově zakončený portál. V plochostropé lodi je kruchta nesená třemi arkádami. V kostele nejsou postaveny varhany, k dispozici je pouze varhanní pozitiv neznámého stáří i původu. Ve věži je zavěšen pouze…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 5.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hrbokov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama