Venkovský kostel sv. Václava v Hrbokově prošel složitým stavebním vývojem. Původně gotický doložen r. 1350, upraven pozdně barokně a empírově, r. 1874 přistavěna věž, stavebně obnoven v letech 1920-1922 podle Boži Dvořáka. Pozoruhodná fresková výzdoba Vojmíra Vokolka z let 1958-1962.
Hlavní obrázek místa
Hrbokov - kostel
© TIC Seč 03/2012
Malá ves Hrbokov, doložená od r. 1349, je nyní místní částí městyse Bojanov a žije v ní asi 70 obyvatel. Ves leží při silnici II/340 z Chrudimi do Seče, do níž tu od severu ústí silnice II/341 od Heřmanova Městce. Železnice ani turistické značky vsí neprocházejí. Kostel sv. Václava se nachází na jižním okraji vsi poblíž silnice II/340. Nyní je kostelem filiálním v římskokatolické farnosti Bojanov, která je nyní personálně spojena s farností Licibořice. Sobotní bohoslužby se v něm konají pouze v období letního času jednou za dva týdny.
18.6. 2021
popis

Zdejší pozoruhodností jsou malby pardubického výtvarníka Vojmíra Vokolka z let 1958-1962. Malíř se seznámil s tehdejším knězem Jaroslavem Mošťkem. Ten ho požádal, aby pro něj vytvořil freskovou výzdobu v Hrbokově. Tehdy byl kostel po zavedení elektřiny a stěny bylo třeba znovu vybílit. Pozval tedy malíře na prohlídku, a ten když prostor uviděl, prohlásil prý, že na takovou příležitost čekal celý život, a když mu ji kněz dá, udělá výmalbu zdarma, jen za peníze na barvy a na autobus. Za čtyřletou práci v Hrbokově dostal malíř necelých 12.000 korun. Byl však s touto sumou spokojen. Jak v Hrbokově, tak při pozdějších realizacích financoval fresky z větší části sám. Samotné tvorbě vždy ještě předcházely zednické práce, které vykonával také on. Vokolek během prací přespával na matraci přímo na kůru a jídlo si připravoval na plynovém vařiči nebo se někdy nechal pozvat od vesničanů na oběd nebo na večeři. Velké plochy kostelní lodi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.7. 2021

historie

Venkovský kostel sv. Václava v Hrbokově prošel složitým stavebním vývojem. Jako původně gotický je připomínán již r. 1350, pozdně barokní a empírovou úpravou prošel koncem 18. stol. V r. 1874 byla na místě nevelké předsíňky přistavěna věž v rámci úprav prováděných Fr. Schmoranzem. Chátrající empírový kostel byl v letech 1920-1922 částečně zbořen a nahrazen novostavbou pojatou jako rekonstrukci stavu z 19. stol., a to podle projektu pardubického architekta Boži Dvořáka (1864-1954). Současný kostel je proto jednolodní, orientovaná stavba s obdélnou lodí a s odsazeným, půlkruhově zakončeným presbytářem. Západní průčelí je doplněno věží s připojeným šnekovým schodištěm. Hlavní vstup do podvěží má novorománský, půlkruhově zakončený portál. V plochostropé lodi je kruchta nesená třemi arkádami. V kostele nejsou postaveny varhany, k dispozici je pouze varhanní pozitiv neznámého stáří i původu. Ve věži je zavěšen pouze…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 5.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hrbokov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Seč
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Rozpakov
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 Rabštejnek
 Šimkův mlýn
 Hoješín
 Klokočov
 evangelický sbor
 Boiika
 kostel sv. Víta
 Běstvina
 Lichnice
 Třemošnice
 Stolany
 Lipka
 požární hláska
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Nasavrk
 Bára
 Nasavrky
 Berlova vápenka
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 synagoga
 Strádov
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 Kozojedy
 Mrdice
 Stoupec
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kříž
 Maleč
 kostel sv. Marka
 Klešice
 Moravany
 Lukavice
 Rohozná
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kunhuty
 Licoměřice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
 Úhrov
 Barborka
 kostel sv. Vavřince
 Kočičí hrádek
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Ronov nad Doubravou
 Žumberk
 Lipovec
 kostel Všech svatých
 Suchotlesky
 Zuberský kopec
 Jezbořice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Kroměšín
 Medlešice
 Možděnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Choltice
 tyrolská zvonice
 kamenný most
 Červenice
 Hostačov
 židovský hřbitov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Veselá
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Štěpánov
 Nejepín
 zvonice
 skanzen Dřevíkov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 Topol
 kostel sv. Mikuláše
 Žleby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Veselý Kopec
 Lipoltice
 Semtěš
 Nabočany
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Úhřetice
 Habry
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 14381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama