Barokní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený na místě gotického předchůdce, je nejvýznamější památkou v obci a tvoří její dominantu.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí kostela
© Libor Šrámek, 05/2009
Uhelná Příbram leží asi 10 km severozápadně od města Chotěboř a její název je odvozen od výroby dřevěného uhlí pro stříbrné doly v Kutné Hoře. Kostel stojí na severním okraji obce pod Strážným vrchem. Tvoří výraznou dominantu obce a je viditelný z mnoha míst v okolí. Nedaleko na Strážném vrchu (511 m n. m.) je rozhledové místo. Za pěkného počasí je vidět Kolín, Kutná Hora s vrcholy Kaňk a Vysoká, Čáslav, Golčův Jeníkov, Vilémov, Železné hory a Chotěbořsko, výjimečně též Krkonoše. Obcí prochází silnice od Třemošnice k Habrům, po které vede cyklotrasa č. 4153 Třemošnice - Běstvina - Borek - Uhelná Příbram - Jilem - Havlíčkův Brod - Štoky. Do obce se dále dostanete po silnicích od Chotěboře, Vilémova a Jeřišna.
Libor Šrámek , 2.2. 2009
historie

Kostel sv. Michaela Archanděla

Kostel sv. Michaela Archanděla stojí na kopci v severní části obce Uhelná Příbram. Jeho barokní podoba je z konce 18. století, kostel stojí na místě původní gotické stavby. Zachovala se část gotické přestavby kostela, datované do 3. čtvrtiny 14. století. (Že šlo o přestavbu, je evidentní z toho, že už ve 13. století je zde doložen farní kostel.) Z původního kostela se zatím nepodařilo prokázat žádný stavební zbytek. Stavební průzkum provedený v roce 2005 v souvislosti s opravami interiéru kostela prokázal, že z této etapy stavby je zachováno obvodové zdivo lodi a presbytáře, větší část klenby presbytáře, části vítězného oblouku a štít nad ním. Rovněž bylo konstatováno, že gotické zdivo lodi se mírně liší od zdiva presbytáře, aniž by z toho bylo možno prokázat (ale ani vyloučit), že toto zdivo lodi pochází z původní stavby. Tímto průzkumem byla především vyvrácena domněnka, že gotický kostel, jehož pozůstatky se…  číst dále

Libor Šrámek , 1.2. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Uhelná Příbram

Místa v okolí

 Nejepín
 Úhrov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Hoješín
 Maleč
 Červenice
 Klokočov
 Habry
 vodní nádrž Seč I
 Běstvina
 poštovní stanice
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Kroměšín
 Šimkův mlýn
 Oheb
 Moravany
 Vildštejn
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Bačkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Mikuláše
 Seč
 vodní nádrž Seč II
 Třemošnice
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Zboží
 Hostačov
 Rozsochatec
 Sokolov
 Lipka
 kostel sv. Martina
 Berlova vápenka
 Štěpánov
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Lichnice
 kostel sv. Kříže
 kostel Panny Marie
 Hrádek u Podmok
 Ronovec
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 Dolní pec
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Obora Žleby
 Žleby
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Možděnice
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 Česká Bělá
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Marka
 Boiika
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Filipov
 Železné Horky
 Rabštejnek
 požární hláska
Základní informace místa
ID místa: 7370
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama