Barokní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený na místě gotického předchůdce, je nejvýznamější památkou v obci a tvoří její dominantu.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí kostela
© Libor Šrámek, 05/2009
Uhelná Příbram leží asi 10 km severozápadně od města Chotěboř a její název je odvozen od výroby dřevěného uhlí pro stříbrné doly v Kutné Hoře. Kostel stojí na severním okraji obce pod Strážným vrchem. Tvoří výraznou dominantu obce a je viditelný z mnoha míst v okolí. Nedaleko na Strážném vrchu (511 m n. m.) je rozhledové místo. Za pěkného počasí je vidět Kolín, Kutná Hora s vrcholy Kaňk a Vysoká, Čáslav, Golčův Jeníkov, Vilémov, Železné hory a Chotěbořsko, výjimečně též Krkonoše. Obcí prochází silnice od Třemošnice k Habrům, po které vede cyklotrasa č. 4153 Třemošnice - Běstvina - Borek - Uhelná Příbram - Jilem - Havlíčkův Brod - Štoky. Do obce se dále dostanete po silnicích od Chotěboře, Vilémova a Jeřišna.
Libor Šrámek , 2.2. 2009
historie

Kostel sv. Michaela Archanděla

Kostel sv. Michaela Archanděla stojí na kopci v severní části obce Uhelná Příbram. Jeho barokní podoba je z konce 18. století, kostel stojí na místě původní gotické stavby. Zachovala se část gotické přestavby kostela, datované do 3. čtvrtiny 14. století. (Že šlo o přestavbu, je evidentní z toho, že už ve 13. století je zde doložen farní kostel.) Z původního kostela se zatím nepodařilo prokázat žádný stavební zbytek. Stavební průzkum provedený v roce 2005 v souvislosti s opravami interiéru kostela prokázal, že z této etapy stavby je zachováno obvodové zdivo lodi a presbytáře, větší část klenby presbytáře, části vítězného oblouku a štít nad ním. Rovněž bylo konstatováno, že gotické zdivo lodi se mírně liší od zdiva presbytáře, aniž by z toho bylo možno prokázat (ale ani vyloučit), že toto zdivo lodi pochází z původní stavby. Tímto průzkumem byla především vyvrácena domněnka, že gotický kostel, jehož pozůstatky se…  číst dále

Libor Šrámek , 1.2. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Uhelná Příbram

Místa v okolí

 Nejepín
 Úhrov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Hoješín
 Maleč
 Červenice
 Klokočov
 Habry
 vodní nádrž Seč I
 Běstvina
 synagoga
 poštovní stanice
 Chotěboř
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Kroměšín
 Šimkův mlýn
 Oheb
 Moravany
 Vildštejn
 Libice nad Doubravou
 Čertův stolek
 kostel sv. Jiljí
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Bačkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Mikuláše
 Seč
 vodní nádrž Seč II
 Třemošnice
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Zboží
 Hostačov
 Rozsochatec
 Sokolov
 Lipka
 kostel sv. Martina
 Berlova vápenka
 Štěpánov
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Lichnice
 kostel sv. Kříže
 kostel Panny Marie
 Hrádek u Podmok
 Ronovec
 kostel sv. Václava
 Smrdov
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Obora Žleby
 Žleby
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Možděnice
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 Soběnov
 Česká Bělá
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Marka
 Boiika
 evangelický sbor
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 Tupadly
 Filipov
 Železné Horky
 Rabštejnek
 požární hláska
Základní informace místa
ID místa: 7370
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama