Kunovický kostel se poprvé vzpomíná v r. 1235. V r. 1517 byl Janem z Kunovic na jeho místě vystavěn nový chrám, jenž byl v. l. 1759–1761 za faráře J. N. Merttena barokně upraven a rozšířen. V r. 1991 vysvěceny dva nové zvony.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Město Kunovice (německy Kunowitz), známé především leteckou výrobou, leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 3 km jižně od Uherského Hradiště na řece Olšavě. Dominantou města je především kostel sv. Petra a Pavla s hezky udržovaným parkem. Součástí areálu je kamenná skulptura situovaná před vstupem do kostela. K dalším významným památkám patří kaple Panny Marie v blízkosti kostela, která se připomíná již v roce 1517. Za návštěvu jistě stojí letecké muzeum Kunovice, kde jsou umístěna letadla zdejší výroby.
Luděk Vláčil, 14.5. 2017
historie

Oblast Kunovic a okolí byla osídlena již v starší době kamenné. V době Velké Moravy se na území dnešního města rozkládalo několik osad, ale první písemná zmínka o Kunovicích pochází až z 13. ledna 1196. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo, pravděpodobně to však bylo již v době Velké Moravy nebo krátce po jejím zániku, kdy se Kunovice stávají správním a církevním centrem nově vzniklé pohraniční lucké provincie. Poslední archeologický průzkum kostela, provedený na jaře roku 2004, prokázal jeho gotický původ z období vrcholného středověku. První písemná zmínka o kunovické farnosti pochází z roku 1235, kdy se zde uvádí farář uherské královny Konstancie jménem Bartoloměj. Koncem 15. století se Jan z Kunovic zavázal postavit v Kunovicích nový kostel sv. Petra. Tento závazek byl splněn roku 1517 postavením presbytáře a části lodě. Do současné podoby, o rozměrech 38 m délky a 13 m šířky, byl kostel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mesto-kunovice.cz, https://cz.wikipedia.org a další, 6.5. 2017

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 archeoskanzen Modrá
 Uherský Ostroh
 Horní Hrádek
 kostel sv. Václava
 Dolní Hrádek
 Bílovice
 Vlčnov
 Obora
 Sušice
 Lhotka u Hradčovic
 větrný mlýn
 vinné búdy
 Modrá
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Spytihněv
 Smraďavka
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 sekvojovec obrovský
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Březolupy
 kaple sv. Barbory
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Buchlov
 Panský dům
 Částkov
 Domanín
 Včelíny
 Svárov
 Napajedla
 Šarovy
 Napajedla
 Napajedla
 Vnorovy
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Horní Němčí
 Velký Ořechov
 Váté písky
 Sochařská vyhlídka
 Brdo
 Roštín I
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Meandry Moravy
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 13339
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama