Kunovický kostel se poprvé vzpomíná v r. 1235. V r. 1517 byl Janem z Kunovic na jeho místě vystavěn nový chrám, jenž byl v. l. 1759–1761 za faráře J. N. Merttena barokně upraven a rozšířen. V r. 1991 vysvěceny dva nové zvony.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Město Kunovice (německy Kunowitz), známé především leteckou výrobou, leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 3 km jižně od Uherského Hradiště na řece Olšavě. Dominantou města je především kostel sv. Petra a Pavla s hezky udržovaným parkem. Součástí areálu je kamenná skulptura situovaná před vstupem do kostela. K dalším významným památkám patří kaple Panny Marie v blízkosti kostela, která se připomíná již v roce 1517. Za návštěvu jistě stojí letecké muzeum Kunovice, kde jsou umístěna letadla zdejší výroby.
Luděk Vláčil, 14.5. 2017
historie

Oblast Kunovic a okolí byla osídlena již v starší době kamenné. V době Velké Moravy se na území dnešního města rozkládalo několik osad, ale první písemná zmínka o Kunovicích pochází až z 13. ledna 1196. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo, pravděpodobně to však bylo již v době Velké Moravy nebo krátce po jejím zániku, kdy se Kunovice stávají správním a církevním centrem nově vzniklé pohraniční lucké provincie. Poslední archeologický průzkum kostela, provedený na jaře roku 2004, prokázal jeho gotický původ z období vrcholného středověku. První písemná zmínka o kunovické farnosti pochází z roku 1235, kdy se zde uvádí farář uherské královny Konstancie jménem Bartoloměj. Koncem 15. století se Jan z Kunovic zavázal postavit v Kunovicích nový kostel sv. Petra. Tento závazek byl splněn roku 1517 postavením presbytáře a části lodě. Do současné podoby, o rozměrech 38 m délky a 13 m šířky, byl kostel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mesto-kunovice.cz, https://cz.wikipedia.org a další, 6.5. 2017

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 archeoskanzen Modrá
 Uherský Ostroh
 Horní Hrádek
 kostel sv. Václava
 Dolní Hrádek
 Bílovice
 Vlčnov
 Obora
 Sušice
 Lhotka u Hradčovic
 větrný mlýn
 vinné búdy
 Modrá
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Spytihněv
 Smraďavka
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 sekvojovec obrovský
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Březolupy
 kaple sv. Barbory
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Buchlov
 městské opevnění
 Panský dům
 Částkov
 Domanín
 Včelíny
 Svárov
 Napajedla
 Šarovy
 Napajedla
 Napajedla
 Vnorovy
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Horní Němčí
 Velký Ořechov
 Váté písky
 Sochařská vyhlídka
 Brdo
 Roštín I
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Meandry Moravy
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 13339
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama