Kunovický kostel se poprvé vzpomíná v r. 1235. V r. 1517 byl Janem z Kunovic na jeho místě vystavěn nový chrám, jenž byl v. l. 1759–1761 za faráře J. N. Merttena barokně upraven a rozšířen. V r. 1991 vysvěceny dva nové zvony.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Město Kunovice (německy Kunowitz), známé především leteckou výrobou, leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 3 km jižně od Uherského Hradiště na řece Olšavě. Dominantou města je především kostel sv. Petra a Pavla s hezky udržovaným parkem. Součástí areálu je kamenná skulptura situovaná před vstupem do kostela. K dalším významným památkám patří kaple Panny Marie v blízkosti kostela, která se připomíná již v roce 1517. Za návštěvu jistě stojí letecké muzeum Kunovice, kde jsou umístěna letadla zdejší výroby.
Luděk Vláčil, 14.5. 2017
historie

Oblast Kunovic a okolí byla osídlena již v starší době kamenné. V době Velké Moravy se na území dnešního města rozkládalo několik osad, ale první písemná zmínka o Kunovicích pochází až z 13. ledna 1196. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo, pravděpodobně to však bylo již v době Velké Moravy nebo krátce po jejím zániku, kdy se Kunovice stávají správním a církevním centrem nově vzniklé pohraniční lucké provincie. Poslední archeologický průzkum kostela, provedený na jaře roku 2004, prokázal jeho gotický původ z období vrcholného středověku. První písemná zmínka o kunovické farnosti pochází z roku 1235, kdy se zde uvádí farář uherské královny Konstancie jménem Bartoloměj. Koncem 15. století se Jan z Kunovic zavázal postavit v Kunovicích nový kostel sv. Petra. Tento závazek byl splněn roku 1517 postavením presbytáře a části lodě. Do současné podoby, o rozměrech 38 m délky a 13 m šířky, byl kostel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mesto-kunovice.cz, https://cz.wikipedia.org a další, 6.5. 2017

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 archeoskanzen Modrá
 Uherský Ostroh
 Horní Hrádek
 kostel sv. Václava
 Dolní Hrádek
 Bílovice
 Vlčnov
 Obora
 Sušice
 Lhotka u Hradčovic
 větrný mlýn
 vinné búdy
 Modrá
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Spytihněv
 Smraďavka
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 sekvojovec obrovský
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Březolupy
 kaple sv. Barbory
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Buchlov
 Panský dům
 Částkov
 Domanín
 Včelíny
 Svárov
 Napajedla
 Šarovy
 Napajedla
 Napajedla
 Vnorovy
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Horní Němčí
 Velký Ořechov
 Váté písky
 Sochařská vyhlídka
 Brdo
 Roštín I
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Meandry Moravy
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 13339
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama