Zřícenina hradu z přel. 14.–15. stol. R. 1405 majitelem Ješík z Popovce, poté Petr Zmrzlík ze Svojšína. Za husit. válek Hynek Krušina z Lichtemburka, poté Hertvík z Rušínova. Od r. 1455 Trčkové z Lípy, kteří ho výrazně přestavěli. R. 1499 opuštěn.
Hlavní obrázek místa
Jižní bašta v čele hradu
© Roman Řezáč 04/2005
Nad Sečskou přehradní nádrží je možné nalézt romantické, rozlehlé zříceniny hradu, jehož věž se tyčí na skále nad vodní hladinou. Na protější skále nad silnicí je možné nalézt skromné zbytky malého hrádku Vildštejna.
28.5. 2002
historie

Hrad Oheb stával na skalnatém ostrohu nad dnešní Sečskou vodní nádrži. Návrší, na němž později vznikl hrad a na jehož úpatí vytváří řeka Chrudimka mohutný oblouk (Oheb), se poprvé pod názvem Oheb připomíná v r. 1315 jako majetek vilémovského kláštera. Opat tohoto kláštera jej tehdy dal do zástavy majitelům nedalekého Vildštejna Hrabišovi z Paběnic a jeho manželce pod podmínkou, že Hrabiše nepostaví na Ohebu hrad nebo tvrz. V opačném případě mělo být návrší hned klášteru vráceno. Klášter se zřejmě obával, že z Ohebu by mohl být ohrožován jeho majetek na horní Chrudimce a že by současně ztratil možnost strategicky ovládat i protilehlý Vildštejn. Po Hrabišově smrti v r. 1348 vrátili jeho synové návrší Oheb vilémovskému klášteru. Hrad Oheb byl postaven až v druhé polovině 14. století pravděpodobně z iniciativy vilémovského kláštera k ochraně jeho okolních majetků. Nelze však vyloučit, že hrad postavil některý z pozdějších…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 30.4. 2009

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Seč

Místa v okolí

 Vildštejn
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 Hoješín
 Klokočov
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Víta
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Třemošnice
 kostel sv. Anny
 Lichnice
 Lipka
 Maleč
 Úhrov
 Berlova vápenka
 Moravany
 Rozpakov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Boiika
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 evangelický sbor
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kunhuty
 Nejepín
 Rabštejnek
 Červenice
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 Nasavrky
 Stoupec
 Suchotlesky
 Hrádek u Nasavrk
 Licoměřice
 kostel sv. Víta
 Hostačov
 kamenný most
 Chotěboř
 Rohozná
 Husův sbor
 Zuberský kopec
 Lipovec
 Heřmanův Městec
 Stolany
 kostel sv. Havla opata
 mariánský sloup
 Štěpánov
 Strádov
 synagoga
 požární hláska
 Možděnice
 kaple sv. Jiří
 Golčův Jeníkov
 Bára
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Čertův stolek
 kostel sv. Markéty
 restaurace Monaco
 zvonice
 Kočičí hrádek
 Obora Žleby
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 Sokolov
 Mrdice
 Barborka
 židovský hřbitov
 Kozojedy
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Klešice
 Lukavice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 synagoga
 Habry
 kříž
 Svojšice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Žumberk
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Kočičí hrádek
 Veselý Kopec
 Nový Studenec
 kostel sv. Marka
 Mydlářovský dům
 poštovní stanice
 Chrudim
 městské opevnění
 Soběnov
 Semtěš
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Zboží
 Topol
Základní informace místa
ID místa: 231
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama