Kostel sv. Petra a Pavla gotického původu ze 14. stol., připomínán r. 1350 jako farní. Stojí na návrší na hřbitově, obklopen původně hradními valy s příkopy. Měl staršího, románského předchůdce, což prokázaly vykopávky. Regotizován r. 1898. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Kostelec u Heřm. Městce
© Mikroregion Heřmanoměstecko 03/2017
Obec Kostelec u Heřmanova Městce leží na vedlejší silnici asi 3 km jihozápadně od města, jehož název má v přídomku. Z Heřmanova Městce kolem ní vede i železniční trať do Prachovic, osobní doprava však na ní již řadu let není provozována. Obec je doložena od r. 1257 a nyní má asi 360 obyvatel. Kostel sv. Petra a Pavla románského původu stojí na návrší na místě někdejšího hradu či tvrze (viz samostatné heslo), kde je i hřbitov. Bývala tu i technická památka, šachtová vápenka z r. 1875, ta však byla r. 2010 zbořena a nahrazena fotovoltaickou elektrárnou. Obcí prochází modrá turistická značka od Heřmanova Městce do Vápenného Podola a Seče, návrší s kostelem však míjí.
23.8. 2021
popis

Nynější kostel sv. Petra a Pavla je dvoulodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem se sakristií na severu, s pětibokým závěrem užší boční lodi na jihu a s přístavbami v délce severní strany hlavní lodi. Presbytář, hlavní i jižní boční loď jsou podepřeny opěrnými pilíři. Presbytář je zaklenut jedním polem a kápěmi závěru křížové klenby a zachovaly se v něm nástěnné malby z 2. pol. 14. stol. Do sakristie rovněž křížově zaklenuté vede hrotitý portál. Dvoulodí dělené dvěma hrotitými oblouky je zaklenuto třemi poli křížové klenby. Z vnitřního zařízení vyniká boční oltář sv. Šimona s obrazem světce v bohatě řezaném rámu z doby kolem r. 1700.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 23.8. 2021

historie

Současný kostel sv. Petra a Pavla je gotického původu ze 14. stol., je připomínán r. 1350 jako farní. Stojí na návrší na hřbitově, obklopen pův. hradními valy s příkopy. Měl však staršího, románského předchůdce, což prokázaly vykopávky. Kostel byl regotizován r. 1898 arch. Janem Schmoranzem (1857-1899) a opravován v r. 1928. Kostel je nyní filiálním ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec, pravidelné bohoslužby se v něm však nekonají.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 22.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Kostelec u Heřmanova Městce

Místa v okolí

 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 Rozpakov
 židovský hřbitov
 Mrdice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Dolní pec
 Barborka
 Klešice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšice
 Stoupec
 Stolany
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 kříž
 kostel sv. Václava
 Choltice
 Lichnice
 tyrolská zvonice
 Licoměřice
 Rabštejnek
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 Berlova vápenka
 Lipovec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 Veselá
 Třemošnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Seč
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Bára
 Vildštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kříže
 Staré Čívice
 Oheb
 Ronov nad Doubravou
 Medlešice
 požární hláska
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Suchotlesky
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Běstvina
 Chrudim
 Staré Čívice
 restaurace Monaco
 Štěpánov
 Lepějovice
 zvonice
 Semtěš
 evangelický kostel
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Václava
 Moravany
 evangelický sbor
 kostel sv. Václava
 Krchleby
 Hoješín
 zvonice
 Boiika
 kaple sv. Kříže
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Žleby
 Hrádek u Nasavrk
 Obora Žleby
 Strádov
 kamenný most
 židovský hřbitov
 krematorium
 Topol
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Lukavice
 Nasavrky
 Blatník
 kostel sv. Jiří
 Nemošice
 evangelický kostel
 Úhrov
 Hostačov
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 Lipka
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Zámeček
 automatické mlýny
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Červenice
 Zdechovice
 Semínský akvadukt
 akvadukt na Židově
 Semín
 Rohozná
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kříže
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
Základní informace místa
ID místa: 14552
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama