Kostel sv. Petra a Pavla gotického původu ze 14. stol., připomínán r. 1350 jako farní. Stojí na návrší na hřbitově, obklopen původně hradními valy s příkopy. Měl staršího, románského předchůdce, což prokázaly vykopávky. Regotizován r. 1898. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Kostelec u Heřm. Městce
© Mikroregion Heřmanoměstecko 03/2017
Obec Kostelec u Heřmanova Městce leží na vedlejší silnici asi 3 km jihozápadně od města, jehož název má v přídomku. Z Heřmanova Městce kolem ní vede i železniční trať do Prachovic, osobní doprava však na ní již řadu let není provozována. Obec je doložena od r. 1257 a nyní má asi 360 obyvatel. Kostel sv. Petra a Pavla románského původu stojí na návrší na místě někdejšího hradu či tvrze (viz samostatné heslo), kde je i hřbitov. Bývala tu i technická památka, šachtová vápenka z r. 1875, ta však byla r. 2010 zbořena a nahrazena fotovoltaickou elektrárnou. Obcí prochází modrá turistická značka od Heřmanova Městce do Vápenného Podola a Seče, návrší s kostelem však míjí.
23.8. 2021
popis

Nynější kostel sv. Petra a Pavla je dvoulodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem se sakristií na severu, s pětibokým závěrem užší boční lodi na jihu a s přístavbami v délce severní strany hlavní lodi. Presbytář, hlavní i jižní boční loď jsou podepřeny opěrnými pilíři. Presbytář je zaklenut jedním polem a kápěmi závěru křížové klenby a zachovaly se v něm nástěnné malby z 2. pol. 14. stol. Do sakristie rovněž křížově zaklenuté vede hrotitý portál. Dvoulodí dělené dvěma hrotitými oblouky je zaklenuto třemi poli křížové klenby. Z vnitřního zařízení vyniká boční oltář sv. Šimona s obrazem světce v bohatě řezaném rámu z doby kolem r. 1700.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 23.8. 2021

historie

Současný kostel sv. Petra a Pavla je gotického původu ze 14. stol., je připomínán r. 1350 jako farní. Stojí na návrší na hřbitově, obklopen pův. hradními valy s příkopy. Měl však staršího, románského předchůdce, což prokázaly vykopávky. Kostel byl regotizován r. 1898 arch. Janem Schmoranzem (1857-1899) a opravován v r. 1928. Kostel je nyní filiálním ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec, pravidelné bohoslužby se v něm však nekonají.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 22.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Kostelec u Heřmanova Městce

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14552
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama