Mohutný příkop a val zaniklého hradu s pravidelným, obdélným jádrem. Postaven asi na zač. 14. st. Hroznatovci. Páni z Frumštejna doloženi v letech 1357–1475, ve 2. pol. 15. stol. nejméně dvakrát dobyt, poté opuštěn, roku 1521 uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Příkop s valem
© Prudký Martin, 03/2007
Nedaleko Hunčic můžete nalézt místo, kde stával hrad rytířů z Frumštejna a z něhož se dochovaly jen neznatelné příkopy. V roce 1467 byl dobyt královským vojskem a po roce 1520 se uvádí v pramenech jako pustý.
7.7. 2002
historie

Nedaleko Všerub u dvorce Strumpfhof řečeného na kraji výšiny ovocným stromovím posázené a v tu stranu k Lišťanům spatřuje se hradiště, v mnohém ohledu zajímavé. Není tu sice zdí a jiné zbytky se nespatřují, než příkopy a náspy do pravidelného čtverhranu založené, ale zvláštní je příjezd. Cesta šla od blízkých Hunčic nahoru a vedla na odstavec, na němž bezpochyby nějaká hospodářská stavení stávala. U rohu hradiště, který je k severovýchodu obrácen, byl val rozšířen a tu býval srub. Sem se cesta zatočila náhle a pak šla na náspu po severní straně hradiště až proti jeho prostředku, kdež bývala brána. Nynější vchod jest na straně východní, kdež byl příkop zasypán, aby se na hradiště jezditi mohlo. Že bylo hradiště zavřeno hradbami na všech čtyřech stranách, posud lze znáti a samo sebou se rozumí. Uprostřed jsou dvě okrouhlé prohlubně, jedna od studně, druhá od věže. Lid říká hradišti Rabenštein, ale pravé jeho jméno po založení…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.13), 8.7. 2002

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Líšťany
 Čeminy
 Nekmíř
 Staré Lipno
 kaolinový důl
 Luhov
 Podmokly
 Luhov
 Buben
 židovský hřbitov
 kaple sv. Diviše
 Vrtba
 Komberk
 Luhov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Pňovany
 Krukanice
 Úlice
 Dolní Bělá
 Malšín
 Kyjov
 Malesice
 Krkavec
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Trpísty
 Rochlov
 Sylvánský vrch
 Sviňomazský hrádek
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kolomazná pec
 kostel sv. Markéty
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Sulislav
 Bezemín
 kostel sv. Josefa
 Janovský mokřad
 Radějov
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Gutštejn
 Daňkov
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Nečtiny
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Preitenstein
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Březín
 Vyšohrad
 Korandův dům
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jiří
 Ondřejov
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Tyršův most
 železná huť
 Litice
 Plasy
 Žďár
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 455
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama