Mohutný příkop a val zaniklého hradu s pravidelným, obdélným jádrem. Postaven asi na zač. 14. st. Hroznatovci. Páni z Frumštejna doloženi v letech 1357–1475, ve 2. pol. 15. stol. nejméně dvakrát dobyt, poté opuštěn, roku 1521 uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Místo kde stával hrad
© 2002 Vlky, Jirka Čížek
Nedaleko Hunčic můžete nalézt místo, kde stával hrad rytířů z Frumštejna a z něhož se dochovaly jen neznatelné příkopy. V roce 1467 byl dobyt královským vojskem a po roce 1520 se uvádí v pramenech jako pustý.
7.7. 2002
historie

Nedaleko Všerub u dvorce Strumpfhof řečeného na kraji výšiny ovocným stromovím posázené a v tu stranu k Lišťanům spatřuje se hradiště, v mnohém ohledu zajímavé. Není tu sice zdí a jiné zbytky se nespatřují, než příkopy a náspy do pravidelného čtverhranu založené, ale zvláštní je příjezd. Cesta šla od blízkých Hunčic nahoru a vedla na odstavec, na němž bezpochyby nějaká hospodářská stavení stávala. U rohu hradiště, který je k severovýchodu obrácen, byl val rozšířen a tu býval srub. Sem se cesta zatočila náhle a pak šla na náspu po severní straně hradiště až proti jeho prostředku, kdež bývala brána. Nynější vchod jest na straně východní, kdež byl příkop zasypán, aby se na hradiště jezditi mohlo. Že bylo hradiště zavřeno hradbami na všech čtyřech stranách, posud lze znáti a samo sebou se rozumí. Uprostřed jsou dvě okrouhlé prohlubně, jedna od studně, druhá od věže. Lid říká hradišti Rabenštein, ale pravé jeho jméno po založení…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.13), 8.7. 2002

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Líšťany
 Čeminy
 Nekmíř
 kaolinový důl
 Podmokly
 Luhov
 Luhov
 Buben
 židovský hřbitov
 kaple sv. Diviše
 Vrtba
 Komberk
 kostel sv. Vavřince
 Pňovany
 Dolní Bělá
 Úlice
 Kyjov
 Malšín
 Malesice
 Krkavec
 Křimice
 Trpísty
 Rochlov
 Sylvánský vrch
 Hrádek
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 kolomazná pec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Sulislav
 Šipín
 Bezemín
 kostel sv. Josefa
 Radějov
 Gutštejn
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Daňkov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Nečtiny
 radnice
 Císařský dům
 mariánský sloup
 Preitenstein
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 Březín
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jiří
 Ondřejov
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Tyršův most
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 železná huť
 Plasy
 Litice
 Žďár
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 455
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama