Nasavrky patřily ke hradu Strádov. Původní tvrz se poprvé připomíná v r. 1545 v držení Magdalény a Mikuláše Běškovce z Běškovic. Asi okolo roku 1600 za Václava Záruby z Hustířan byla tvrz upravena na zámek.
Hlavní obrázek místa
Hlavní
© Luděk Pitter 05/2006
Město Nasavrky leží při silnici I/37 v severovýchodní části Železných Hor. Když přijedete na malé náměstíčko, překvapí Vás toto malé město mající jen 1500 obyvatel, kterému byl městský status vrácen r. 2008, velice milým a příjemným dojmem. Zámek se nachází severně od náměstí a východně pár desítek metrů od kostela sv. Jiljí. Zámek je dnes využíván městem k reprezentačním účelům. V přízemí je obřadní síň a informační centrum. Pod zámkem jsou nepřístupná sklepení. Podle pověsti sklepy s podzemní chodbou vedou ze zámku ke zřícenině hradu Strádov ve Slavické oboře. Nedaleko od města je obora Slavice s chovem mufloní a jelení zvěře a přírodní památkou Boušovka. Do Slavické obory je vstup od 1.1.1996 zakázán. V Nasavrkách na náměstí je sídlo Správy chráněné krajinné oblasti Železné hory, kde se můžete dopředu informovat. Cyklisty jistě potěší venkovní sezení při hospůdce hned vedle kostela.
L.P., 13.5. 2006
turistické

V prvním patře zámku je nově otevřena expozice Po stopách Keltů, kde se návštěvníci na modelech keltských staveb a replikách předmětů denní potřeby mohou seznámit s tehdejším životem v nedalekém oppidu. Dávné keltské sídliště je pohřbeno pod zemí nedaleko Nasavrk, v Hradišti u Českých Lhotic. Do těchto míst návštěvníky zavede Keltská stezka Železnými horami, která prochází překrásnými scenériemi přírodní rezervace Krkanka, osadou Peklo a kolem rozhledny Boika u Českých Lhotic.

Radka Závorková , 10.8. 2009

Další texty turistické
historie

Zámek tvoří dvoupatrová stavba nepravidelného půdorysu s původním jádrem o rozměrech 24 x 12,5 m a s obvodovým zdivem o tloušťce až 150 cm. Na nárožích východního průčelí byla budova obohacena o šestiboké nárožní arkýře na noze, až později doplněné na plnou podezdívku. Po roce 1610 bylo přistavěno užší východní křídlo se dvěma místnostmi v každém patře. Podle některých autorů pozdně renesanční přestavbu provedl nejspíše Jiřík Záruba z Hustířan, když se Nasavrky po roce 1610, po smrti jeho otce Václava, staly jeho sídlem. Zámek byl však mnohokrát upravován i později.

L.P., 13.5. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Půdorys přízemí tvrze podle J. Muka s analýzou podle L. Svobody.
Kolektiv, Encyklopedie Českých tvrzí II. díl, Argo 2000, str. 486
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Nasavrky

Místa v okolí

 Boiika
 Hrádek u Nasavrk
 evangelický sbor
 Strádov
 Rohozná
 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 požární hláska
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Víta
 restaurace Monaco
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Ležáky
 kostel sv. Kunhuty
 Rabštejnek
 Kočičí hrádek
 Bára
 Svobodné Hamry
 Slatiňany
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Možděnice
 skanzen Dřevíkov
 Šimkův mlýn
 Veselý Kopec
 kostel sv. Havla opata
 Stolany
 kostel sv. Jiří
 Seč
 Klokočov
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 Oheb
 kostel sv. Štěpána
 Rozpakov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Chrast
 Kozojedy
 Mydlářovský dům
 vodní nádrž Seč I
 Chrudim
 městské opevnění
 Ježdíkův dům
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Hoješín
 Maleč
 kostel sv. Martina
 Nabočany
 pomník Jana Husa
 Betlém
 kostel sv. Marka
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 kříž
 Topol
 Přestavlky
 Kroměšín
 židovský hřbitov
 Rosice
 Nový Studenec
 Rosice
 vodní nádrž Hamry
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Heřmanův Městec
 Chlum
 Vejvanovice
 Medlešice
 Husův sbor
 synagoga
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Běstvina
 Úhřetice
 kaple sv. Jiří
 Mrdice
 Sokolov
 Klešice
 Jahůdka
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Bořice
 Jezbořice
 Čertův stolek
 kostel sv. Václava
 Březovice
 Barborka
 Chroustovice
 kostel Všech svatých
 Nejepín
 kostel sv. Vavřince
 Svojšice
Kontaktní informace
Informační centrum Nasavrky - zámek
Náměstí 1
538 25 Nasavrky
Tel: +420 469 677 566
http://www.inasavrky.cz
ic-nasavrky@ckmacek.cz
Základní informace místa
ID místa: 4240
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama