Původní kostel ranně gotický z konce 13.st. Od r.1650 kostel farní. Později náboženské dění obce přesunuto do centra a r.1800 kostel zpustl a byl zbourán. Nový kostel postaven r.1905. V současnosti kostel slouží jako smuteční obřadní síň.
Hlavní obrázek místa
Hřbitovní kostel sv. Markéty v Golčově Jeníkově
© Pavel Vítek 11/2007
Golčův Jeníkov leží 25 km severně od Havlíčkova Brodu a 12 km jihovýchodně od Čáslavi. Městem prochází hlavní silnice I/38, Kolín – Havlíčkův Brod a železniční trať č. 230. Hřbitovní kostel sv. Markéty nalezneme jihozápadně od centra města nedaleko od silničního obchvatu Golčova Jeníkova silnice I/38.
Pavel Vítek, 28.3. 2008
popis

Hřbitovní kostel sv. Markéty je jednoduchá kamenná stavba s čtvercovým presbytářem a obdélnou lodí. Čtverhraná věž stojící na východní straně kostela je zakončena jehlancovitou střechou. Severní zeď kostela zdobí gotický portál, který se jediný dochoval z původního kostela. V interiéru kostela řada náhrobních kamenů majitelů jeníkovského panství z 16. a 17. století.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 28.3. 2008

historie

Kostel sv. Markéty je nejstarší dochovanou stavební památkou ve městě. Přesné datum jeho založení není známo, lze předpokládat, že stavba byla ranně gotická z konce 13. století. První písemné doklady o jeho existenci pocházejí až z počátku 14. století. Od počátku husitského hnutí až do roku 1627 patřil kostel utrakvistům. Roku 1650 byla při kostele zřízena fara, ale duchovní správu většinou vykonávali kněží z Vilémovské farnosti a jezuité z místní rezidence. Roku 1783 zde bylo dokonce zřízeno děkanství. Centrum náboženského dění v Golčově Jeníkově se však začíná přesouvat do centra města, do kaple sv. Františka z Assisi, kam byl po zrušení jezuitského řádu přesunut i farní úřad. A tak roku 1800 je kostel sv. Markéty uváděn jako zpustlý. Tento původní kostel je pak roku 1821 při rozšiřování hřbitova zbourán a postaven kostel nový, roku 1905 rekonstruovaný. Další jeho opravy proběhly v letech 1965 – 1966 a naposledy 1995 –…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 28.3. 2008

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Golčův Jeníkov

Místa v okolí

 Golčův Jeníkov
 jezuitská rezidence
 zvonice
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Hostačov
 židovský hřbitov
 vodní mlýn
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kamenný most
 Habry
 Moravany
 Úhrov
 kostel sv. Václava
 Smrčany
 kostel sv. Gotharda
 Chlum
 kostel sv. Martina
 Tupadly
 Obora Žleby
 Bačkov
 Žleby
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 evangelický kostel
 kaple sv. Kříže
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 Běstvina
 kostel sv. Marka
 Smrdov
 kostel sv. Vavřince
 Třemošnice
 Zboží
 Filipov
 větrný mlýn
 Berlova vápenka
 kostel sv. Václava
 Hraběšín
 Lichnice
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 poštovní stanice
 Nejepín
 městské opevnění
 Husův sbor
 budova pošty
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 sokolovna
 kašna
 Dusíkovo divadlo
 Hoješín
 měšťanský dům
 děkanství
 radnice
 městský dům
 Podměstský mlýn
 měšťanský dům
 Hrádek
 synagoga
 vodní nádrž Seč I
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Alžběty
 Lipovec
 Licoměřice
 Oheb
 Vildštejn
 boží muka
 Třebonín
 kostel sv. Štěpána
 Třebonín
 Souňov
 kostel sv. Vavřince
 Stoupec
 Seč
 Klokočov
 Lomec
 kostel sv. Mikuláše
 Nová Lhota
 Kluky
 socha sv. Floriána
 vodní nádrž Seč II
 Lochy
 kostel sv. Havla opata
 Maleč
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Třebešice
 Lacembok
 evangelický kostel
 Úmonín
 Chotěboř
 Vilémovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční zátoka
 Čertův stolek
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 Rozsochatec
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 cukrovar
 synagoga
 kaple Božího Těla
 Hrádek
 jezuitská kolej
 synagoga/Husův dům
Základní informace místa
ID místa: 6124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama