Barokní zámek stojí na místě středověké tvrze pánů z Gutštejna. Dalšími majiteli se od r. 1617 stali páni ze Švamberka. Nynější barokní zámek pro hrabata ze Sinzendorfu postavil r. 1729 arch. Jakub Auguston. V r. 1744 interiér vyzdoben freskami.
Hlavní obrázek místa
Zámek Trpisty
Pohled na zámek od brány
2002© Vlky, Jirka Čížek
Majitelem zámku je od listopadu 2002 společnost Panství Trpísty, zámek se nachází v rekonstrukci a revitalizaci. Zámek je opět obýván, zámecké zahradnictví je v znovu v provozu. Zámecký areál je v průběhu rekonstrukce uzavřen a pod ostrahou, prohlídky jsou ovšem po dohodě telefonem nebo mailem (office@the-trpisty-estate.com) možné. Cílem revitalizace je zpřistupnění reprezentačních prostor zámku formou návštěvnického okruhu a vrácení zámeckého areálu k původnímu využití v souvislosti kulturní krajiny.
26.9. 2003
historie

Na původním místě dnešního zámku stávala středověká tvrz pánů z Gutštejna. Datuje se tak do r. 1251, kdy máme první písemné zmínky o obci. Dalšími majiteli panství byli Markvartové z Hrádku a od r. 1617 páni ze Švamberka. Roku 1729 postavil významný plzeňský architekt Jakub Auguston pro hrabata ze Sinzendorfu nynější barkoní zámek. Roku 1744 vyzdobil interiér freskami V. Schmidt z Plané. Hlavní fasáda s portálem, kde dvojice atlantů a ionských sloupů nese blakon směřuje do parku, terasovitě řešeného na srázu nad Úterským potokem. V parku zámku jsou vzácné dřeviny.

Upravený text z cedule ZKV-ČST, 28.5. 2002

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Trpísty

Místa v okolí

 Hrádek
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Bezemín
 Gutštejn
 Daňkov
 Cebiv
 Luhov
 Luhov
 Pňovany
 kostel sv. Petra
 Hradištský vrch
 Falštejn
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Očín
 Sulislav
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 kaple sv. Diviše
 Husitská bašta
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Líšťany
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Podmokly
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Buben
 Švamberk
 Frumštejn
 Malšín
 Lhota
 Bezdružice
 Černošín
 Šontál
 Rochlov
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Svojšín
 Svojšín
 Milkov
 Žďár
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka
 Volfštejn
 Čeminy
 Nekmíř
 Březín
 Vrtba
 Ošelín
 Nečtiny
 Preitenstein
 kostel sv. Josefa
 Radějov
Kontaktní informace
office@the-trpisty-estate.com
Základní informace místa
ID místa: 1054
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama