Barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z let 1704-1705 postavená Václavem Kapounem ze Svojtkova na návrší nad vsí Zubří, místní částí městyse Trhová Kamenice. Dochována v jednoduché exteriérové úpravě z r. 1781, v interiéru barokní podoba.
Hlavní obrázek místa
Zubří-kaple sv. Jana Nep.
© Frant. Guttenberg 05/2017
Malá ves Zubří s pouhou desítkou stálých obyvatel je místní částí městyse Trhová Kamenice, od něhož leží 2 km jihozápadně. Jsou zde čtyři stavení hlineckého typu, která byla v letech 2004-2005 zapsána do seznamu kulturních památek ČR. Vesnicí prochází zeleně značená Vlastivědná stezka krajem Chrudimky od Trhové Kamenice k Hornímu Bradlu. U turistického odpočívadla z ní odbočuje neznačená cesta do stráně ke kapli sv. Jana Nepomuckého.
redakce s využitím památkového katalogu, 3.9. 2022
historie

Kaple byla postavena a vysvěcena roku 1705. V minulosti se k ní konaly vždy 16. května poutě, protože dle papežské buly se slibovaly za vykonanou pouť na Zubří odpustky. Na návrší nad malou osadou Zubří stojí barokní kaple z let 1704-1705, upravovaná v r. 1781. Byla postavena Václavem Kapounem ze Svojtkova. Je to nevelká obdélná stavba s půlkruhovým závěrem, jejíž exteriér je bez výrazných zdobných prvků. Nad západním průčelím, ve kterém je pravoúhlý kamenný portál s lištou a letopočtem na klenáku "1781", je sanktusník, který je oplechovaný a má střechy ve tvaru jehlanu. Nad portálem je půlkruhové okno s bosáží charakteru 2. poloviny 19. století. Okna v jižním a severním boku lodi a v presbytáři jsou jednoduchá, zaklenutá. V nárožích jsou kamenné armatury v podobě pilířů. Omítka je hladká vápenná, střecha je kryta plechem. Interiér kaple je původní barokní, s cennými řezbářskými a malířskými pracemi.…  číst dále

Matěj Doležal, informační tabule při kapli - redakčně doplněno podle památkového katalogu, 19.8. 2022

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Zubří

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16648
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama