Bezvěžový kostel sv. Kateřiny z poloviny 14. stol. je zachován v podobě po opravě r. 1907. Stojí na vesnickém hřbitově a v jeho sousedství samostatná zvonice ze 16. stol. se zděným přízemím a dřevěným patrem. Kostel nyní filiální ve farnosti Žleby bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Licoměřice - kostel se zvonicí
© TIC Seč 04/2015
Starobylá ves Licoměřice je zmiňována již r. 1257. V současnosti je místní částí obce Lipovec a žije tu něco přes sto obyvatel. Ves, ležící na potoce se zvláštním názvem Kurvice, je dostupná vedlejší silnicí z Ronova nad Doubravou k severovýchodu přes Lipovec. Železnice tímto územím nevede. Licoměřicemi však prochází modrá turistická značka ze Zbyslavce přes památník obětem 2. světové války (r. 1944 bylo 106 obyvatel Lipovce a Licoměřic odvezeno do koncentračního tábora v Terezíně za podporu partyzánů), která dále pokračuje přes Žlebské Chvalovice do Třemošnice. Kostel sv. Kateřiny se nachází ve středu vsi na hřbitově.
20.7. 2021
popis

Kostel sv. Kateřiny je gotická bezvěžová stavba z poloviny 14. stol. Nyní je to jednolodní stavba se čtvercovým, pravoúhle zakončeným presbytářem, který je zaklenut křížovou klenbou, zatímco o něco širší loď je plochostropá. Triumfální oblouk je hrotitý. Dřevěná kruchta spočívá na dvou kamenných, patrně pozdně gotických sloupcích. Na severní straně lodi se nacházejí malé zbytky renesančních nástěnných maleb (erby). Na kruchtě jsou varhany, které r. 1902 postavil Antonín Mölzer (1839-1916) z Kutné Hory. V r. 2001 je opravoval Jan Karel, varhanář ze Sázavy. Vnitřní zařízení je vesměs novogotické z 19. stol., z 18. stol. pochází křížová cesta.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 2 Academia 1978), 20.7. 2021

historie

První písemná zmínka o Licoměřicích pochází už z r. 1257, tehdy se však ves ještě jmenovala Dolní Vicemilice. Je považována za možné rodiště husitského hejtmana a Žižkova nástupce Jana Hvězdy z Vicemilic. Dominantou vsi zůstává památný filiální kostel sv. Kateřiny se samostatně stojící zvonicí. Tento gotický bezvěžový kostel pochází z poloviny 14. století, zmiňován je v letech 1352 a 1359. Kostel je sice gotický, ale později prošel několika úpravami, které ho však zásadně nepoznamenaly. Upravován byl v 15. stol. a opraven také r. 1907. Sousední budova fary ale zanikla již někdy okolo r. 1623. Kostel sv. Kateřiny je hřbitovní a nedaleko něj se tyčí samostatně stojící zvonice, pocházející ze 16. století. Ta je v přízemí zděná a ve vrchním patře dřevěná, avšak nikoli zcela původní. Při jedné z mnoha oprav byla totiž prakticky znovu vybudována a z 16. století proto pochází jen většinová část zdiva. Celý hřbitovní areál…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, památkového katalogu a UPČ 2 Academia 1978), 20.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Licoměřice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14517
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama