Bezvěžový kostel sv. Kateřiny z poloviny 14. stol. je zachován v podobě po opravě r. 1907. Stojí na vesnickém hřbitově a v jeho sousedství samostatná zvonice ze 16. stol. se zděným přízemím a dřevěným patrem. Kostel nyní filiální ve farnosti Žleby bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Licoměřice - kostel se zvonicí
© TIC Seč 04/2015
Starobylá ves Licoměřice je zmiňována již r. 1257. V současnosti je místní částí obce Lipovec a žije tu něco přes sto obyvatel. Ves, ležící na potoce se zvláštním názvem Kurvice, je dostupná vedlejší silnicí z Ronova nad Doubravou k severovýchodu přes Lipovec. Železnice tímto územím nevede. Licoměřicemi však prochází modrá turistická značka ze Zbyslavce přes památník obětem 2. světové války (r. 1944 bylo 106 obyvatel Lipovce a Licoměřic odvezeno do koncentračního tábora v Terezíně za podporu partyzánů), která dále pokračuje přes Žlebské Chvalovice do Třemošnice. Kostel sv. Kateřiny se nachází ve středu vsi na hřbitově.
20.7. 2021
popis

Kostel sv. Kateřiny je gotická bezvěžová stavba z poloviny 14. stol. Nyní je to jednolodní stavba se čtvercovým, pravoúhle zakončeným presbytářem, který je zaklenut křížovou klenbou, zatímco o něco širší loď je plochostropá. Triumfální oblouk je hrotitý. Dřevěná kruchta spočívá na dvou kamenných, patrně pozdně gotických sloupcích. Na severní straně lodi se nacházejí malé zbytky renesančních nástěnných maleb (erby). Na kruchtě jsou varhany, které r. 1902 postavil Antonín Mölzer (1839-1916) z Kutné Hory. V r. 2001 je opravoval Jan Karel, varhanář ze Sázavy. Vnitřní zařízení je vesměs novogotické z 19. stol., z 18. stol. pochází křížová cesta.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 2 Academia 1978), 20.7. 2021

historie

První písemná zmínka o Licoměřicích pochází už z r. 1257, tehdy se však ves ještě jmenovala Dolní Vicemilice. Je považována za možné rodiště husitského hejtmana a Žižkova nástupce Jana Hvězdy z Vicemilic. Dominantou vsi zůstává památný filiální kostel sv. Kateřiny se samostatně stojící zvonicí. Tento gotický bezvěžový kostel pochází z poloviny 14. století, zmiňován je v letech 1352 a 1359. Kostel je sice gotický, ale později prošel několika úpravami, které ho však zásadně nepoznamenaly. Upravován byl v 15. stol. a opraven také r. 1907. Sousední budova fary ale zanikla již někdy okolo r. 1623. Kostel sv. Kateřiny je hřbitovní a nedaleko něj se tyčí samostatně stojící zvonice, pocházející ze 16. století. Ta je v přízemí zděná a ve vrchním patře dřevěná, avšak nikoli zcela původní. Při jedné z mnoha oprav byla totiž prakticky znovu vybudována a z 16. století proto pochází jen většinová část zdiva. Celý hřbitovní areál…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, památkového katalogu a UPČ 2 Academia 1978), 20.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Licoměřice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14517
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama