Terénní dispozice neznámého hrádku nad údolím Chrudimky nedaleko samoty "V limbu". Dle povrchového sběru možno lokalitu datovat do 14. století. Ve 20. století byla lokalita z části poškozena stavbou malé chaty. Chata byla bez stavebního povolení přestavěna a poté zbourána.
Hlavní obrázek místa
Plocha hradu
© Petr Nožička 03/2012
Lokalitu tvoří dvě části. První jižní má přibližně obdélný tvar, na jihu a východě je chráněna příkopem a před ním valem. Na východě byla situace zničena při stavbě přístupové cesty k chatě, která stála na skalních blocích. V přední části hrádku podél celého čela je mírně zahloubená, ale stále zřetelná rýha, která na obou koncích zahýbá obloukem k severu. Průřez rýhy má tvar silně rozevřeného písmene "V", hloubka je kolem 0,2 m. Na přední části hrádku se nacházejí dvě jámy: na jihovýchodě 0,3 m hluboká a na severovýchodě 0,2 m hluboká. Druhá část hrádku se nacházela na skalních blocích, které byly upraveny při výstavbě chaty. Po demolici chaty byla zdemolována jenom vlastní budova a zůstal zde stavební materiál a stavební odpad. Druhá část je výškově rozdělena na tři úrovně. Nejvýše je plošina kde stála chata a jsou zde základy chaty, plošina respektuje původní terén, jenom okraje jsou zvýšeny nasucho kladenou zídkou, či betonovou zídkou. Druhá úroveň je přístupná z jihovýchodního okraje první plošiny po nasucho položených schůdcích, také zde byly okraje zvýšeny nasucho kladenou zídkou pravděpodobně související z chatou, ale není vyloučen středověký původ. Třetí úroveň vznikla přirozeným utvářením skály a obklopuje první a druhou plošinu.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Cejpová, Zpravodaj muzea v Králové, 28, 2002, 1.5. 2012
historie

Hrádek se nachází na útvaru podobnému ostrožně, který vybíhá severně do údolí řeky Chrudimky. Na východě je lokalita oddělena strží vytvořenou tokem, který se vlévá do řeky. Objekt se nachází nedaleko samoty zvané "V limbu" a místo je místními nazýváno Hláska. O jeho existenci není žádných písemných informací. Umístění hrádku na vysunuté ostrožně do údolí Chrudimky bylo ideální pro kontrolu tohoto údolí. Povrchovým sběrem zde bylo nalezeno několik drobných úlomků, které lokalitu datují do 14. století. Původní terénní situace byla narušena stavbou chaty a přístupové cesty k ní. Původní malou chatu majitel rozšířil a přestavěl bez stavebního povolení a daný objekt musel zbourat. Byla odstraněna vlastní stavba, základy a stavební materiál na místě zůstaly.

Petr Nožička, čerpáno z: M. Cejpová, Zpravodaj muzea v Králové, 28, 2002, 1.5. 2012

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Miroslava Cejpová: Neznámá lokalita na k. ú. Nasavrky, Zpravodaj muzea v Hradci Králové 28, Hradec Králové 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Strádov
 Nasavrky
 evangelický sbor
 Boiika
 Žumberk
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 restaurace Monaco
 Rohozná
 Kočičí hrádek
 Rabštejnek
 kostel sv. Anny
 Bára
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Ležáky
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Václava
 Zuberský kopec
 kostel sv. Jiří
 Lipka
 Stolany
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Kozojedy
 Chrudim
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 Rozpakov
 Chrast
 Možděnice
 kostel sv. Víta
 skanzen Dřevíkov
 Seč
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Vavřince
 Nabočany
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Veselý Kopec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Marka
 Vildštejn
 Oheb
 Klokočov
 Topol
 kříž
 vodní nádrž Seč I
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Hoješín
 Rosice
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Vejvanovice
 Medlešice
 Maleč
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Heřmanův Městec
 Úhřetice
 pomník Jana Husa
 Betlém
 synagoga
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 kaple sv. Jiří
 Mrdice
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Klešice
 Libice nad Doubravou
 zvonice
 Kroměšín
 Jahůdka
 Bořice
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Březovice
 Barborka
 Chroustovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Chotěboř
 Slepotice
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Nejepín
Základní informace místa
ID místa: 10758
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama