Terénní dispozice neznámého hrádku nad údolím Chrudimky nedaleko samoty "V limbu". Dle povrchového sběru možno lokalitu datovat do 14. století. Ve 20. století byla lokalita z části poškozena stavbou malé chaty. Chata byla bez stavebního povolení přestavěna a poté zbourána.
Hlavní obrázek místa
Plocha hradu
© Petr Nožička 03/2012
Lokalitu tvoří dvě části. První jižní má přibližně obdélný tvar, na jihu a východě je chráněna příkopem a před ním valem. Na východě byla situace zničena při stavbě přístupové cesty k chatě, která stála na skalních blocích. V přední části hrádku podél celého čela je mírně zahloubená, ale stále zřetelná rýha, která na obou koncích zahýbá obloukem k severu. Průřez rýhy má tvar silně rozevřeného písmene "V", hloubka je kolem 0,2 m. Na přední části hrádku se nacházejí dvě jámy: na jihovýchodě 0,3 m hluboká a na severovýchodě 0,2 m hluboká. Druhá část hrádku se nacházela na skalních blocích, které byly upraveny při výstavbě chaty. Po demolici chaty byla zdemolována jenom vlastní budova a zůstal zde stavební materiál a stavební odpad. Druhá část je výškově rozdělena na tři úrovně. Nejvýše je plošina kde stála chata a jsou zde základy chaty, plošina respektuje původní terén, jenom okraje jsou zvýšeny nasucho kladenou zídkou, či betonovou zídkou. Druhá úroveň je přístupná z jihovýchodního okraje první plošiny po nasucho položených schůdcích, také zde byly okraje zvýšeny nasucho kladenou zídkou pravděpodobně související z chatou, ale není vyloučen středověký původ. Třetí úroveň vznikla přirozeným utvářením skály a obklopuje první a druhou plošinu.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Cejpová, Zpravodaj muzea v Králové, 28, 2002, 1.5. 2012
historie

Hrádek se nachází na útvaru podobnému ostrožně, který vybíhá severně do údolí řeky Chrudimky. Na východě je lokalita oddělena strží vytvořenou tokem, který se vlévá do řeky. Objekt se nachází nedaleko samoty zvané "V limbu" a místo je místními nazýváno Hláska. O jeho existenci není žádných písemných informací. Umístění hrádku na vysunuté ostrožně do údolí Chrudimky bylo ideální pro kontrolu tohoto údolí. Povrchovým sběrem zde bylo nalezeno několik drobných úlomků, které lokalitu datují do 14. století. Původní terénní situace byla narušena stavbou chaty a přístupové cesty k ní. Původní malou chatu majitel rozšířil a přestavěl bez stavebního povolení a daný objekt musel zbourat. Byla odstraněna vlastní stavba, základy a stavební materiál na místě zůstaly.

Petr Nožička, čerpáno z: M. Cejpová, Zpravodaj muzea v Králové, 28, 2002, 1.5. 2012

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Miroslava Cejpová: Neznámá lokalita na k. ú. Nasavrky, Zpravodaj muzea v Hradci Králové 28, Hradec Králové 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Strádov
 Nasavrky
 Boiika
 Žumberk
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 restaurace Monaco
 Rohozná
 Kočičí hrádek
 Rabštejnek
 Bára
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Ležáky
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Lipka
 Trhová Kamenice
 Stolany
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Kozojedy
 Chrudim
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 Rozpakov
 Chrast
 Možděnice
 kostel sv. Víta
 skanzen Dřevíkov
 Seč
 Dolní pec
 Nabočany
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Veselý Kopec
 kostel sv. Marka
 Vildštejn
 Oheb
 Klokočov
 Topol
 boží muka
 vodní nádrž Seč I
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Hoješín
 Rosice
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Vejvanovice
 Medlešice
 Maleč
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Heřmanův Městec
 Úhřetice
 pomník Jana Husa
 Betlém
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 Mrdice
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Klešice
 Libice nad Doubravou
 zvonice
 Kroměšín
 Jahůdka
 Bořice
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Březovice
 Barborka
 Chroustovice
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 kostel sv. Vavřince
 Chotěboř
 Slepotice
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Nejepín
Základní informace místa
ID místa: 10758
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama