Pozdně barokní kaple byla r. 1770 postavena ze sbírek věřících u hlavní cesty na Ostrov na dolním konci města. Roku 1917 přenesena do dnešní polohy na stráni nad bývalým nádražím. Z původního poměrně bohatého zařízení byla značná část rozkradena či zničena.
Hlavní obrázek místa
Jáchymov-kaple sv. Barbory
© Michal 09/2015
Kaple sv. Barbory se nachází při žluté turistické značce ve stráni nad silnicí I/25, spojující Ostrov s Božím Darem. Stojí naproti lázeňskému centru Jáchymova.
12.2. 2022
historie

Roku 1770 byla v dolní části města vedle staré silnice na Ostrov (dnes T. G. Masaryka) postavena z výnosu sbírky, pořádané důlním lezcem Josefem Florem, postavena prostá pozdně barokní kaple ke cti patronky horníků, na jejíž svátek 4. 12. byla téhož roku vysvěcena. Dva roky nato byly posvěceny nové zvony (sv. Florián, Jan a Pavel) dovezené z Prahy. Roku 1809 byla na střechu osazená druhá vížka, což mělo uspokojovat jáchymovské horníky i hutníky. Kaple trpěla polohou blízko u Jáchymovského potoka, což vedlo k četným opravám. Po přestavbě cesty na císařskou silnici ve 30. letech 19. století se ocitla pod její úrovní. Problémy s údržbou kaple a tlak na rozvoj lázeňského území vedly k rozhodnutí o přenesení stavby na jiné místo. Ta se uskutečnila roku 1917. Kaple byla znovu postavena asi 200 m od původní lokality na svahu nad tehdejším koncovým nádražím železniční trati z Ostrova. Na jejím původním místě následně vznikl dnešní…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/jachymov-kaple-sv-barbory/, 10.4. 2011

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 mincovna
 nová radnice
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 kaple v býv. Popově
 Rudá věž smrti
 Klínovec
 Boží vyhlídka
 Květnová
 Květnová
 kostel sv. Anny
 Hauenštejn
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Plešivec
 důl Mauritius
 Nebesa
 Mořičov
 Himlštejn
 Hájek
 štola Johannes
 vápenka
 Velichov
 Radošov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kamenný viadukt
 železárna
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Terezie
 Bučina
 Perštejn
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Sedlec
 Skalky skřítků
 Tisovský vrch
 radnice
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Šemnická skála
 Nejdek
 kostel sv. Kříže
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Urbana
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9897
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama