Patrový zámek postaven jako pozdně renezanční Janem Benedou z Nečin a na Vilímově roku 1687. Později upravován Augustinem Norbertem Voračickým z Paběnic. Po roce 1827 byl zámek rozšířen a přestavěn. Po rekonstrukcích v roce 2018 zpřístupněna expozice "F.L. Riegera a F. Palackého"
Hlavní obrázek místa
© Václav Macháček 07/2019

Zámek je zpřístupněn veřejnosti.

Zámek je od 1.7.2018 zpřístupněn veřejnosti. Můžete zde navštívit Památník Františka Ladislava Riegra a Františka Palackého - expozici, která vznikla zásluhou majitele zámku Václava Macháčka Riegera (potomka F.L.Riegra). Informace na www.zamekmalec.cz
webb zámku, Jaroslav Špiroch , 28.9. 2018
historie

Zámek byl 40 let letním sídlem nejvýznamnějšího českého politika 19.století, Františka Ladislava Riegra a posledních 14 let svého plodného života i zázemím jeho tchána Františka Palackého. Zámek postavil na místě zaniklé středověké tvrze, jako pozdně renezanční jednopatrovou stavbu Jan Beneda z Nečtin a na Vilímově. Později byl upravován Augustinem Voračickým z Paběnic a naposledy za vlastnictví Auerspergů, od kterých ho v roce 1862 zakoupil přední český politik F.L.Rieger. Komunisty zabaven v 1951 vnukovi F.L.R. – Bohuslavu Riegrovi. V roce 1995 v restituci vrácen pravnučce F.L.R. doc.Věře Macháčkové – Riegrové. Její syn Václav Macháček – Rieger po letech oprav a restaurování zámek s novou stálou expozicí i parkem v roce 2018 otevřel veřejnosti při příležitosti 200.výročí narození F.L.Riegra.

Majitel zámku 2020, 3.2. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Maleč

Místa v okolí

 Kroměšín
 kostel sv. Anny
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Klokočov
 Šimkův mlýn
 Lipka
 Chotěboř
 Hoješín
 mariánský sloup
 Štěpánov
 Čertův stolek
 Nejepín
 vodní nádrž Seč I
 Sokolov
 kostel sv. Kunhuty
 Oheb
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Možděnice
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Zuberský kopec
 Nový Studenec
 Úhrov
 Běstvina
 Soběnov
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 skanzen Dřevíkov
 Rohozná
 Svobodné Hamry
 Rozsochatec
 Boiika
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický sbor
 Nasavrky
 Třemošnice
 kaple Panny Marie
 Dolní pec
 Moravany
 evangelický kostel
 Červenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 poštovní stanice
 Hrádek u Nasavrk
 Ronovec
 Lichnice
 Berlova vápenka
 Habry
 Česká Bělá
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Strádov
 Rozpakov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 jezuitská rezidence
 Rabštejnek
 Hostačov
 kamenný most
 požární hláska
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Suchotlesky
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Ondřeje
 Lukavice
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 zvonice
 Obora Žleby
 Žleby
 kaple sv. Kříže
Kontaktní informace
Zámek Maleč
č.p.1
582 76
Tel: + 420 605 354 536
http://www.zamekmalec.cz
info@zamekmalec.cz
Základní informace místa
ID místa: 2589
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama