Zchátralá renesanční tvrz postavená po roce 1500 Netunickými z Netunic. Po ztrátě sídelní funkce přestavěna v 18. století na hospodářské stavení a špýchar. Dvoukřídlá jednopatrová budova na půdorysu písmene L s relikty sgrafit a původních článků.
Hlavní obrázek místa
nádvorní fasáda jižního křídla
© Pavel Zany Komárek 16.4. 2005
Kdy vzniklo v Netunicích panské sídlo nevíme, stalo se ta však nejpozději ve druhé polovině 14. století, kdy se potomci Viléma z Nebílova psali „sezením na Netunicích“. Kde však stálo a jak vypadalo nevíme, první výslovná zmínka z roku 1548 se vztahuje až k současné stavbě, která byla postavena nejspíše až po roce 1500 v severní části vsi při severovýchodním nároží poplužního dvora. V rozporu s touto datací je pouze výstup dendrochronologické analýzy stojky vstupu severního křídla, jejíž dřevo bylo pokáceno již někdy po roce 1423. Dnes je to po přestavbě na hospodářskou budovu v 18. století velká patrová dvoukřídlá budova na půdorysu písmene L. Průjezd umístěný poněkud neorganicky při vnější straně kratšího jihozápadního naznačuje, že bylo původně delší a v blíže neurčené době bylo ubouráno. Na jeho západní fasádě se dochovaly zbytky renesančních sgrafit. Podobu interiérů do značné míry setřela barokní přestavba na hospodářské stavení, původní rozdělení se dochovalo pouze v části přízemí poblíž styku obou křídel. Z průjezdu bylo přístupné původní schodiště (to bylo později zrušeno a nahrazeno novým při západní fasádě) a dalších tří místností v přízemí, které jsou zaklenuty valenými klenbami s výsečemi. Zbytek přízemí byl při úpravách nově rozdělen a zaklenut, místnosti sloužily převážně jako stáje a skladovací prostory. V patře byly při přestavbě na špýchar vybourány všechny příčky, obdélné okenní otvory byly zazděny zcela či zazdívkami zmenšeny na typická ležatá sýpková okénka. Dnes je dlouho zanedbávaná tvrz ve špatném stavu, poškozenými krovy a střechou do budovy zatéká, zdivo a stropy jsou staticky narušené, poškozeny jsou i omítky včetně zbytků renesančních sgrafit.
Zany, 25.6. 2007
historie

Ves Netunice je poprvé zmiňována již v letech 1192 a 1193, kdy jistý Jan z Netunic svědčil na darovacích listinách ve prospěch plaského kláštera. Poté se Netunice nadlouho z pramenů vytrácejí a znovu se s nimi setkáváme až roku 1379, kdy byla podle Sedláčka rozdělena mezi několik majitelů. Po Anně, manželce Racka z Nebílova zdědil část Netunic jejich syn Vilém z Nebílov, jehož potomci se psali již s predikátem „sezením na Netunicích“ a později Netuničtí z Netunic. Ves drželi až do druhé poloviny 16. století, roku 1548 je poprvé výslovně zmíněna zdejší tvrz s poplužním dvorem a vsí, kterou si bratři Jan a Hynek Netuničtí z Netunic vložili do obnovovaných zemských desek jako dědictví vydržené po zemřelém otci Jaroslavovi. Jan brzo zemřel a po smrti druhého z bratrů Hynka roku 1572 Netunice zdědila jejich sestra Dorota z Nebílov. Po její smrti je sled majitelů nejasný, ke konci 16. století držel…  číst dále

Zany, 25.6. 2007

Půdorys místa

půdorys části přízemí
© J. Úlovec podle zaměření Vlastivědného klubu Šternberk (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Netunice

Místa v okolí

 Nebílovy
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 Řenče
 Hluboká
 Vlčtejn
 Kožich
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Štěnovice
 kostel sv. Mikuláše
 Pokonice
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Žákava
 Nezvěstice
 Šťáhlavy
 Chlumčany
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 synagoga
 Újezd
 Kozel
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kostel sv. Matěje
 Skála
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Lázně Letiny
 kostel sv. Vavřince
 Chocenice
 Chocenice
 Litice
 Lopata
 Neslívy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Skočice
 Lužany
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Javor
 Spálené Poříčí
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Gerlachovský dům
 Mydlná
 městské opevnění
 Betlémská kaple
 masné krámy
 Černá věž
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Prádlo
 kaple sv. Anny
 Veselá
 Měčín
 Roupov
 kostel sv. Václava
 Poustevna
 Kotel
 Červené Poříčí
 Klabava
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Fitzova vila
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 fara
 městské opevnění
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Zelenohorská pošta
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Ježovy
Základní informace místa
ID místa: 5158
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama