Zchátralá renesanční tvrz postavená po roce 1500 Netunickými z Netunic. Po ztrátě sídelní funkce přestavěna v 18. století na hospodářské stavení a špýchar. Dvoukřídlá jednopatrová budova na půdorysu písmene L s relikty sgrafit a původních článků.
Hlavní obrázek místa
nádvorní fasáda jižního křídla
© Pavel Zany Komárek 16.4. 2005
Kdy vzniklo v Netunicích panské sídlo nevíme, stalo se ta však nejpozději ve druhé polovině 14. století, kdy se potomci Viléma z Nebílova psali „sezením na Netunicích“. Kde však stálo a jak vypadalo nevíme, první výslovná zmínka z roku 1548 se vztahuje až k současné stavbě, která byla postavena nejspíše až po roce 1500 v severní části vsi při severovýchodním nároží poplužního dvora. V rozporu s touto datací je pouze výstup dendrochronologické analýzy stojky vstupu severního křídla, jejíž dřevo bylo pokáceno již někdy po roce 1423. Dnes je to po přestavbě na hospodářskou budovu v 18. století velká patrová dvoukřídlá budova na půdorysu písmene L. Průjezd umístěný poněkud neorganicky při vnější straně kratšího jihozápadního naznačuje, že bylo původně delší a v blíže neurčené době bylo ubouráno. Na jeho západní fasádě se dochovaly zbytky renesančních sgrafit. Podobu interiérů do značné míry setřela barokní přestavba na hospodářské stavení, původní rozdělení se dochovalo pouze v části přízemí poblíž styku obou křídel. Z průjezdu bylo přístupné původní schodiště (to bylo později zrušeno a nahrazeno novým při západní fasádě) a dalších tří místností v přízemí, které jsou zaklenuty valenými klenbami s výsečemi. Zbytek přízemí byl při úpravách nově rozdělen a zaklenut, místnosti sloužily převážně jako stáje a skladovací prostory. V patře byly při přestavbě na špýchar vybourány všechny příčky, obdélné okenní otvory byly zazděny zcela či zazdívkami zmenšeny na typická ležatá sýpková okénka. Dnes je dlouho zanedbávaná tvrz ve špatném stavu, poškozenými krovy a střechou do budovy zatéká, zdivo a stropy jsou staticky narušené, poškozeny jsou i omítky včetně zbytků renesančních sgrafit.
Zany, 25.6. 2007
historie

Ves Netunice je poprvé zmiňována již v letech 1192 a 1193, kdy jistý Jan z Netunic svědčil na darovacích listinách ve prospěch plaského kláštera. Poté se Netunice nadlouho z pramenů vytrácejí a znovu se s nimi setkáváme až roku 1379, kdy byla podle Sedláčka rozdělena mezi několik majitelů. Po Anně, manželce Racka z Nebílova zdědil část Netunic jejich syn Vilém z Nebílov, jehož potomci se psali již s predikátem „sezením na Netunicích“ a později Netuničtí z Netunic. Ves drželi až do druhé poloviny 16. století, roku 1548 je poprvé výslovně zmíněna zdejší tvrz s poplužním dvorem a vsí, kterou si bratři Jan a Hynek Netuničtí z Netunic vložili do obnovovaných zemských desek jako dědictví vydržené po zemřelém otci Jaroslavovi. Jan brzo zemřel a po smrti druhého z bratrů Hynka roku 1572 Netunice zdědila jejich sestra Dorota z Nebílov. Po její smrti je sled majitelů nejasný, ke konci 16. století držel…  číst dále

Zany, 25.6. 2007

Půdorys místa

půdorys části přízemí
© J. Úlovec podle zaměření Vlastivědného klubu Šternberk (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Netunice

Místa v okolí

 Nebílovy
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 Řenče
 Hluboká
 Vlčtejn
 Kožich
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Štěnovice
 kostel sv. Mikuláše
 Pokonice
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Žákava
 Nezvěstice
 Šťáhlavy
 Chlumčany
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 synagoga
 Újezd
 Kozel
 Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Petra
 Skála
 Lázně Letiny
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Chocenice
 Chocenice
 Litice
 mlýn Lopata
 Lopata
 kostel sv. Víta
 Neslívy
 kamenný most
 Skočice
 Lužany
 Tyršův most
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Javor
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 Chejlava
 Halter Valley
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Šťastná věž
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 Mydlná
 masné krámy
 Černá věž
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 radnice
 Pivovarské muzeum
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Těnovice
 Prádlo
 kaple sv. Anny
 Pouskův mlýn
 Veselá
 Měčín
 Roupov
 kostel sv. Václava
 Poustevna
 Kotel
 Červené Poříčí
 Klabava
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Fitzova vila
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 městské opevnění
 fara
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Zelenohorská pošta
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 kaple
 dům U České lípy
 kostel sv. Vavřince
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Ježovy
Základní informace místa
ID místa: 5158
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama