Druhý dosud funkční jáchymovský důl vznikl pod názvem Heleneschacht kolem roku 1520. Od roku 1764 majetkem města, tehdy při oživení dolování rekonstrukce nadzemních objektů. Při návštěvě císaře Josefa II. byl po něm pojmenován. Roku 1901 zasypán, 1948 obnoven pro těžbu uranu. Poslední úpravy 1987.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019

Důl Josef (původně Helena Huber) v Jáchymově

Jámu na někdejším Schotterbergu jižně nad městem začal kolem roku 1520 hloubit těžař Huber. Pojmenoval ji zřejmě po některé ze svých ženských příbuzných Helena Huber. Zpočátku patřila k nejvýnosnějším v celém revíru, fungovala i v době hlubokého útlumu jáchymovského hornictví po třicetileté válce. Roku 1764 ji poslední soukromý majitel prodal městu, kterému již v té době patřil i důl Svornost. Ve II. polovině 18. století došlo k poslední krátké renesanci stříbrné těžby v oblasti, což způsobilo výstavbu nových povrchových budov včetně žentouru (Göpl). Šachtu si při své druhé návštěvě Jáchymova 30. 9. 1779 prohlédl císař Josef II., na jehož počest byla přejmenována. Od roku 1802 byl důl majetkem státu, který jej spolu s ostatními stříbrnými doly převzal vzhledem k postupujícímu úpadku těžby. Kolem poloviny 19. století se dosud nepotřebný smolinec stal zdrojem uranu, který se používal na výrobu barviv. Těžba se tak opět rozvinula, začátkem 20. století důl dosáhl hloubky 300 m. Jáma Josef tehdy sloužila kromě samotné dobývky i pro větrání dolu Svornost. S ním ji spojovala i 700 m dlouhá koňská dráha, po které se odvážela hlušina na odval. Důl Josef byl postižen zaplavením Svornosti natolik, že roku 1901 byl zasypán. Naštěstí přitom nedošlo k likvidaci již tehdy historicky cenného žentouru. Po II. světové válce začala nejtemnější kapitola dějin jáchymovského rudného revíru. Pod kontrolou Sovětského svazu se rozvinula masivní těžba uranové rudy, kterou za otrockých podmínek prováděli zejména političtí odpůrci komunistického režimu v tehdejším Československu. Pro potřeby těžby na dole Svornost došlo k obnově jámy Josef. Předtím byl roku 1948 odvezen demontovaný žentour do musea v Kutné Hoře. Následujícího roku sem byla přemístěna stará těžní věž ze „Svornosti“ a jáma byla postupně prohloubena až na 470 m. Roku 1962 byl při ražbě navrtán současný hlavní pramen lázeňského domu Běhounek.…  číst dále
Ivan Grisa, dle http://www.kr-karlovarsky.cz/NR/rdonlyres/594AFC75-F192-4CEB-BEF1-C6E073F6AA67/0/Duben_met.pdf, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 důl Mauritius
 Květnová
 Květnová
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Hauenštejn
 štola Johannes
 Mořičov
 Hájek
 Nebesa
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Bučina
 Sedlec
 Perštejn
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 kostel sv. Kříže
 Skalky skřítků
 kostel sv. Urbana
 radnice
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9904
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama