Gotický kostel byl postaven ve 14. stol. (zmiň. r. 1350). Opraven v l. 1675 a 1888 (přistavěna věž). V interiéru nástěnné malby z 2. pol. 14. stol., obraz světice z přel. 16. a 17. stol. či středověká křtitelnice. Pouchobradská deska (před r. 1500) od Mistra královéhrad. oltáře zapůjčena NG v Praze.
Hlavní obrázek místa
Pouchobrady-kostel
© Alena Říhová 01/2020
Gotický kostel Nejsvětější Trojice se nachází v osadě Pouchobrady, jež je součástí obce Sobětuchy u Chrudimi. Vede kolem něj červená turistická trasa z Chrudimi do Třemošnice. Kostelík obklopuje menší hřbitov.
22.6. 2004
popis

Zděná orientovaná jednolodní budova, s odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií na severní straně, s věží přistavěnou před západní průčelí. Zvenčí prostá stavba, bez opěrných pilířů. Presbytář (5 m dlouhý, 4,1 m široký) je zaklenut původní gotickou šestidílnou křížovou klenbou s klínovými, jednou vyžlabenými žebry s terčovým svorníkem a jehlancovými konzolami. Na severní straně je obdélný sanktuář s původní mřížkou. Sakristie je zaklenutá valenou klenbou, vede do ní sedlový portál se zkoseným ostěním. Na jižní straně je segmentem završené sedile. Na stěnách a klenbě presbytáře jsou pozůstatky nástěnných maleb z 2. pol. 14. stol. (zrestaurovány roku 1934), znázorňující Ježíše Krista, Ochranitelku Pannu Marii, Ecce Homo, Veraikon, smrt Panny Marie; na klenbě jsou symboly evangelistů. Za hlavním oltářem je vyvedený nápis: "Capella anno 1675 per Samuelem Hattaš Decanum. Chrudimensem et Bartholomeum Franciscum Ossecky parochum…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech III., Emanuel Poche a kol.; Katalog gotické architektury v ČR do husit. válek, Dobroslav Líbal; Soupis památek historických a uměleckých v král. Českém 11., Karel Chytil, 26.9. 2012

historie

Gotický kostel Nejsvětější Trojice byl postaven ve 14. století, roku 1350 se připomíná jako farní (dnes filiální). Byl opravován roku 1675 nákladem tamního děkana Samuela Václava Hataše a znovu byl opravován roku 1888 (dle SPHU již r. 1886), kdy byla přistavěna věž. Roku 1934 byly objeveny a restaurovány nástěnné malby z 2. poloviny 14. století. Gotický presbytář kostela je sklenutý šestidílnou žebrovou křížovou klenbou, s pozůstatky fresek z 2 pol. 14. stol. (objevených a zrestaurovaných r. 1934). Tzv. "Pouchobradská deska" - deskový obraz Madony Nanebevzaté se sv. Barborou a sv. Kateřinou od Mistra královéhradeckého oltáře, vytvořený v období před r. 1500 (střed rozebraného křídlového oltáře, sem byl přemístěn r. 1857 patrně z některého chrudimského kostela, jeho původní umístění není známo). Obraz je dlouhodobě zapůjčen do sbírek Národní galerie v Praze. K cennému vybavení kostela se řadí také obraz světice z přelomu 16.…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech III., Emanuel Poche a kol.; Katalog gotické architektury v ČR do husit. válek, Dobroslav Líbal; Soupis památek historických a uměleckých v král. Českém 11., Karel Chytil, 26.9. 2012

Další texty historie
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Pouchobrady

Místa v okolí

 Kozojedy
 Stolany
 kostel sv. Marka
 Bára
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 kříž
 Rabštejnek
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Slatiňany
 požární hláska
 restaurace Monaco
 Medlešice
 zvonice
 Topol
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Rozpakov
 Klešice
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Mrdice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Husův sbor
 Lukavice
 kaple sv. Jiří
 Strádov
 evangelický sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 Nabočany
 Úhřetice
 Dolní pec
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Veselá
 krematorium
 židovský hřbitov
 Barborka
 Žumberk
 Boiika
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Staré Čívice
 Nasavrky
 Zámeček
 kaple sv. Anny
 Staré Čívice
 kostel sv. Víta
 Hrochův Týnec
 kostel Všech svatých
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 městské opevnění
 Zelená brána
 židovský hřbitov
 Pardubice
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Václava
 automatické mlýny
 Choltice
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Svojšice
 vodní nádrž Seč II
 Krchleby
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Bořice
 akvadukt na Židově
 Blatník
 Chrast
 Vildštejn
 kostel sv. Martina
 Oheb
 kostel sv. Havla opata
 Lepějovice
 Stoupec
 Rosice
 Rosice
 Lichnice
 Rohozná
 kostel sv. Markéty
 Malý akvadukt
 Valy u Přelouče
 vodní nádrž Seč I
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Matouše
 kaple Panny Marie
 Ráby
 Lipoltice
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Licoměřice
 Ležáky
 Štěpánov
 Třemošnice
 Březovice
 Berlova vápenka
 Velký akvadukt
 kostel sv. Havla opata
 Slepotice
 Klokočov
 Hoješín
 Běstvina
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Úhrov
Základní informace místa
ID místa: 2436
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama