Zámek postaven ve dvou etapách v barokním slohu po roce 1740 a v 70.-80. letech 18. st. Další novobarokní přestavba následovala r. 1925. V 2. pol. 20. stol. ve vlastnictví JZD a postupně zámek zpustl. Dnes v soukromém držení avšak stále zpustlý.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 01/2014
Moravany, místní část města Ronov nad Doubravou, leží pod Železnými horami, 5 km jižně od vlastního města. Chátrající zámek najdeme na západním okraji vsi u bývalého panského dvora, veřejnosti není přístupný. V okolí můžeme navštívit zříceninu hradu Lichnice, zámek ve Žlebech nebo jednu z našich nejhezčích a nejstarších přehrad v Pařížově, vybudovanou v letech 1908 až 1913 na řece Doubravě.
Pavel Vítek, 16.11. 2007
historie

Zámek v Moravanech byl s největší pravděpodobností postaven krátce po roce 1740, kdy moravanské panství od Robmhápů ze Suché zakoupil Ignác Václav Caretto-Millesimo, kdy zřejmě již přestala stará tvrz vyhovovat. Krátce poté se pozornost majitelů přenesla do blízkého Vilémova, takže moravanský zámek byl pravděpodobně zcela dokončen až někdy v 70. – 80. letech 18. století. Roku 1925 se zámek stal sídlem majitele zbytkového velkostatku a byl přestavěn novobarokně. Tehdy byl také přistavěn balkon na dvou sloupech nad hlavním vchodem. V druhé polovině 20. století zámek i se statkem připadl místnímu JZD a to zde zřídilo byty pro své zaměstnance. Postupně zámek zpustnul. V současnosti je majitelem zámku se statkem soukromá společnost. Zámek však i nadále patří mezi ohrožené památky, v letech 2009-2010 byl dokonce učiněn naštěstí neúspěšný pokus o sejmutí památkové ochrany. Od srpna 2018 je zámek nabízen k prodeji.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (K-O), Academia Praha 1980, Eliška Racková, František R. Václavík: Zámecký areál v Moravanech (příspěvek k poznání ohrožené a zanikající památky), Sborník Národního památkového ústavu, územního odborného pracovi, 16.11. 2007

Půdorys místa

půdorys zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Moravany

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Třemošnice
 Hostačov
 kamenný most
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Berlova vápenka
 Úhrov
 Červenice
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Lichnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Žleby
 Obora Žleby
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kříže
 kostel Panny Marie
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Licoměřice
 Lipovec
 Vildštejn
 Oheb
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Marka
 vodní mlýn
 Stoupec
 Seč
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Gotharda
 Dolní pec
 Klokočov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 Filipov
 židovský hřbitov
 Habry
 Tupadly
 synagoga
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Nejepín
 kostel sv. Víta
 Rozpakov
 Semtěš
 kostel sv. Václava
 Maleč
 evangelický kostel
 budova pošty
 městské opevnění
 Smrčany
 Dusíkovo divadlo
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 evangelický kostel
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 Žáky
 kostel Všech svatých
 děkanství
 Žáky
 měšťanský dům
 městský dům
 větrný mlýn
 Žáky
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Anny
 Bačkov
 boží muka
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Svojšice
 Chlum
 kaple sv. Jiří
 Heřmanův Městec
 kaple Panny Marie
 synagoga
 poštovní stanice
 Barborka
 Lipka
 židovský hřbitov
 Zboží
 Smrdov
 kostel sv. Víta
 Kroměšín
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Chotěboř
 Lochy
 Žehušice
 mariánský sloup
 barokní kamenný most
 Žehušice
 Klešice
 kostel sv. Marka
 Čertův stolek
 Stolany
 Třebešice
 Jezbořice
 kříž
 kostel sv. Vavřince
 Štěpánov
 Sokolov
 kostel sv. Jakuba
 Kačina
Kontaktní informace
Farm Moravany s.r.o.
Husova 240/5
110 00 Praha, Staré Město
Základní informace místa
ID místa: 5769
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama