Gotický kostel sv. Mikuláše ve Stolanech ze 14. stol. s neobvyklou věží zakončenou kamenným jehlancem a cimbuřím. Nyní filiální kostel ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Stolany - kostel
© Info Chrudim 06/2014
Stolany jsou starobylá obec ležící asi 5 km jihozápadně od Chrudimi mimo železniční síť i turisticky značené trasy. Jsou doloženy od r. 1229, kdy je král Přemysl Otakar I. daroval benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. Nyní mají asi 400 obyvatel. Gotický kostel sv. Mikuláše biskupa se nachází na hřbitově. V současnosti je filiálním kostelem ve farnosti při děkanství v Heřmanově Městci a konají se v něm pravidelné sobotní bohoslužby.
17.6. 2021
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní stavba se širokým, trojboce uzavřeným presbytářem.a se sakristií při severní straně. Před západním průčelím stojí masivní věž. Věž ukončuje kamenný jehlanec s cimbuřím, na nárožích jsou čtyři kamenné chrliče v podobě oblud. Presbytář i loď jsou plochostropé, sakristie a podvěží jsou zaklenuty valeně. Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní z doby kolem r. 1700. Hlavní oltář je sloupový a nese obraz sv. Mikuláše. V předsíni se nachází středověká kamenná křtitelnice, zazděný náhrobník je datován rokem 1549. Varhany pro kostel postavil r. 1910 Jan Tuček (1842-1913), varhanář v Kutné Hoře. Opravoval je r. 1993 Jan Karel ze Sázavy. Kolem kostela se rozkládá hřbitov. Jižně od kostela se nacházejí stopy tvrziště.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 3 Academia 1980), 19.6. 2021

historie

Gotický kostel sv. Mikuláše biskupa je stavba ze 14. století, která měla svého románského předchůdce. Několik prvků starší románské stavby je zazděno ve věži. Kostel má neobvyklou pozdně gotickou věž zakončenou cimbuřím a kamenným jehlancem. Podobnost s věžemi kostelů v nedalekých Opatovicích nad Labem a ve Starých Ždánicích nabízí myšlenku o společném původu nebo autorovi. Veřejnost však tento typ věže zná z hradu Kokořína, kde však jde o věž okrouhlou krytou zděným kuželem. Kostel sv. Mikuláše je od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 19.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Stolany

Místa v okolí

 Stolany
 Kozojedy
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Bára
 kostel sv. Marka
 kříž
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 restaurace Monaco
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Rozpakov
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Medlešice
 synagoga
 Klešice
 Mrdice
 Husův sbor
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Topol
 Lukavice
 Strádov
 evangelický sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Barborka
 Boiika
 Veselá
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 Nasavrky
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Nabočany
 krematorium
 Nemošice
 Úhřetice
 židovský hřbitov
 Vejvanovice
 Staré Čívice
 vodní nádrž Seč II
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Staré Čívice
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Jiljí
 Choltice
 Svojšice
 kaple sv. Anny
 Zámeček
 Vildštejn
 Hrochův Týnec
 Oheb
 městské opevnění
 Zelená brána
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 Hrochův Týnec
 Krchleby
 Stoupec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Pardubice
 židovský hřbitov
 Lichnice
 automatické mlýny
 Přestavlky
 vodní nádrž Seč I
 Lepějovice
 Blatník
 Šimkův mlýn
 akvadukt na Židově
 Třemošnice
 Licoměřice
 Rohozná
 Bořice
 Berlova vápenka
 Chrast
 kaple Panny Marie
 Lipka
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Klokočov
 kostel sv. Martina
 Hoješín
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Martina
 Běstvina
 Štěpánov
 Lipovec
 Rosice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Ležáky
 Malý akvadukt
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Havla opata
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Velký akvadukt
 Moravany
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Úhrov
Základní informace místa
ID místa: 14550
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama