Gotický kostel sv. Mikuláše ve Stolanech ze 14. stol. s neobvyklou věží zakončenou kamenným jehlancem a cimbuřím. Nyní filiální kostel ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Stolany - kostel
© Info Chrudim 06/2014
Stolany jsou starobylá obec ležící asi 5 km jihozápadně od Chrudimi mimo železniční síť i turisticky značené trasy. Jsou doloženy od r. 1229, kdy je král Přemysl Otakar I. daroval benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. Nyní mají asi 400 obyvatel. Gotický kostel sv. Mikuláše biskupa se nachází na hřbitově. V současnosti je filiálním kostelem ve farnosti při děkanství v Heřmanově Městci a konají se v něm pravidelné sobotní bohoslužby.
17.6. 2021
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní stavba se širokým, trojboce uzavřeným presbytářem.a se sakristií při severní straně. Před západním průčelím stojí masivní věž. Věž ukončuje kamenný jehlanec s cimbuřím, na nárožích jsou čtyři kamenné chrliče v podobě oblud. Presbytář i loď jsou plochostropé, sakristie a podvěží jsou zaklenuty valeně. Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní z doby kolem r. 1700. Hlavní oltář je sloupový a nese obraz sv. Mikuláše. V předsíni se nachází středověká kamenná křtitelnice, zazděný náhrobník je datován rokem 1549. Varhany pro kostel postavil r. 1910 Jan Tuček (1842-1913), varhanář v Kutné Hoře. Opravoval je r. 1993 Jan Karel ze Sázavy. Kolem kostela se rozkládá hřbitov. Jižně od kostela se nacházejí stopy tvrziště.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 3 Academia 1980), 19.6. 2021

historie

Gotický kostel sv. Mikuláše biskupa je stavba ze 14. století, která měla svého románského předchůdce. Několik prvků starší románské stavby je zazděno ve věži. Kostel má neobvyklou pozdně gotickou věž zakončenou cimbuřím a kamenným jehlancem. Podobnost s věžemi kostelů v nedalekých Opatovicích nad Labem a ve Starých Ždánicích nabízí myšlenku o společném původu nebo autorovi. Veřejnost však tento typ věže zná z hradu Kokořína, kde však jde o věž okrouhlou krytou zděným kuželem. Kostel sv. Mikuláše je od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 19.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Stolany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14550
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama