K r. 1318 se připomíná Vlacheň z Kozojed, další držitelé až v 15. stol. Na počátku 16. stol. byly Kozojedy připojeny k morašickému zboží a v roce 1544 tvrz se připomíná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
© Rostislav Vondra, 12/2007
Tvrziště se nalézá ve vidlici Červeného a Markovického potoka asi 2 km západně od města Chrudimi. Na místo se lze dostat odbočením ze silnice I/17 vlevo, směrem na obec Sobětuchy (bráno ze směru od Chrudimi). Poté následuje odbočení vpravo na menší místní komunikaci, odkud se na tvrziště dostanete již snadno, když budete vizuelně sledovat protiproud potoka.
5.12. 2007
popis

Podle Augusta Sedláčka sestávala tvzr z okrouhlé věže z kamene, okolo níž byl příkop 6–10 sáhů široký a násep 9 stop vysoký. Násep byl na západě přerušen, aby se tudy mohl napouštět vodou z blízkého rybníčku. V roce 1847 tu tehdejší majitel překopával tvrziště a objevil železnou sekeru a střepy. V roce 1857 rozkopal půlku pahorku a zarovnal část příkopu. Byla tu tehdy nalezena pata románského sloupu, množství střepů a bronzová noha podobná lví. Podle dnešních poznatků šlo spíše o tvrz s plášťovou hradbou na kruhovém půdorysu, než o okrouhlou věž z kamene. Dodnes je situování tvrze přeci jen dobře patrné. Polohu indikuje vysokými travinami zarostlá neobdělávaná část pole s viditelnou hlavní akropolí. Okolo je silně podmáčená půda – relikty bývalého příkopu, napájeného ze zdejšího potoka.

Rostislav Vondra - zdroj : Hrady, zámky a tvrze království českého (3.vyd.). Díl 1 : Chrudimsko, August Sedláček, Argo, Praha 1993; Encyklopedie českých tvrzí II. díl, Argo, Praha 2000, 5.12. 2007

historie

Kozojedy se připomínají v roce 1318, kdy je vlastníkem Vlacheň z Kozojed, není ale jasné, zda-li tu už tehdy stála tvrz. Další zmínky jsou o Otíkovi z Kozojed z počátku 15. století. Poté se jako vlastníci zmiňují Pavel a Mikuláš z Kozojed jako účastníci krajského sjezdu v Čáslavi v roce 1440. Po smrti Pavla z Kozojed si zboží v roce 1454 vyžádali na králi Ladislavovi Sigmund Anděl z Ronovce a Jan Hroch z Mezilesic. Na počátku 16. století byly Kozojedy připojeny k morašicckému zboží. V roce 1544 prodává Burian Anděl z Ronovce toto zboží i s kozojedskou tvrzí pustou Mikuláši ze Štítného.

Rostislav Vondra - zdroj : Hrady, zámky a tvrze království českého (3.vyd.). Díl 1 : Chrudimsko, August Sedláček, Argo, Praha 1993, 5.12. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lány

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 Stolany
 kříž
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Víta
 Bára
 Medlešice
 Rabštejnek
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 restaurace Monaco
 zvonice
 požární hláska
 kostel sv. Václava
 Klešice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 židovský hřbitov
 Topol
 Mrdice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 Rozpakov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Veselá
 Nemošice
 krematorium
 Lukavice
 židovský hřbitov
 Barborka
 Úhřetice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Strádov
 Vejvanovice
 Staré Čívice
 Dolní pec
 Nabočany
 Staré Čívice
 kaple sv. Anny
 Zámeček
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 Kočičí hrádek
 Hrádek u Nasavrk
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 automatické mlýny
 tyrolská zvonice
 kostel Všech svatých
 Choltice
 Žumberk
 Boiika
 Krchleby
 Hrochův Týnec
 Svojšice
 Hrochův Týnec
 Nasavrky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 akvadukt na Židově
 Blatník
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Lepějovice
 Bořice
 Seč
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla opata
 Stoupec
 Valy u Přelouče
 Malý akvadukt
 Vildštejn
 Chrast
 Ráby
 Štěpánov
 kostel sv. Matouše
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Oheb
 Lichnice
 Lipoltice
 Rosice
 Rosice
 Velký akvadukt
 vila Josefa Vosáhla
 Licoměřice
 Dašice
 Ráby
 kostel sv. Markéty
 Berlova vápenka
 Třemošnice
 Kunětická Hora
 radnice
 vodní nádrž Seč I
 Rohozná
 Šimkův mlýn
 Slepotice
 Ležáky
 Hoješín
 kostel sv. Havla opata
 Běstvina
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Úhrov
Základní informace místa
ID místa: 5821
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama