Gotický kostel z poč. 14. stol., přestavěný barokně a neoslohově (Fr. Schmoranz, 1878) s obdélnou lodí, čtvercovým trojboce zakončeným presbytářem a hranolovou věží nad čtvercovou sakristií. Gotická klenba, portály, sedile a sanktuář, mobiliář barokní (kazatelna cca 1700) a novogotický (1893).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Víta v Morašicích u Heřmanova Městce
© Pavel Vítek 10/2014
Morašice leží 8 km západně od Chrudimi a 4 km jihovýchodně od Heřmanova Městce. Obcí prochází pouze silnice III. třídy. Nejbližší železniční stanice je v Heřmanově Městci na trati Přelouč – Prachovice. Dřív byla nejblíže železniční stanice v Bylanech na trati Heřmanův Městec – Chrudim. Ale na této trati byla doprava ukončena v roce 2010. Morašicemi prochází cyklotrasa č. 4178, která vede z Pardubic do Pohledu u Rabštejna u Slatiňan. Kostel sv. Víta v Morašicích najdeme v jižní části obce u hřbitova.
Pavel Vítek, 1.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní, v jádru ještě gotická orientovaná stavba. Loď je obdélná, zevně i v interiéru zřetelně tvořená ze dvou částí. Starší raně gotická část o rozměrech 9,2 x 7,8 m má výrazně silnější zdivo, uprostřed delších stran ještě zevně podepřené mohutnými dvakrát odstupněnými opěrnými pilíři. V severní zdi je zazděný raně gotický profilovaný lomený vstupní portál. Při Schmoranzově přestavbě byla loď prodloužena k západu o přibližně polovinu své délky při zachování obou západních nároží původní lodi, které tak v interiéru obě části od sebe zřetelně oddělují. Nově přistavěná část má zdivo o cca poloviční tloušťce, zevně se pak odlišuje novogotickou úpravou fasády s jednoduchým obloučkovým vlysem. Loď je osvětlena obdélnými okny s půlkruhovými záklenky, zaklenuta je dvěma poli barokní valené klenby s výsečemi, v západní části je dřevěná kruchta. Lomeným vítězným obloukem s okosenými hranami je od lodi…  číst dále

Zany, 8.4. 2015

historie

Ves Morašice u Heřmanova Městce se poprvé připomíná roku 1226 v listině Přemysla Otakara I. litomyšlskému klášteru. Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Víta, postaven byl v raně gotickém slohu v prvních desetiletích 14. století. Již roku 1349 je uváděn jako kostel farní, o rok později je morašická fara převedena k nově zřízenému litomyšlskému biskupství. Snad v této souvislosti byla ke kostelu přistavěna věž datovaná D. Líbalem rámcově do vlády Karla IV. Během husitských válek fara zanikla, Morašice byly přifařeny k Rozhovicím a po Bílé hoře i s nimi k Heřmanovu Městci. Roku 1868 byla fara obnovena, dnes patří Morašice opět do heřmanoměstecké farnosti. V průběhu staletí byl několikrát kostel přestavován v různých stavebních slozích, zaznamenána je například barokní přestavba lodi v 18. století. Dnešní podobu dala kostelu rozsáhlá historizující přestavba z roku 1878 pod vedením Františka Schmoranze.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 1.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Morašice

Místa v okolí

 Stolany
 Heřmanův Městec
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kozojedy
 Rozpakov
 Mrdice
 kostel sv. Marka
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Bára
 Dolní pec
 Barborka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Medlešice
 Chrudim
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 požární hláska
 restaurace Monaco
 obecná škola
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Slatiňany
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Topol
 kostel sv. Víta
 Stoupec
 Seč
 kostel sv. Jiří
 Strádov
 Lukavice
 Hrádek u Nasavrk
 krematorium
 Lichnice
 židovský hřbitov
 Nemošice
 Boiika
 Licoměřice
 Krchleby
 Vildštejn
 Lepějovice
 Oheb
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Třemošnice
 Kočičí hrádek
 Nasavrky
 Berlova vápenka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Lipovec
 Štěpánov
 městské opevnění
 Zelená brána
 Úhřetice
 Valy u Přelouče
 Pardubice
 Žumberk
 Blatník
 kostel Všech svatých
 vodní nádrž Seč I
 Nabočany
 Vejvanovice
 automatické mlýny
 Běstvina
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 akvadukt na Židově
 Hoješín
 Klokočov
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 Semtěš
 Hrochův Týnec
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 Lipka
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Moravany
 Rohozná
 evangelický kostel
 Ráby
 Malý akvadukt
 Úhrov
 Velký akvadukt
 Ležáky
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Semín
 Červenice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Heřmanův Městec
Náměstí Míru 265
538 03 Heřmanův Městec
Tel: 469 696 189
http://www.farnosthm.cz
farnosthm@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 12009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama