Gotický kostel z poč. 14. stol., přestavěný barokně a neoslohově (Fr. Schmoranz, 1878) s obdélnou lodí, čtvercovým trojboce zakončeným presbytářem a hranolovou věží nad čtvercovou sakristií. Gotická klenba, portály, sedile a sanktuář, mobiliář barokní (kazatelna cca 1700) a novogotický (1893).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Víta v Morašicích u Heřmanova Městce
© Pavel Vítek 10/2014
Morašice leží 8 km západně od Chrudimi a 4 km jihovýchodně od Heřmanova Městce. Obcí prochází pouze silnice III. třídy. Nejbližší železniční stanice je v Heřmanově Městci na trati Přelouč – Prachovice. Dřív byla nejblíže železniční stanice v Bylanech na trati Heřmanův Městec – Chrudim. Ale na této trati byla doprava ukončena v roce 2010. Morašicemi prochází cyklotrasa č. 4178, která vede z Pardubic do Pohledu u Rabštejna u Slatiňan. Kostel sv. Víta v Morašicích najdeme v jižní části obce u hřbitova.
Pavel Vítek, 1.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní, v jádru ještě gotická orientovaná stavba. Loď je obdélná, zevně i v interiéru zřetelně tvořená ze dvou částí. Starší raně gotická část o rozměrech 9,2 x 7,8 m má výrazně silnější zdivo, uprostřed delších stran ještě zevně podepřené mohutnými dvakrát odstupněnými opěrnými pilíři. V severní zdi je zazděný raně gotický profilovaný lomený vstupní portál. Při Schmoranzově přestavbě byla loď prodloužena k západu o přibližně polovinu své délky při zachování obou západních nároží původní lodi, které tak v interiéru obě části od sebe zřetelně oddělují. Nově přistavěná část má zdivo o cca poloviční tloušťce, zevně se pak odlišuje novogotickou úpravou fasády s jednoduchým obloučkovým vlysem. Loď je osvětlena obdélnými okny s půlkruhovými záklenky, zaklenuta je dvěma poli barokní valené klenby s výsečemi, v západní části je dřevěná kruchta. Lomeným vítězným obloukem s okosenými hranami je od lodi…  číst dále

Zany, 8.4. 2015

historie

Ves Morašice u Heřmanova Městce se poprvé připomíná roku 1226 v listině Přemysla Otakara I. litomyšlskému klášteru. Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Víta, postaven byl v raně gotickém slohu v prvních desetiletích 14. století. Již roku 1349 je uváděn jako kostel farní, o rok později je morašická fara převedena k nově zřízenému litomyšlskému biskupství. Snad v této souvislosti byla ke kostelu přistavěna věž datovaná D. Líbalem rámcově do vlády Karla IV. Během husitských válek fara zanikla, Morašice byly přifařeny k Rozhovicím a po Bílé hoře i s nimi k Heřmanovu Městci. Roku 1868 byla fara obnovena, dnes patří Morašice opět do heřmanoměstecké farnosti. V průběhu staletí byl několikrát kostel přestavován v různých stavebních slozích, zaznamenána je například barokní přestavba lodi v 18. století. Dnešní podobu dala kostelu rozsáhlá historizující přestavba z roku 1878 pod vedením Františka Schmoranze.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 1.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Morašice

Místa v okolí

 Stolany
 Heřmanův Městec
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kozojedy
 Rozpakov
 Husův sbor
 Mrdice
 kostel sv. Marka
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Bára
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Barborka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Medlešice
 Chrudim
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Slatiňany
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Topol
 kostel sv. Víta
 Stoupec
 Seč
 evangelický sbor
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Strádov
 Lukavice
 vodní nádrž Seč II
 Hrádek u Nasavrk
 krematorium
 Lichnice
 židovský hřbitov
 Nemošice
 Boiika
 Licoměřice
 Krchleby
 Vildštejn
 Lepějovice
 kaple Panny Marie
 Oheb
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Třemošnice
 Kočičí hrádek
 Nasavrky
 Berlova vápenka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Lipovec
 Štěpánov
 městské opevnění
 Zelená brána
 Úhřetice
 Valy u Přelouče
 Pardubice
 Žumberk
 Blatník
 kostel Všech svatých
 vodní nádrž Seč I
 Nabočany
 Vejvanovice
 automatické mlýny
 Běstvina
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 akvadukt na Židově
 Hoješín
 Klokočov
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 Semtěš
 Hrochův Týnec
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 Lipka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Moravany
 Rohozná
 evangelický kostel
 Ráby
 Malý akvadukt
 Úhrov
 Velký akvadukt
 Ležáky
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Semín
 Červenice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Heřmanův Městec
Náměstí Míru 265
538 03 Heřmanův Městec
Tel: 469 696 189
http://www.farnosthm.cz
farnosthm@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 12009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama