Gotický kostel z poč. 14. stol., přestavěný barokně a neoslohově (Fr. Schmoranz, 1878) s obdélnou lodí, čtvercovým trojboce zakončeným presbytářem a hranolovou věží nad čtvercovou sakristií. Gotická klenba, portály, sedile a sanktuář, mobiliář barokní (kazatelna cca 1700) a novogotický (1893).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Víta v Morašicích u Heřmanova Městce
© Pavel Vítek 10/2014
Morašice leží 8 km západně od Chrudimi a 4 km jihovýchodně od Heřmanova Městce. Obcí prochází pouze silnice III. třídy. Nejbližší železniční stanice je v Heřmanově Městci na trati Přelouč – Prachovice. Dřív byla nejblíže železniční stanice v Bylanech na trati Heřmanův Městec – Chrudim. Ale na této trati byla doprava ukončena v roce 2010. Morašicemi prochází cyklotrasa č. 4178, která vede z Pardubic do Pohledu u Rabštejna u Slatiňan. Kostel sv. Víta v Morašicích najdeme v jižní části obce u hřbitova.
Pavel Vítek, 1.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní, v jádru ještě gotická orientovaná stavba. Loď je obdélná, zevně i v interiéru zřetelně tvořená ze dvou částí. Starší raně gotická část o rozměrech 9,2 x 7,8 m má výrazně silnější zdivo, uprostřed delších stran ještě zevně podepřené mohutnými dvakrát odstupněnými opěrnými pilíři. V severní zdi je zazděný raně gotický profilovaný lomený vstupní portál. Při Schmoranzově přestavbě byla loď prodloužena k západu o přibližně polovinu své délky při zachování obou západních nároží původní lodi, které tak v interiéru obě části od sebe zřetelně oddělují. Nově přistavěná část má zdivo o cca poloviční tloušťce, zevně se pak odlišuje novogotickou úpravou fasády s jednoduchým obloučkovým vlysem. Loď je osvětlena obdélnými okny s půlkruhovými záklenky, zaklenuta je dvěma poli barokní valené klenby s výsečemi, v západní části je dřevěná kruchta. Lomeným vítězným obloukem s okosenými hranami je od lodi…  číst dále

Zany, 8.4. 2015

historie

Ves Morašice u Heřmanova Městce se poprvé připomíná roku 1226 v listině Přemysla Otakara I. litomyšlskému klášteru. Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Víta, postaven byl v raně gotickém slohu v prvních desetiletích 14. století. Již roku 1349 je uváděn jako kostel farní, o rok později je morašická fara převedena k nově zřízenému litomyšlskému biskupství. Snad v této souvislosti byla ke kostelu přistavěna věž datovaná D. Líbalem rámcově do vlády Karla IV. Během husitských válek fara zanikla, Morašice byly přifařeny k Rozhovicím a po Bílé hoře i s nimi k Heřmanovu Městci. Roku 1868 byla fara obnovena, dnes patří Morašice opět do heřmanoměstecké farnosti. V průběhu staletí byl několikrát kostel přestavován v různých stavebních slozích, zaznamenána je například barokní přestavba lodi v 18. století. Dnešní podobu dala kostelu rozsáhlá historizující přestavba z roku 1878 pod vedením Františka Schmoranze.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 1.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Morašice

Místa v okolí

 Stolany
 kříž
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kozojedy
 Rozpakov
 Husův sbor
 Mrdice
 kostel sv. Marka
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Bára
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Barborka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Medlešice
 Chrudim
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Veselá
 zvonice
 Slatiňany
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Topol
 kostel sv. Víta
 evangelický sbor
 Stoupec
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Strádov
 Lukavice
 vodní nádrž Seč II
 Hrádek u Nasavrk
 krematorium
 Lichnice
 židovský hřbitov
 Boiika
 Nemošice
 Krchleby
 Licoměřice
 Lepějovice
 Vildštejn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Jiljí
 Oheb
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Třemošnice
 Kočičí hrádek
 Nasavrky
 Berlova vápenka
 kostel sv. Martina
 Lipovec
 Zámeček
 Štěpánov
 městské opevnění
 Zelená brána
 Úhřetice
 Valy u Přelouče
 Blatník
 kostel Všech svatých
 Pardubice
 Žumberk
 vodní nádrž Seč I
 Vejvanovice
 Nabočany
 automatické mlýny
 Běstvina
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 akvadukt na Židově
 Hoješín
 Klokočov
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 Semtěš
 Hrochův Týnec
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Lipka
 Moravany
 Rohozná
 evangelický kostel
 Ráby
 Malý akvadukt
 Úhrov
 Velký akvadukt
 Ležáky
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Semín
 Červenice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Heřmanův Městec
Náměstí Míru 265
538 03 Heřmanův Městec
Tel: 469 696 189
http://www.farnosthm.cz
farnosthm@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 12009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama